Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Podłączenie grzejnika łazienkowego do instalacji grzewczej

Tekst: Grażyna Binka, Beata Zielińska
Dolne podłączenie grzejnika łazienkowego - Fot. Kermi

Grzejnik łazienkowy drabinkowy, podobnie jak pozostałe rodzaje grzejników, podłącza się do układu centralnego ogrzewania dwiema rurami: zasilającą, która doprowadza gorącą wodę ze źródła ciepła (np. kotła, kominka z płaszczem wodnym), i powrotną - odprowadzającą schłodzoną wodę do instalacji.

Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Dwie rury łączą każdy grzejnik łazienkowy z instalacją centralnego ogrzewania: Rura zasilająca doprowadza ciepłą wodę ze źródła ciepła (kocioł lub kominek z płaszczem wodnym), a rura powrotna odprowadza schłodzoną z powrotem do instalacji.

W zależności od tego, jaki mamy grzejnik łazienkowy i jak poprowadzone są rury, zależy czy zastosujemy dwa rodzaje podłączeń grzejników łazienkowych : podłączenie dolne czy boczne.

Podłączenie dolne grzejnika łazienkowego

Ten rodzaj podłączenia stosuje się najczęściej, gdy grzejnik łazienkowy drabinka będzie montowana w nowo budowanym domu. Wówczas na rurze zasilającej z dołu grzejnika zakłada się zawór termostatyczny z głowicą , a na rurze odprowadzającej (powrotnej) - zawór odcinający.
Jak podłączyć grzejnik łazienkowy dekoracyjny? Niektóre modele grzejników, szczególnie te o nietypowych kształtach oraz dekoracyjne, mają kolektory pionowe, umieszczone obok siebie (mogą one znajdować się z prawej strony grzejnika, z lewej albo pośrodku). Wykorzystuje się wtedy zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, a na zewnątrz widać jedynie głowicę.

Podłączenie boczne grzejnika łazienkowego

To najlepszy sposób podłączenia drabinki, jeśli w remontowanym domu nie wymieniamy całej instalacji centralnego ogrzewania, a jedynie same grzejniki. W takiej sytuacji wystarczy kupić specjalny model grzejnika, określany przez producentów jako modernizacyjny lub renowacyjny. Ma on nie tylko - tak jak stary grzejnik żeliwny - podłączenie boczne (z prawej lub lewej strony), ale też taki sam rozstaw pomiędzy rurą zasilającą i powrotną, który wynosi 50 cm. To ważne, ponieważ nie jest łatwo dopasować go do innego rozstawu króćców. Jest to spowodowane tym, że wcześniej w układach grzewczych stosowano prawie wyłącznie rury ze stali.

Podłączenie grzejników łazienkowych i dekoracyjnych

Tradycyjną drabinkę zbudowaną z pionowych przewodów (kolektorów) łączonych poziomymi rurkami podłącza się do instalacji grzewczej tak, iż do jednego z kolektorów (zasilającego) montuje się zawór termostatyczny z głowicą, a do drugiego (powrotnego) - zawór odcinający. Niektóre modele, szczególnie te o nietypowych kształtach lub dekoracyjne, mają jednak kolektory pionowe umieszczone obok siebie (zwykle w odległości 5 cm). Wówczas można zastosować zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod elegancką maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, a na zewnątrz widać tylko głowicę.




Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Różne grzejniki w jednej instalacji
Wymiana grzejnika w łazience
Ogrzewanie podłogowe w łazience

Skomentuj:

Podłączenie grzejnika łazienkowego do instalacji grzewczej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej