Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ciepło z parasola

Ewa Stroik
Parasole grzewcze - fot. Shutterstock

Na tarasie i w ogrodzie możemy wypoczywać także wtedy, gdy promienie słońca nie zapewniają już komfortowej temperatury. Aby nie odczuwać dokuczliwego zimna, warto zainwestować w promiennik ciepła w postaci popularnego parasola grzewczego.

Jesienią dni bywają jeszcze bardzo ciepłe, jednak wieczorami czujemy zazwyczaj przenikliwy chłód. Zniechęca to do odpoczywania na świeżym powietrzu. Kiedy zawodzi koc i ciepłe ubranie, rozwiązaniem może być wygodny w obsłudze ogrzewacz powietrza. Oprócz funkcji praktycznych może on również stanowić ozdobę ogrodu czy element aranżacji tarasu. Wybór modeli jest coraz większy - różnią się one konstrukcją, materiałem wykonania, kolorem, dodatkowym wyposażeniem. Dostępne są zarówno tradycyjne "grzybki", jak i innowacyjne ogniste wieże, w których widoczne z daleka płomienie zapewniają niecodzienny widok. W modelach LED podświetlona jest podstawa parasola, która może mieć kilka różnych kolorów podświetlania, o zmiennej częstotliwości migania i jasności świecenia, co rozświetla otoczenie. Warto dodać, że parasol grzewczy nie jest produktem jednosezonowym - sprawdzi się także zimą i wczesną wiosną.

Jak wygląda parasol?

Parasole grzewcze, zwane też ogrzewaczami powietrza, to urządzenia stosowane do ogrzewania niewielkich przestrzeni na zewnątrz, o wysokości około 2,3 m i wadze ok. 18 kg. Ich korpusy są wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej bądź malowanej proszkowo. Palnik w parasolach grzewczych w kształcie grzybka ma formę stożka. Wykonany jest ze stali szlachetnej i pokrywa go siatka. Ruchomy daszek znajdujący się nad palnikiem pozwala skierować ciepło w wybranym kierunku, co dodatkowo zwiększa wydajność urządzenia. Parasole, które przypominają ostrosłup, mają palnik umieszczony w długiej, szklanej rurze. Urządzenia mają zabezpieczenie zapłonu w postaci czujników odcinających dopływ gazu w razie zaniku płomienia. Od góry są osłonięte daszkiem (dlatego z wyglądu przypominają parasole), który zapewnia dobre rozchodzenie się ciepła i chroni przed deszczem. Zamontowane przy podstawie kółka ułatwiają przemieszczanie urządzenia (można je też na stałe przytwierdzić do podłoża za pomocą kotew). Niektóre modele mają lampę gazową, która doświetla przestrzeń wokół. Specjalne systemy przeciwwypływowe i przeciwprzechyłowe zapewniają bezpieczeństwo ich użytkowania.

W jaki sposób działa?

Parasole nie wymagają prądu elektrycznego. Zasilane są gazem propan lub propan-butan w butlach 10 lub 11 kg, przy czym butle są ukryte są w obudowie parasola. Uruchamia się je podobnie jak piecyk gazowy, za pomocą zapalnika piezoelektrycznego. Regulację mocy promieniowania umożliwia z kolei regulator przepływu gazu (zwiększając jego przepływ, zwiększamy jednocześnie moc urządzenia). W zależności od modelu może ona wynosić od kilku do kilkunastu kW. Kiedy są włączone, emitują promieniowanie podczerwone, odbierane przez ludzi jako ciepło. Nie ogrzewa ono bezpośrednio powietrza, lecz przenika przez nie tak jak promieniowanie słoneczne i dopiero po zetknięciu z przedmiotami bądź organizmami żywymi zamienia się w energię cieplną. Osoby przebywające blisko parasola, w czasie gdy temperatura powietrza wynosi około10°C, odczuwają temperaturę 18-20°C. Dużą zaletą tych urządzeń jest możliwość skierowania strumienia ciepła dokładnie w to miejsce, które chcemy ogrzać. Mają też małą bezwładność cieplną układów ogrzewania, dzięki czemu zapewniają oczekiwany efekt natychmiast po włączeniu.Bezpieczeństwo użytkowania parasoli grzewczych zapewniają: zabezpieczenie zapłonu oraz zabezpieczenie odcinające dopływ gazu, gdy parasol przechyli się lub przewróci.Uwaga! Po każdym odłączeniu butli z gazem lub po jej wymianie należy przeprowadzić test szczelności instalacji w parasolu grzewczym, smarując miejsce podłączenia płynem do mycia naczyń. Warto też pamiętać, aby w pobliżu parasola grzewczego nie rozpylać aerozoli.

Wybierając parasol grzewczy, warto zwrócić uwagę na:

jakość materiału, z którego jest wykonany (modele z grubszej stali są bardziej solidne i odporne na ewentualne uszkodzenia i wgniecenia), moc grzewczą - podawaną w kW - im większa, tym więcej ciepła można uzyskać i większą powierzchnię ogrzać, wygląd urządzenia - dobrze jest dopasować go  stylu ogrodu czy tarasu - dostępne są modele w różnych kolorach i o ciekawym designie, dodatkowe cechy parasola - są np. modele z lampą gazową, które oprócz ogrzewania dają również światło, są też takie z uchylnym reflektorem, który pozwala na skierowanie ciepła w wymaganym kierunku.

Bezpieczne używanie butli gazowej

Zmieszany z powietrzem gaz tworzy mieszaninę wybuchową, dlatego korzystając z butli gazowej, trzeba wiedzieć, jak robić to bezpiecznie.  Powinno się korzystać z butli napełnionych wyłącznie w rozlewniach gazu. Te nabijane na stacjach paliw nie dają gwarancji bezpieczeństwa (można tam jedynie wymieniać puste butle na pełne).  Butla musi być przewożona w pozycji pionowej i zabezpieczona przed ewentualnym przewróceniem się. Nie można nią rzucać, ani uderzać w nią innymi przedmiotami. Napełniona gazem butla musi być przechowywana w suchym i przewiewnym miejscu. Jeśli nie jest podłączona do żadnego urządzenia, nie może stać pomieszczeniu mieszkalnym. Ale nie powinno się jej też trzymać w miejscach poniżej poziomu gruntu - w piwnicy, kotłowni i garażu. Propan-butan jest cięższy od powietrza i w razie wypływu z nieszczelnej butli gromadzi się w miejscach najniżej położonych. W sąsiedztwie butli nie mogą znajdować się urządzenia powodujące iskrzenie, na przykład gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne. Butla z gazem musi być ustawiona pionowo na suchym i czystym podłożu. Trzeba ją także zabezpieczyć przed przewróceniem bądź uderzeniem.  Butlę można podłączyć do urządzenia tylko wtedy, gdy ma zamknięty zawór. Zanim przykręcony zostanie reduktor, który obniża ciśnienie dopływającego do urządzenia gazu, trzeba sprawdzić, czy w wylocie zaworu znajduje się uszczelka.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?
Jesienny klimat w ogrodzie

Skomentuj:

Ciepło z parasola

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej