Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Schowki w domu, czyli zabawa w chowanego

architekt Ewa Knaflewska, Agnieszka Cal-Hubska

Zwykle na początku nie docenia się roli schowków w domu. Jednak ich brak szybko daje się we znaki. Pierwszymi symptomami mogą być nieład we wnętrzach i ciągłe poszukiwania rzeczy, które upchnięto w przypadkowe miejsca.

Myśląc o przestrzeni we wnętrzu domu, zazwyczaj wyobrażamy sobie obszerne salony, przestronne sypialnie, reprezentacyjne hole, pokoje kąpielowe... Każdy odzyskany metr wydaje się na wagę złota. Dawne przygórki, stryszki i spiżarki uznaje się za marnotrawstwo przestrzeni i bez wahania włącza się je do przestrzeni mieszkalnej, sprawiając że dom staje się prawdziwie przestronny. Ale czy na pewno?

Ważne planowanie

Zysk wynikający z włączenia do części mieszkalnej przestrzeni dawniej wykorzystywanych na przechowywanie stanie się rzeczywisty jedynie wtedy, gdy walce o każdy dodatkowy metr będzie towarzyszyć pamięć o tysiącach "ruchomości" niezbędnych do normalnego funkcjonowania rodziny. Inaczej wnętrza szybko zamieniają się w skład piętrzących się przedmiotów odłożonych "na chwilę". W ten sposób na minimalistycznych meblach zaczynają się pojawiać pudełka wstydliwie kryjące swą zawartość, a piękne i lekkie ażurowe schody w holu stają się podręcznymi półeczkami i - niestety - tym samym tracą cały swój z takim trudem wypracowany urok.

Dobrze zaprojektowany dom powinien, prócz atrakcyjnej przestrzeni mieszkalnej, oferować mieszkańcom odpowiednią przestrzeń gospodarczą i magazynową. Dlatego, zanim kupimy projekt domu, warto zapytać architekta o miejsca, w których jego zdaniem da się wygodnie umieścić szafy i schowki. Ich lokalizacja nie powinna być przypadkowa. Pamiętajmy, że im bardziej uda się miejsca przeznaczone do przechowywania powiązać z funkcjami poszczególnych pomieszczeń, tym wygodniejszy będzie dom.

Przechowywanie ubrań, butów i pościeli

Szatnia

Przedpokój czy hol zazwyczaj organizują strefę wejściową i wprowadzają w atmosferę domu. Dlatego warto szczególnie zadbać o to, by ubrania wierzchnie, które tutaj się zostawia, nie tworzyły wrażenia chaosu czy bałaganu. Znakomitym rozwiązaniem jest szatnia.

- Powinna być łatwo dostępna i zarazem dobrze ukryta, tak by pełniąc funkcje użytkowe, nie utrudniała aranżacji wnętrza.

- Musi być dobrze wentylowana - często zostawiamy w niej przecież zmoczone ubrania, parasole oraz kalosze.

- Posadzkę i ściany dobrze jest wykończyć materiałami odpornymi na wilgoć i zarysowania.

- Podstawowe wyposażenie stanowią drążek na płaszcze oraz ażurowe półki, które ułatwią suszenie butów, a także sprzątanie pomieszczenia i wycieranie podłogi.

- Powinna być zaciemniona. Ewentualne okno w szatni trzeba wyposażyć w roletę, która ochroni przechowywane rzeczy przed niekorzystnym działaniem słońca.

- Można ją urządzić w szafie. Jeśli w strefie wejścia nie ma odpowiednio dużo miejsca na osobne pomieszczenie, warto wygospodarować choćby głęboką wnękę, w której umieścimy wentylowaną szafę z półkami i system wieszaków. W najgorszym razie, gdy przy wejściu zmieści się jedynie otwarty wieszak, warto pomyśleć o odizolowaniu go od reszty holu ażurową ścianką lub jakimś meblem, tak by nie był widoczny z głębi domu.

Garderoba

Kto raz poznał jej zalety, pozostanie na zawsze gorącym jej zwolennikiem. Przede wszystkim dlatego, że znacznie łatwiej utrzymać w niej porządek i bardzo odciąża prywatne pokoje domowników, umożliwiając ich swobodną aranżację.

- Najwygodniejsza jest przy sypialniach. W zależności od wielkości domu można urządzić jedną dla całej rodziny lub kilka osobnych - przyporządkowanych poszczególnym pokojom.

- Przechowujemy w niej głównie ubrania i pościel, a także buty w pudełkach.

- Można w niej zmieścić również deskę do prasowania, oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to wielkość pomieszczenia.

- Potrzeba na nią minimum 3,5 m2 powierzchni. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej jednego metra, a lepiej - 120 cm. Aby można było się w niej swobodnie przebierać, trzeba zarezerwować miejsce niezastawione szafkami czy półkami (min. 1,5 m2).

- Warto zadbać o jej kształt. Najwygodniejszą i najbardziej pojemną da się urządzić w pomieszczeniu o planie kwadratu. Jeśli ma być przechodnia (znajduje się np. między sypialnią a łazienką), dobrze, by drzwi znalazły się na jednej osi - wówczas przejście nie ogranicza miejsca na szafy.

- Powinna mieć wentylację. Może to być nawiew przez drzwi oraz wyciąg przez osobny przewód wentylacyjny wprowadzony do komina.

- Nie musi mieć dostępu światła dziennego. Żarówki można zainstalować na ścianach lub na suficie - czasem producenci proponują rozwiązania zespolone z półkami czy drzwiami. Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeżeli w garderobie jest okno, należy w nim zamontować rolety nieprzepuszczające światła.

- Warto ją racjonalnie wyposażyć - na rynku jest wiele systemów przeznaczonych do garderób. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki, lepiej zaplanować kilka krótszych, rozdzielonych ściankami, a zamiast półek - szuflady.

- Może stać się elementem zdobiącym wnętrze - na przykład gdy zostanie usytuowana w centralnym miejscu pomieszczenia i ograniczona szklanymi piaskowanymi ścianami, podświetlanymi od środka.

- W małym domu można ją zastąpić głębokimi szafami w sypialniach lub w holu przed nimi.

Pralnio-suszarnia

Brudna bielizna czy rzeczy czekające na złożenie lub uprasowanie zajmują w domu często nie mniej miejsca niż te gotowe do noszenia, przechowywane w szafach i garderobie. Dlatego warto przewidzieć miejsce na pralnio-suszarnię.

- Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie jej w pomieszczeniu technicznym (kotłowni), gdzie nietrudno wykonać dodatkowe ujęcie wody oraz odpływ. Z założenia działa tam też dobra wentylacja, panuje stosunkowo wysoka temperatura, a posadzka jest wodoodporna.

- Warto zainstalować w niej niski zlew gospodarczy lub wyżej ustawioną wannę. Pod sufitem - zamontować suszarkę. No i oczywiście wykonać półki i kosze na odzież czy bieliznę.

- Powinna się znaleźć możliwie najbliżej prywatnych łazienek. Jeśli znajduje się na niższej kondygnacji niż część prywatna domu, praktycznym rozwiązaniem jest zrzutnia prania, czyli zamykany klapą otwór w stropie, przez który rzeczy do prania można zrzucić z góry prosto do kosza przy pralce.

Przechowywanie żywności oraz naczyń

Spiżarnia

Osobne pomieszczenie do magazynowania produktów spożywczych czy rzadziej używanych sprzętów kuchennych przydaje się zwłaszcza w domach z otwartą kuchnią, gdzie szafki ogranicza się do minimum, a głównym kryterium ich wyboru jest estetyka.

- Powinna mieć bezpośrednie połączenie z kuchnią, a ideałem byłoby usytuowanie jej blisko wejścia do domu i garażu, co pozwoli na łatwe wnoszenie zakupów.

- Najlepsza lokalizacja - od północy lub przynajmniej w miejscu możliwie mocno zacienionym.

- Musi być wentylowana - korzystny jest brak dostępu światła słonecznego.

