W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.
1 z 3Pęknięta rura instalacji wodnej - Fot. Edyta Pietrzyk
2 z 3Pęknięta rura instalacji wodnej - Fot. Edyta Pietrzyk
3 z 3W poszukiwaniu awarii rury pod podłogą trzeba usunąć jej warstwę wykończeniową - płytki, panele - Fot. Edyta Pietrzyk
Awarie instalacji wodnej zwykle oznaczają kosztowny remont. Można ograniczyć wydatki, ustalając miejsce potencjalnego przecieku.
Metody lokalizacji przecieku
Jeśli podczas wykańczania łazienki nie były wykonywane zdjęcia i nie znamy układu rur wodnych, nieznajomość miejsca awarii instalacji wodnej prowadzi do kosztownego, pracochłonnego i kłopotliwego odkrywania kolejnych podejrzanych miejsc na podstawie przeczucia. Dlatego warto zlokalizować przeciek, wykorzystując do tego metody bezinwazyjne. Jedną z nich jest termowizja. Na termogramach można zobaczyć "zmienioną" temperaturę w miejscu wycieku. Dodatkowo można także zastosować metodę akustyczną i pomiaru wilgotności. Koszt takiej usługi wynosi 200-300 zł.
W oparciu o wykonane pomiary miejsce przecieku instalacji wodnej da się określić zwykle z prawdopodobieństwem 70-80%. Dlatego zlecając takie badanie, należy zdawać sobie sprawę z niezależnych i obiektywnych ograniczeń jego dokładności.
Dokładne miejsce awarii
Nawet przy użyciu profesjonalnego sprzętu nie można zagwarantować 100% dokładności lokalizacji miejsca przecieku. Skuteczność i dokładność zależy od szeregu czynników: dostępności do całej trasy przebiegu rur, wielkości przecieku, głębokości ułożenia pod posadzką czy też w ziemi, zaizolowania termicznego rur lub ułożenia ich pod plastikową folią lub styropianem. Dlatego z najbardziej prawdopodobnego miejsca skuwa się płytki, aby "namierzyć" awarię.
Naprawa wykończenia podłogi
Zanim zostanie naprawione wykończenie posadzki w łazience, trzeba poczekać aż warstwy podłogi wyschną. W zależności od stopnia i wielkości miejsca zawilgocenia, może to potrwać nawet około 4 tygodni. Dopiero wtedy będzie można w miejscach, z których zostały skute płytki ceramiczne, odtworzyć kolejno wszystkie warstwy.
Przed rozpoczęciem prac trzeba dokładnie usunąć wszelkie luźne części starej wylewki i zwilżyć wodą jej brzegi. Następnie wokół rur uzupełnia się zniszczone fragmenty izolacji termicznej ze styropianu i wykonuje wylewkę betonową, o takiej samej grubości jak ta już istniejąca.
Gdy wylewka wyschnie, miejsca mokre zabezpiecza się folią w płynie i układa płytki ceramiczne. Przykleja się je zaprawą klejową, nanoszoną pacą zębatą metodą podwójnego smarowania (na podłoże i na spód płytki). Dzięki temu nie trzeba się obawiać o to, że między okładziną a podłożem pozostanie pusta przestrzeń, w której mogłaby się gromadzić woda. Na koniec wypełnia się spoiny.
Skomentuj:
Pęknięta rura pod posadzką