Wymiana grzejnika w łazience
Wbrew pozorom, mimo bogatej oferty, wymiana grzejnika w łazience nie jest wcale prostą sprawą.
O ile w nowo budowanych domach grzejnik w łazience jest najczęściej drabinkowy, o tyle w starszych królują jeszcze żeberkowe kaloryfery, często umieszczone pod oknem.
Choć oferta nowoczesnych grzejników jest spora, nie zawsze możemy kupić ten, który nam się podoba. Wybór zależy od tego, czy zdecydujemy się tylko na jego wymianę, czy planujemy też remont.
Wymiana grzejnika bez kucia płytek
Jeśli nie myślimy o remoncie łazienki lub instalacji grzewczej, wybór i montaż nowego grzejnika mogą przysporzyć trochę trudności.
W starych grzejnikach woda doprowadzana jest z boku (podłączenie boczne), a rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi przeważnie 50 cm.
W nowych grzejnikach łazienkowych woda najczęściej jest doprowadzana od dołu, a rozstaw króćców przyłączeniowych zależy od szerokości grzejnika i rozstawu kolektorów w drabince. Ponieważ rury doprowadzające wodę do grzejnika są stalowe, nie da się łatwo zmienić ich położenia, aby dopasować je do innego rozstawu króćców.
Zatem osoby, które bez zbędnego nakładu pracy chcą wymienić "cieknące żeberka", powinny wybrać grzejnik łazienkowy renowacyjny lub modernizacyjny, mający podłączenie boczne i rozstaw króćców przyłączeniowych 50 cm. Oferowane są one w wersji lewej lub prawej, co oznacza, że będą pasowały do każdej zastanej sytuacji - bez konieczności przekładania przyłączy z lewej strony na prawą (lub odwrotnie) po demontażu starego grzejnika.
Zdarza się, że w łazienkach znajduje się grzejnik wysoki (ok. 90 cm), w którym rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi ok. 80 cm. Wymieniając go - jeśli nie chcemy robić remontu - dobrze jest kupić grzejnik o wysokości niewiele niższej niż rozstaw przyłączy. Podłączenie wymaga jednak od instalatora więcej pracy, aby dopasować rozstaw króćców przyłączeniowych.
Nowy grzejnik, w nieremontowanej łazience, trzeba zawiesić w tym samym miejscu co stary - na ścianie lub pod oknem.
Jeśli będziemy montować go pod oknem, nie będziemy mieli dużego wyboru grzejników. Ogranicza się on zwykle do członowego lub płytowego przeznaczonego do montażu w pomieszczeniach wilgotnych.
Wymiana grzejnika
Zanim stary grzejnik zostanie usunięty, instalator musi spuścić z niego wodę. Jeśli instalację wykonano w układzie rozdzielaczowym (każdy grzejnik podłączony jest osobno do rozdzielacza), żeby spuścić wodę z jednego grzejnika, wystarczy zamknąć zawory na zasilaniu i powrocie - pamiętając jednocześnie o zamknięciu zaworów przy pozostałych grzejnikach.
Niestety, instalacje mające przynajmniej kilkanaście lat są typu dwururowego - każdy grzejnik podłączony jest do pionu (rozdzielaczy w takiej instalacji nie ma). Wówczas jedynym sposobem na spuszczenie wody tylko z wymienianego grzejnika jest zamrożenie rur w miejscu odcięcia grzejnika.
Uwaga! Nie zaleca się spuszczania wody z całej instalacji - wilgotne, stalowe rury intensywniej korodują.
Po usunięciu grzejnika trzeba zamontować nowe wieszaki. Gdy zawiesimy na nich nowy grzejnik, musimy jeszcze założyć zawór termostatyczny.
Przed pracami modernizacyjnymi warto zabezpieczyć podłogę. Ze starego grzejnika może wypłynąć brunatna woda - powstałe plamy trudno jest wyczyścić. Trzeba też przygotować niewielkie naczynie na wypływającą wodę oraz kawałek szmatki, którą okryjemy miejsce wylotu wody.
Nowy grzejnik w remontowanej łazience
Najłatwiej będzie nam jednak wybrać i zamontować nowy grzejnik w łazience wówczas, gdy zaplanujemy tę czynność jako element remontu całego pomieszczenia.
Możemy wtedy kupić prawie dowolny grzejnik łazienkowy. Co prawda każdy model ma dziś podłączenie dolne, ale może mieć różny rozstaw króćców przyłączeniowych.
Mamy większą swobodę wyboru miejsca, w którym zawiśnie grzejnik.
W łazience powinno się unikać montażu grzejnika przy umywalce, misce ustępowej lub wannie. Lepiej wybrać przeciwległą ścianę.
Montaż grzejnika. Przebiega zwykle w dwóch etapach. Najpierw instalator układa przewody podłączeniowe i wyprowadza je bezpośrednio w miejscu instalacji grzejnika. Kolejnym etapem są prace murarskie, glazurnicze i malarskie. Do gotowej ściany przykręca się uchwyty oraz łączy grzejnik z instalacją. Lepiej, gdy wszystkie czynności - tzn. przygotowanie instalacji oraz montaż - zrobi jedna osoba.
Dobór grzejnika
W łazience montuje się przeważnie grzejniki drabinkowe. Zwykle zbudowane są z dwóch pionowych rur zbiorczych (kolektorów) oraz poziomych rurek wlutowanych między nimi. W tym pomieszczeniu nie powinno się instalować pokojowych grzejników płytowych - są bardziej podatne na korozję, chyba że będzie to produkt przeznaczony do wilgotnych pomieszczeń.
Funkcje grzejnika. Dla funkcjonalności grzejników ważne jest, aby można było na nich również suszyć ubrania i ręczniki. Dlatego zwykle mają drabinkowaty kształt. Do grzejnika można także podłączyć grzałkę elektryczną. Pozwoli nam ona korzystać z grzejnika przez cały rok - poza sezonem grzewczym będzie służyć jako suszarka do wilgotnych rzeczy.
Właściwie dobrany grzejnik do naszej łazienki nie tylko dobrze ją ogrzeje. Bardzo przydatne mogą się okazać dodatkowe wieszaki lub szklana półka. Wybierając określony model, warto sprawdzić, jakie dodatkowe akcesoria da się do niego dokupić.
Moc grzejnika. Aby utrzymać w łazience temperaturę minimum 24°C, w domach dobrze ocieplonych trzeba dostarczyć około 100 W ciepła na metr kwadratowy jej powierzchni.
Moc cieplna tego samego grzejnika montowanego w różnych łazienkach może się różnić. Zależy ona bowiem od rodzaju instalacji grzewczej. Moc grzejnika, który podłączony jest do instalacji z kotłem kondensacyjnym powinna być o 40% mniejsza niż wtedy, kiedy byłby to kocioł na paliwa stałe.
Warto również wiedzieć, że grzejnik chromowany ma o około 30% mniejszą moc grzewczą niż grzejnik pomalowany na biało lub inny dowolny kolor z palety RAL. Decydując się więc na model chromowany, powinniśmy wybrać ten odpowiednio większy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Grzejniki łazienkowe - dobór odpowiedniej mocy
Ogrzewanie podłogowe w łazience
Podłączenie grzejnika łazienkowego do instalacji grzewczej
Grzejniki łazienkowe standardowe i dla koneserów
Jakie źródło ogrzewania wybrać, gdy myślimy o naszym budżecie i zdrowiu?
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?