- Może być mała - wystarczy, jeśli stojąc w progu będziemy mogli sięgnąć ręką po żądany produkt.

- Powinna być chłodna - optymalna temperatura to 12-15°C, dlatego powinna być dobrze odizolowana termicznie od reszty domu i nieogrzewana (może być chłodzona, np. dzięki pompie ciepła).

- Najwygodniejsza jest urządzona na planie kwadratu, z systemem półek na ścianach wokół oraz z miejscem na cięższe i większe zgrzewki czy zapas wody pod jedną ze ścian na podłodze.

Kredens

Naczynia stołowe, obrusy i ozdobne dodatki najwygodniej przechowywać blisko stołu jadalnego. Zazwyczaj wystarcza jeden większy mebel. Najwygodniej ustawić go na granicy kuchni i jadalni. Może stanowić wizualną przegrodę między tymi pomieszczeniami lub pomiędzy jadalnią a pokojem wypoczynkowym.

-Jego forma zależy przede wszystkim od koncepcji wystroju wnętrz. Spotyka się zarówno niskie bufety, o horyzontalnej kompozycji, jak i smukłe, duże meble o staroświeckim charakterze.

- Jego funkcje w dużym stopniu może przejąć zabudowa kuchenna lub umieszczane w narożach ścian witryny albo zabudowane wnęki.

Piwniczka na wino

Któż by nie chciał podać gościom wina z własnej piwniczki lub zasiąść w chłodnym, przyciemnionym pomieszczeniu wypełnionym butelkami ulubionego trunku, gdzie można zapomnieć o świecie i oddać się degustacji? Pamiętajmy jednak, że taka piwniczka jest kłopotliwa i kosztowna w budowie.

- Powinna mieć porowate ściany, przepuszczalną podłogę wysypaną żwirem, półki na butelki, oraz być dobrze wentylowana.

- Nie może być w niej zbyt ciepło. Idealna temperatura to około 12°C. Wyższa może spowodować szybsze dojrzewanie wina i zmiany w jego zapachu, a zbyt niska zahamuje proces starzenia się trunku.

- Wilgotność powietrza powinna wynosić około 70%. Zbyt suchą trzeba nawilżać, na przykład systematycznie polewając wodą żwirową podłogę.

- Lepiej, żeby nie było w niej światła - ani naturalnego, ani elektrycznego. Zamiast tego korzysta się na przykład ze świec.

- Potrzebne są specjalne stojaki na butelki, które utrzymają je w pozycji półleżącej, tak by korek był zawsze zanurzony w winie.

Przechowywanie narzędzi i środków czystości

Schowek w domu

Można go urządzić w kotłowni, ale z powodzeniem uda się na ten cel wykorzystać również inne domowe zakątki, takie jak na przykład przestrzeń pod schodami czy wnęki powstałe między elementami konstrukcyjnymi budynku (np. za kominem).

- Musi być zabezpieczony przed dziećmi - zwłaszcza, jeśli będziemy w nim przechowywać chemikalia i niebezpieczne narzędzia oraz urządzenia.

- Powinien być wyposażony w półki i szuflady na drobniejsze przedmioty, a także w wieszaki na szczotki, odkurzacz czy drabinę.

- Trzeba w nim przewidzieć miejsce na rzeczy o sporych gabarytach i wadze.

- Ściany i posadzki najlepiej wykończyć materiałami odpornymi na zabrudzenie i wilgoć, a jednocześnie łatwymi do utrzymania w czystości.

- Można go czasem wyeksponować, czyniąc dekoracją wnętrza, pod warunkiem że będzie służył przechowywaniu przedmiotów o atrakcyjnym wyglądzie - na przykład drewna kominkowego.

Przechowalnia w garażu

Spontanicznemu przekształcaniu garażu w składzik sprzyjać będzie wewnętrzne połączenie z częścią mieszkalną. Istnieje ryzyko, że szybko wyłączy go to z normalnej eksploatacji. Uprzedzając niekontrolowaną zmianę funkcji, lepiej od razu wyznaczyć w garażu część magazynową i dobrze ją zorganizować.

- Jego powierzchnia powinna być większa niż 18 m2, w przeciwnym bowiem razie nie da się w nim wygospodarować miejsca na przechowywanie. Jednak nie warto powiększać garażu kosztem przestrzeni mieszkalnej czy dobrych proporcji budynku - po to, by za wszelką cenę móc powierzyć mu funkcje magazynowe.

- Można umieścić w nim szafę na narzędzia, regały magazynowe oraz umywalkę bądź zlew - pod warunkiem że wzdłuż którejś ze ścian będzie co najmniej 1,5 m wolnej przestrzeni. Jeśli nie - szafki można ulokować na tyłach, wykorzystując głębokość pomieszczenia (nie mniejszą niż 6,5 m).

- Wszystkie przechowywane w nim rzeczy powinny mieć stałe miejsca. Zapobiegnie to przekształceniu go w rupieciarnię, w której nic nie można odnaleźć, a i samochód przestaje się mieścić.

- Warto wykorzystać jego boczne ściany i zawiesić na nich narzędzia ogrodnicze czy opony.

Miejsce na hobby i inne skarby domowników

Biblioteka

O księgozbiór warto zadbać nawet w małym domu. Ładnie wyeksponowany doda uroku każdemu wnętrzu.

- Bibliotekę najlepiej urządzić w gabinecie lub w aneksie pokoju dziennego. Można jednak też na nią przeznaczyć zacienioną ścianę salonu lub holu na piętrze. Ustawiony w pobliżu fotel ze stolikiem zachęci do zagłębienia się w lekturze.

- Ważne jest, by półki na książki były osłonięte - unikniemy w ten sposób niszczenia ich przez kurz i jego usuwanie.

- Pomieszczenie musi być suche, bo wilgoć bardzo niszczy książki.

Szafki na zabawki i pomoce naukowe

Pokoje dzieci są szczególnie narażone na nadmiar kolorów oraz przedmiotów. Dodatkowy niepokój wprowadzają skosy połaci dachowych (pokoje najmłodszych zazwyczaj powstają na poddaszach).

- Powinny być zamykane. Nauka, podobnie jak niejedna zabawa, wymaga skupienia - łatwiej je osiągnąć, mając wokół uporządkowaną przestrzeń.

- Ich wysokość trzeba dostosować do wzrostu i zasięgu rąk użytkowników.

- Muszą być zabezpieczone przed przewróceniem - najlepiej, jeśli są na stałe przytwierdzone do ścian.

- Te stawiane pod skosami najkorzystniej wykonać na zamówienie - z uwzględnieniem kształtu pomieszczenia, by optymalnie wykorzystać przestrzeń.

- Powinny być wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie i bezpiecznych.

- Dobrze, by były podatne na zmiany funkcji - nie wiedzieć kiedy, miejsce zabawek zaczną zajmować zbiory płyt czy programów komputerowych.

Rzeczy używane sezonowo

Na narty, deski surfingowe najłatwiej wygospodarować miejsce w garażu, ale dobre będą i domowe schowki, nawet te trudniej dostępne. Większy jest kłopot z rowerami, z których korzysta się w sezonie, ale na co dzień - lepiej to przewidzieć zawczasu.

Przechowywanie przyczepy albo łodzi wymaga w miarę precyzyjnego dopasowania do nich kształtu i wymiarów garażu czy innego pomieszczenia. Dlatego konieczność ich przechowywania warto przewidzieć przed powstaniem projektu i uwzględnić w planach domu.

Sztuczna choinka, ozdoby świąteczne, również te do dekoracji domu (np. sznury lampek), a także inne lekkie i niezbyt duże rzeczy używane stosunkowo rzadko, mogą poczekać na swój czas na nieużytkowej części poddasza. Wejście do takiej przestrzeni wymaga zamontowania składanych schodów strychowych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Miejsce na apteczkę
Spiżarnia w domu
Schowki w domu - mnóstwo do ukrycia

Skomentuj:

Schowki w domu, czyli zabawa w chowanego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej