Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Konserwacja bram wjazdowych i furtek zimą

Magdalena Babiak
Przed zimą warto zrobić przegląd bramy wjazdowej i jej otoczenia - Fot. Wiśniowski

Właściwie zamontowana, z odpowiednio dobranym siłownikiem, brama wjazdowa powinna działać bez zarzutu w każdych warunkach i w każdej sytuacji. Tego na pewno oczekuje użytkownik, tym bardziej, że jej zakup to niemały wydatek.

Pamiętajmy jednak, że brama wjazdowa wyposażona w napęd wymaga odpowiedniego użytkowania. Wystarczy kilka drobnych zabiegów, by zapewnić właściwe jej działanie.

Każdy użytkownik bramy z napędem może dokonać wstępnego przeglądu swojej bramy bez brudzenia rąk. Wystarczy sprawdzić, czy w otoczeniu bramy nie znajdują się zanieczyszczenia w postaci kamieni, fragmentów drewna czy metalowych elementów. Każda przeszkoda znajdująca się w zasięgu ruchu bramy wjazdowej może utrudniać jej działanie, a nawet doprowadzić do awarii.

Właściciele bram przesuwnych szynowych powinni również zwrócić uwagę na elementy jezdne bramy, a przede wszystkim na szynę, w której gromadzą się zanieczyszczenia, na przykład drobny piasek czy liście. Tego typu zanieczyszczenia, gdy zamarzną, mogą przyczyniać się do blokowania bramy, uszkodzenia rolek nośnych, a nawet przeciążenia napędu. Życie dostarcza różnych przykładów, nawet tych nietypowych, gdy pod nieobecność właścicieli w szynie zagnieździły się ptaki lub utknął jeż. Zimą szynę trzeba czyścić ze śniegu i lodu. Można temu zapobiec, układając podczas montażu pod szyną kabel grzejny.

Utrzymanie czystości przy bramie wjazdowej to jeden z podstawowych warunków jej sprawnej pracy. Dlatego przed zimą warto dokładnie oczyścić otoczenie furtki i bramy wjazdowej, szczególnie, gdy ta ostatnia jest automatycznie otwierana.

Kontrola automatyki bramy wjazdowej

Przed zimą warto sprawdzić działanie zabezpieczeń stosowanych w bramach wjazdowych - fotokomórek i listew bezpieczeństwa.

Fotokomórki. Żeby je sprawdzić, trzeba uruchomić napęd bramy, a następnie przerwać strumień świetlny między fotokomórkami. Jeśli brama zareaguje w sposób, jaki została zaprogramowana, powinna się zatrzymać.

Sprawne działanie fotokomórek zapewni czysty klosz (osłona). Trzeba również sprawdzić, czy strumienia z fotokomórki nie przerywają rośliny, na przykład trawa lub gałązki. Zimą trzeba usuwać z niego mokry śnieg.

Listwa bezpieczeństwa. Zatrzymuje bramę, gdy na jej drodze stanie przeszkoda. Aby ją sprawdzić, uruchamiamy bramę i naciskamy listwę montowaną na czole bramy, słupie ramy lub słupku ogrodzenia. Brama musi się zatrzymać, a następnie odwrócić ruch i ponownie zatrzymać się po przebyciu około 5 cm.

Gdy napęd sprawia problemy, lepiej samodzielnie nie ingerować w siłownik i nie przywracać ustawień fabrycznych. Powinniśmy skontaktować się z serwisem lub punktem zakupu bramy. Zanim fachowiec usunie usterkę, w każdej bramie automatycznej można go rozblokować i obsługiwać bramę ręcznie.

Brama wjazdowa i furtka w komplecie

Wybierając furtkę i bramę wjazdową, warto zastanowić się, czy mają służyć przez wiele lat, czy też mamy czas i pieniądze na to, żeby wciąż je naprawiać. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy nie gwarantują, że brama jest wykonana zgodnie z normami europejskimi. Dlatego warto zastanowić się również nad wyborem producenta, który - oprócz deklaracji zgodności - gwarantuje fachowe doradztwo, profesjonalny montaż i serwis, a przede wszystkim kompletny system, składający się z bram, segmentów, słupków, akcesoriów montażowych i automatyki.

Pamiętajmy też, że dużo zależy od materiału, z jakiego wykonana jest brama i furtka. Najlepiej, jeśli elementy te można trwale zabezpieczyć. Z tego względu najlepiej wybierać furtki i bramy wykonane ze stali cynkowanej ogniowo. Dodatkowo chronią ją fabrycznie nakładane powłoki malarskie. Tak zabezpieczone bramy i furtki nie będą rdzewieć przez 20 lat.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zimowe zagrożenia dla bram wjazdowych i furtek
Podgrzewany podjazd - zamiast odśnieżania szuflą i solą
Bramy wjazdowe

Skomentuj:

Konserwacja bram wjazdowych i furtek zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej