Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słów kilka o...bateriach termostatycznych

Tekst Sławomir Telec, Beata Zielińska

Kto choć raz poparzył się pod prysznicem, ten doceni zalety baterii termostatycznej. Zabezpiecza ona przed wypływem gorącej wody i gwarantuje jej stałą temperaturę.

Jedną z cech baterii termostatycznych jest ich prosta obsługa
Jedną z cech baterii termostatycznych jest ich prosta obsługa
Fot. HANSGROHE
Baterie termostatyczne pojawiły się w Polsce dopiero z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Z wyglądu niewiele różnią się od tradycyjnych. Cały sekret tkwi bowiem w ich wnętrzu. Jest to głowica termostatyczna, która w bardzo krótkim czasie miesza wodę gorącą z zimną tak, by na wyjściu z wylewki miała pożądaną przez nas temperaturę.

Jednak bateria ta nie podgrzewa wody, jak błędnie myśli część użytkowników. Jeśli dopływająca do niej ciepła woda ma niższą temperaturę niż ustawiona (nawet bez mieszania jej z zimną), z wylewki wypłynie chłodny strumień.

Pamiętajmy też o tym, że choć ceny niektórych modeli zaczynają się od 100 zł, to mają one termostat tylko w nazwie. Warto wydać więcej i kupić baterię uznanego producenta. Nie zniknie on z rynku po jednym sezonie, a w razie jej awarii mamy zapewniony dostęp do części zamiennych i możemy liczyć na fachowy serwis.

Cztery razy tak

Aby móc docenić zalety baterii termostatycznej, trzeba zwrócić uwagę na jej właściwy montaż. Ciepła woda musi zostać podłączona do niej z lewej, a zimna z prawej strony. W przeciwnym razie głowica termostatyczna nie będzie prawidłowo działać, a to oznacza, że temperatura wypływającej wody będzie znacznie się różnić od tej ustawionej na termostacie.

Prosta obsługa. Ogranicza się do jednorazowego ustawienia na jednym pokrętle optymalnej temperatury wody, potem na drugim wystarczy tylko regulować wielkość strumienia. Dodatkowo, większość baterii ma na pokrętle temperatury zaznaczoną wartość 38°C, jako optymalną do kąpieli pod prysznicem.

Wygodne użytkowanie. Na modelach znanych producentów można ustawić temperaturę wypływającej wody w zakresie od 15 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Co więcej, zadana temperatura nie zmieni się przez zmianę jakiegokolwiek parametru w instalacji - na przykład ciśnienia lub temperatury wody z powodu kąpieli innej osoby w drugiej łazience.

Bezpieczeństwo. W wielu domowych instalacjach, ze względu na ryzyko namnażania się bakterii Legionella w zasobniku, raz na jakiś czas woda podgrzewana jest do temperatury 70°C. Jeśli mamy zamontowaną baterię termostatyczną, uniemożliwi ona wypływ tak gorącej wody. Termostat nie dopuści też do poparzenia, gdy na skutek awarii instalacji nie będzie w niej zimnej wody. Nie bez znaczenia jest też to, że obudowa baterii jest tak skonstruowana, iż nawet podczas dłuższego pobierania ciepłej wody nie nagrzewa się. Dzięki temu mogą z niej bezpiecznie korzystać osoby starsze i małe dzieci.

Oszczędność wody. Czas ustawienia optymalnej temperatury wody do mycia w dwuuchwytowych bateriach trwa nierzadko kilkadziesiąt sekund, a w jednouchwytowych - zwykle zajmuje to kilkanaście. Natomiast w bateriach termostatycznych strumień o zadanej przez użytkownika temperaturze płynie już po 3-4 sekundach, a w modelach najwyższej klasy - zaledwie po 1 sekundzie. Straty wody są zatem znacznie mniejsze.

Ponadto, coraz więcej baterii wyposażonych jest w przycisk, określany jako eko-ogranicza on strumień wypływającej wody od 40% do nawet 60%.

Rodzaje baterii

Największą popularnością cieszą się natryskowe baterie termostatyczne, bo kąpiąc się pod prysznicem, najpełniej można wykorzystać ich możliwości. Równie chętnie montowane są one przy wannie, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci.

Baterie termostatyczne - podobnie jak tradycyjne - oferowane są w wersji naściennej (natynkowej) i podtynkowej. Ciekawą odmianą baterii podtynkowych są baterie wielootworowe.

Natynkowe. Ten rodzaj baterii termostatycznej wybierany jest najchętniej. Wpływ na to ma przede wszystkim prosty montaż, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz. Poza tym, ewentualne błędy montażu można szybko zauważyć i usunąć (na przykład wyciek wody). Baterie te podłącza się do instalacji wodociągowej za pomocą krzywek (określanych jako mimośrody). Są one konieczne, gdyż nie zawsze końcówki instalacji mają taki sam rozstaw, jak przyłącza baterii. Ponadto, za pomocą krzywek można nieznacznie skorygować wypoziomowanie baterii.

Uwaga! Termostatyczne baterie w wersji natynkowej są chętnie wykorzystywane w panelach prysznicowych lub zestawach z deszczownicą.

Podtynkowe. Od natynkowych różnią się tym, że ich korpus jest schowany w ścianie pod tynkiem. Na zewnątrz znajdują się jedynie wylewka oraz pokrętła do regulacji temperatury i wielkości strumienia wody. Ich montaż wymaga wcześniejszego zaplanowania - już na etapie projektowania wewnętrznej instalacji wodociągowej. Dlatego stosuje się je raczej w nowych domach. Niewątpliwym atutem tych baterii jest to, że zajmują mało miejsca - co może być ważne, wtedy, gdy mamy małą kabinę prysznicową. Poza tym, mają mniej elementów do pielęgnacji i czyszczenia. Niestety, są one dość drogie. Wiele osób niesłusznie obawia się też, że ewentualna awaria oznacza kucie ściany.

Wielootworowe. Termostatyczne baterie wielootworowe wyglądają niezwykle efektownie i pozwalają na ustawienie wanny na przykład na wyspie w centrum pokoju kąpielowego. Jeżeli zdecydujemy się na ich zakup, upewnijmy się, czy możemy je zamontować na brzegu wanny bez utraty gwarancji. Niektórzy producenci zalecają bowiem wyłącznie montaż na obudowie wanny lub oddzielnej półce, z uwagi na ciężar całej baterii.

Podobnie jak baterie podtynkowe, są one polecane do napełniania średnich i dużych wanien. Gwarantują duży wypływ wody - do 30 l/min. Są to jednak najdroższe modele wśród baterii termostatycznych.

Kiedy nie powinno się stosować termostatu

Fachowcy nie polecają baterii z termostatem do wanny i natrysku, jeśli woda do mycia będzie podgrzewana przez gazowy piecyk łazienkowy lub dwufunkcyjny kocioł przepływowy. W momencie odkręcenia kranu, termostat otwiera maksymalnie dopływ gorącej wody, aby jak najszybciej uzyskać nastawioną temperaturę. To wymusza pracę urządzenia grzewczego z maksymalną mocą. W konsekwencji, urządzenie grzewcze dostarcza wodę o temperaturze wyższej niż wymagana przez użytkownika. Na skutek tego, termostat przymyka dopływ gorącej wody, co z kolei powoduje gaśnięcie płomienia na palniku kotła bądź podgrzewacza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Słów kilka o...bateriach termostatycznych