Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Podobnie jak w przypadku wnętrz, ważnym elementem aranżacji przestrzeni wokół domu jest odpowiednie oświetlenie. Od tego, jak je rozplanujemy, zależy nie tylko ogólny odbiór estetyczny, ale też bezpieczeństwo wjazdu na posesję oraz komfort przebywania w ogrodzie czy na tarasie.
W zależności od miejsca zastosowania oświetlenie wokół domu może pełnić różne funkcje. Poza zapewnieniem światła odpowiednio rozmieszczone lampy pomagają w stworzeniu nastroju, oświetlają podjazd, wskazują ścieżki komunikacyjne, zapewniają bezpieczeństwo, eksponują walory architektoniczne budynku i odciągają uwagę od miejsc, których nie chcemy oglądać. Aby dobrze zaplanować oświetlenie, warto zacząć od zmierzenia swojego ogrodu lub tarasu. Im większą przestrzenią zewnętrzną dysponujemy, tym uważniej powinniśmy przemyśleć koncepcję rozmieszczenia źródeł światła i elementów, które warto podkreślić ze względu na ich dekoracyjność lub oświetlić z uwagi na bezpieczeństwo. Spiszmy na kartce wymiary działki i najważniejsze odległości: długość podjazdu, wymiary tarasu, odległość od drzwi wejściowych do bramy wjazdowej, a także umiejscowienie wszystkich ważniej szych roślin, rabat czy skalniaków.
Bezpieczne strefy komunikacyjne
Strefy komunikacyjne, takie jak podjazd, okolice furtki, wejścia na schody czy ścieżka prowadząca do altany, wymagają rozwiązań zapewniających maksymalne bezpieczeństwo. Niekoniecznie muszą to być lampy o dużej mocy – egzamin z powodzeniem zdadzą też płaskie lampy nawierzchniowe, a także oprawy najazdowe i punktowe, które możemy skierować na rosnącą wokół zieleń, uzyskując tym samym ciekawy efekt poświaty. W zadaszeniu furtki można umieścić oprawę halogenową albo reflektor – światło powinno być skierowane w dół, aby oświetlało klamkę, zamek i dzwonek. Jeśli furtka nie jest zadaszona, źródła światła można umieścić na słupkach przy furtce. Warto zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, które włączą się, gdy ktoś będzie obok nich przechodził. Pamiętajmy, że system oświetlenia może stanowić pierwszą linię obrony przed włamywaczami.
Oświetlenie w obrzeżach i kostce
Doskonałym miejscem na zainstalowanie oświetlenia są obrzeża. Zwykle znajdują się one po bokach ścieżek, podjazdu, tarasu, a czasem również wzdłuż lub na skraju stopnia schodów, dzięki czemu bez problemu możemy podświetlić wymienione elementy. Jednak nie każde obrzeże nadaje się do tego celu – wymagana jest specjalna budowa, która z jednej strony ochroni taśmę LED, a z drugiej sprawi, że wiązka światła zostanie skierowana ku dołowi, podświetlając wybraną nawierzchnię. Oświetlenie możemy umieścić nie tylko w obrzeżach, ale również w nawierzchni zbudowanej z kostek czy płyt betonowych. Najczęściej montuje się w niej oprawy najazdowe, które podświetlają elewację budynku. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ma ona charakterystyczne detale architektoniczne, takie jak kolumny czy pilastry. Oprawy najazdowe wpuszczone w nawierzchnię są również alternatywą dla wcześniej wspomnianych podświetlanych obrzeży. Mogą one wyznaczać krawędzie danej przestrzeni lub oświetlać drogę prowadzącą do jakiegoś miejsca. Oczywiście mogą posłużyć również jako element dekoracyjny umieszczony pomiędzy betonowymi kostkami. W nocy prezentują się one nadzwyczaj efektownie, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo.
Podkreślona architektura domu
Oświetlenie budynku pozwala podkreślić urok architektury i zachować spójność z całością koncepcji. Geometryczne kinkiety ścienne pięknie eksponują walory bryły budynku, jednocześnie zapewniając optymalną widoczność. Można także zdecydować się na oświetlenie punktowe. W symetrycznym rozmieszczeniu stylowo prezentują się też nowoczesne oprawy podtynkowe. Z kolei słupki z ruchomym źródłem światła zadbają o oświetlenie fragmentów wymagających szczególnej oprawy, jak ozdobnych wnęk z donicami czy elementów małej architektury. W strefie wejścia do domu oraz przy drzwiach tarasowych dobrze sprawdzają się oprawy montowane do sufitu. Dzięki nim doskonale widać zarówno drzwi, jak i ich otoczenie. Powinniśmy też zadbać o precyzyjne doświetlenie takich elementów jak zamki czy dzwonek do drzwi. Sprawdzą się tutaj wszelkie lampy ścienne, pozwalające zamontować oświetlenie na odpowiedniej wysokości. Schody muszą być równo miernie oświetlone, tak by na stopniach nie tworzyły się cienie, bo mogłoby to grozić upadkiem. Gdy balustrada jest murowana, można na dole umieścić światła punktowe, które podkreślą wysokość przy każdym z poszczególnych stopni.
Taras po zmroku
Taras, na którym spędzamy najwięcej czasu, warto rozświetlić w podobny sposób co salon. Idealnym rozwiązaniem będzie tu kinkiet zamontowany na ścianie bądź wysoka lampa słupkowa ustawiona obok fotela, dzięki którym stworzymy przyjemny, do mowy klimat. Możemy też zaakcentować poszczególne elementy tarasu, takie jak wnęki, ozdobne donice z kwiatami czy zewnętrzny, murowany kominek. Sprawdzą się tu również oprawy ścienne. Dostępne są w wersji jedno- lub dwukierunkowej, mogą być wykonane np. ze stopu aluminium i szkła hartowanego, dzięki czemu zapewniają optymalne do świetlenie m.in. drzwi wejściowych, schodów, czy murów wokół posesji, także w warunkach podwyższonej wilgotności i zapylenia. Wielu właścicieli domów szuka na swój taras czy do ogrodu oświetlenia, które wspiera ekologiczny styl życia. Tu poza wersjami opartymi o energię słoneczną, sprawdzi się także oświetlenie LED. Oprócz energooszczędności ma ono bardzo długą żywotność działania przez około 100 000 godzin. Wspomniane lampy zasilane energią słoneczną (tzw. wersje solarne) stają się natomiast coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów, którzy chcą wykorzystywać zasoby naturalne. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, nie wymagają instalacji elektrycznej, ale także wykorzystują energię odnawialną, wpływając na realne oszczędności.
Ogród pełen możliwości
Piękny i funkcjonalny ogród to zadbana zieleń, wygodne meble pozwalające na komfortowy odpoczynek oraz światło, które dodaje przestrzeni charakteru. Ogród to pole do popisu dla naszej wyobraźni – tu możemy zrealizować najciekawsze pomysły na aranżację przestrzeni wokół domu. Umieszczone pomiędzy krzewami czy klombami kwiatów oprawy rozpraszające, delikatnie wydobędą z mroku dany obiekt i zaprezentują ogrodową aranżację w całkowicie nowym świetle, oprawy montowane w ziemi doskonale podkreślą zaś żywopłot czy murek wykończony płytami dekoracyjnymi. Idealnie sprawdzą się też lampy stojące oraz dyskretne elementy dekoracyjne, np. latarenki, które wprowadzą atmosferę relaksu i nadadzą odpowiedni nastrój.
Wszystkie przewody i lampy muszą być przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wtedy mamy pewność, że są odporne na warunki atmosferyczne i zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Lampy mają oznaczenie stopnia ochrony IP. Pierwsza z dwóch cyfr występujących po symbolu oznacza pyłoszczelność, a druga wodoszczelność. Aby można było stosować lampę na zewnątrz, musi ona mieć symbol IP44 lub wyższy.
Warto pamiętać
Podczas pracy z elementami zewnętrznymi, zawsze dobrze jest skonsultować się z doświadczonym elektrykiem. W przypadku bardziej znaczących, pokazowych projektów, osiągnięcie odpowiednich efektów w oświetleniu zewnętrznym stanowi bowiem nie lada wyzwanie. Jeśli planujemy oświetlenie zewnętrzne podłączone do instalacji 230 V, nie zapomnijmy o wcześniejszym wyprowadzeniu kabli, w innym wypadku czeka nas przekopanie działki, ponieważ takie kable muszą być wkopane na głębokość około 60 cm, oznaczone specjalną folią ostrzegawczą i zabezpieczone warstwą ochronną piasku. Jeśli nie mamy 230 V przygotowanych pod oświetlenie zewnętrzne, nie stanowi to już na szczęście żadnego problemu. Wystarczy niskonapięciowy system 24 V lub oświetlenie solarne. System 24 V wymaga jedynie podłączenia do gniazdka na zewnątrz, kable nie muszą być wkopane i mogą być przykryte chociażby korą. W ten sposób łatwo oświetlimy drzewa, kwiaty czy oczko wodne. Aby wydobyć pełnię nastroju i magii ogrodu, warto skorzystać z do świadczonych firm zajmujących się architekturą krajobrazu.
- Więcej o:
Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?
Jesienny klimat w ogrodzie
Dobrze dobrana brama garażowa
Ekonomiczne pozyskiwanie wody
W blasku światła - oświetlenie domu i ogrodu
Przygotuj podjazd i dach na zimę
Schody przed domem - jak zaprojektować schody ogrodowe?