Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Bateria podtynkowa - moda czy wygoda

Krzysztof Syrewicz
Natryskowo-wannowa bateria z termostatem - Fot. Grohe

Zwolennicy baterii podtynkowych chwalą ich wzornictwo i funkcjonalność. Przeciwnicy podkreślają wysoką cenę.

Podtynkowe baterie spotykamy najczęściej przy wannach i w kabinach prysznicowych, ale można kupić także podtynkowe baterie umywalkowe oraz zlewozmywakowe. Armatura ta, w przeciwieństwie do zwykłych baterii, w dużej części ukryta jest w ścianie - na zewnątrz znajdują się jedynie wylewka oraz uchwyty do regulacji temperatury i wielkości strumienia wody. Zajmuje więc mało miejsca, co może być ważne, choćby wtedy, gdy mamy małą kabinę prysznicową.

Elementy baterii podtynkowej

Bateria podtynkowa składa się z dwóch części: podtynkowej i natynkowej, które dopiero po zamontowaniu stają się całością. To, co wchodzi w skład jednej lub drugiej, jest różne u poszczególnych producentów. Elementy te kupuje się zwykle osobno, ale czasami zdarza się, że stanowią komplet.

Baterie podtynkowe mogą być jedno- lub dwuuchwytowe - z przełącznikiem natrysku (pozwala na podłączenie dwóch elementów instalacji, np. wylewki wannowej i rączki prysznicowej) lubbez niego (można podłączyć tylko jeden element, np. słuchawkę prysznicową).

Element podtynkowy

Montowany jest na stałe w ścianie i za jego pomocą steruje się wypływem wody. Do wyboru mamy:

- moduł z podłączeniem do instalacji wodnej - pasuje on zarówno do natynkowej części baterii wannowej, jak i prysznicowej. Dużą zaletą takiego modułu jest to, że w dowolnym czasie element natynkowy z mieszaczem można zamienić na model z termostatem - bez konieczności montowania nowego elementu podtynkowego. Trzeba tylko kupić właściwą część natynkową;

- moduł z podłączeniem do instalacji wodnej i mieszaczem (pozwala ręcznie ustawiać temperaturę wody) bądź termostatem - zwykle pasuje on tylko do jednego rodzaju baterii: wannowej, prysznicowej bądź umywalkowej;

- uniwersalny moduł podtynkowy (w ofercie ma go większość czołowych producentów baterii podtynkowych) - pasuje do większości baterii wannowych i natryskowych różnych serii, ale pochodzących od tego samego producenta co część podtynkowa. Moduły te dostępne są zwykle w dwóch wersjach - do podłączenia baterii termostatycznej lub z mieszaczem.

Element natynkowy

Montowany jest dopiero wówczas, gdy zostaną ułożone płytki na ścianie. Składają się na niego następujące elementy:

- osłona i rozeta;

- uchwyt lub pokrętła do regulowania wielkości strumienia wody i jej temperatury;

- przełącznik wanna/prysznic.

Elementy natryskowe

To m.in. wylewki, rączki prysznicowe, deszczownice lub dysze masażowe. Wybierając te elementy, kierujemy się zwykle ich wyglądem.

Wylewkę najczęściej kupujemy w komplecie z armaturą wannową. Wykonana jest ona z tego samego materiału co korpus baterii. Rączki prysznicowe zwykle produkowane są z tworzywa ABS (tworzywo sztuczne wykorzystywane m.in. do wyrobu obudowy sprzętu AGD, sportowego, mebli i zabawek) i wykańczane w kolorze chromu lub satyny. To, z jakiego materiału (mosiądz lub PVC) wykonano deszczownicę, trudno stwierdzić na pierwszy rzut oka, ponieważ wykańczane są tak samo - najczęściej w kolorze chromu lub satynie. Możemy się tego domyślać, biorąc je do ręki i sprawdzając ich ciężar - mosiężna będzie cięższa.

W natrysku można dodatkowo zamontować system dysz do masażu całego ciała.

Montaż baterii podtynkowej

Przystępując do montażu baterii podtynkowej, wcześniej warto sprawdzić grubość ściany, na której się znajdzie. Może się niestety okazać, że będzie niewystarczająca. Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się budowa ścianki g-k lub dostawienie do istniejącej ściany kilku bloczków z betonu komórkowego. Głębokość, na którą montuje się moduły podtynkowe, wynosi 6-12 cm.

Do miejsca, w którym ma być zamontowana bateria, należy doprowadzić rury z ciepłą (z lewej strony) i zimną wodą (z prawej). Trzeba również wykuć wnękę takiej wielkości, aby zmieścił się w niej element podtynkowy. Powinno się także wykonać bruzdy, w których ułożone zostaną przewody doprowadzające wodę do miejsca montażu wylewki, deszczownicy lub dysz. Po zakończeniu montażu należy wyrównać bruzdy oraz wykończyć powierzchnię ścian.

Czasami zdarza się, że moduł podtynkowy został osadzony zbyt głęboko w ścianie. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się zestaw przedłużający do głębokości nawet 14 cm.

Jeśli z kolei zamienione zostaną przyłącza ciepłej wody z zimną, można dokupić specjalny adapter korygujący te sytuację.

Aby wygodnie móc brać kąpiel pod prysznicem bądź w wannie, baterię należy zamontować na odpowiedniej wysokości. Dla baterii natryskowej powinna ona wynosić 110 cm od podłogi, a dlawannowej - 20 cm od rantu wanny.



Ostatnim etapem montażu baterii podtynkowej w łazience jest przymocowanie jej elementu natynkowego oraz wylewki, deszczownicy, rączki prysznicowej lub natynkowych elementów dysz.

Ponieważ zewnętrzne elementy baterii montowane są dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, praktycznie w każdej chwili można dokonać zmiany elementu natynkowego na inny - pod warunkiem że pochodzi od tego samego producenta.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie baterie pomogą zaoszczędzić wodę w łazience
Wybieramy nową baterię do zlewozmywaka
Słów kilka o...bateriach termostatycznych

Skomentuj:

Bateria podtynkowa - moda czy wygoda

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej