Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sypialnia w studio

Architekt Iwona Mere
Sypialnia w otwartej przestrzeni na poddaszu. Duże okna połaciowe doświetlają pomieszczenie, a nocą umożliwiają oglądanie nieba - Fot. FAKRO

Studio to zwykle otwarta przestrzeń. Oto propozycje, jak zaaranżować w nim sypialnię

W domach jednorodzinnych planuje się czasem osobną, wielofunkcyjną przestrzeń, która ma zagwarantować jednemu z mieszkańców - przeważnie dorosłemu dziecku - niezależność.

To taki dom w pigułce. Na dłuższą metę raczej nie wystarczy do zaspokojenia wszystkich potrzeb, ale jest sprawdzianem samodzielności i pozwala "potrenować" przed wyfrunięciem z rodzinnego gniazda.

Miejsce w domu

Potrzebna jest spora, kilkudziesięciometrowa przestrzeń z możliwie niezależnym wejściem - z holu, wiatrołapu czy klatki schodowej.

Na studio można przeznaczyć osobne skrzydło budynku lub jedną z kondygnacji: piętro, poddasze (także zaadaptowane).

Na naprawdę dużej powierzchni możliwe jest wydzielenie osobnej sypialni. Tam, gdzie brak na to miejsca, bądź wtedy, gdy przyszłemu użytkownikowi zależy na oryginalnym, jednoprzestrzennym wnętrzu, miejsce do spania planuje się jako jeden z aneksów, obok kąta do przygotowywania i spożywania posiłków, obszaru reprezentacyjno-wypoczynkowego, stanowiska do pracy lub nauki itp.

Orientacja

Studio "ma prawo" do nietypowego położenia i doświetlenia; nie dyskwalifikuje go żaden rodzaj naturalnego światła. Promienie słoneczne można wprowadzić do wnętrza z różnych kierunków, wspierając się świetlikami lub innym ponadnormatywnym przeszkleniem. Kontrast między bardzo jasnymi i otwartymi oraz słabo doświetlonymi obszarami uatrakcyjnia wielofunkcyjne wnętrze.

Wyposażenie i kolorystyka

Poza bardzo świeżo i szeroko pojmowaną funkcjonalnością trudno tu mówić o jakichś regułach. Jednak zarówno względy praktyczne, jak i specyfika takiego lokum przemawiają za umieszczeniem w nim łóżka z prawdziwego zdarzenia. Wygodne, pełnowymiarowe, a nawet nieco przeskalowane posłanie powinno podkreślać osobisty, komfortowy charakter wnętrza, odróżniający je od studenckiej stancji. Lekka, parawanowa ścianka czy ażurowy mebel będą wystarczającą osłoną; w wysokim wnętrzu warto rozważyć także skonstruowanie podestu a nawet antresoli.

W zasadzie jedynym wyraźnie wyodrębnionym pomieszczeniem może być łazienka czy sama toaleta, bo zdarzają się i studia, w których prysznic albo wannę traktuje się na równi z innymi sprzętami i nieco prowokacyjnie eksponuje w głównym wnętrzu.

Jeśli użytkownikowi zależy na elastyczności, powinien postawić na lekkie, mobilne sprzęty uzupełnione ciekawym systemem oświetleniowym. Aby uniknąć wrażenia prowizorki, w przestrzeni powinien dominować jeden solidny element. Ze względu na gabaryty idealnie sprawdzi się w tej roli łóżko lub "centrum multimedialne".

Wyrazisty wizerunek da się osiągnąć nawet w dość konwencjonalnej przestrzeni, np. dzięki odważnej kolorystyce. Gospodarz takiego lokum może bez skrępowania "wyrażać się" poprzez nietypowe zestawienia barw lub własnoręcznie wykonane dekoracje, np. graffiti, collage czy kolekcję ubrań eksponowanych w otwartej garderobie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Sypialnia - strefa prywatna z łóżkiem w roli głównej. Poradnik ABC dobrego domu
Sypialnia - łóżko jest najważniejsze
Aranżujemy sypialnię - poradnik

Skomentuj:

Sypialnia w studio

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej