Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie baterie pomogą zaoszczędzić wodę w łazience

red.

Aby ograniczyć zużycie wody bez uszczerbku dla swojego komfortu wybierz takie baterie, które same będą tego pilnowały. Należą do nich modele jednouchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe.

Zadaniem perlatora jest napowietrzenie strumienia wypływającej wody, dzięki czemu zużywamy jej znacznie mniej
Zadaniem perlatora jest napowietrzenie strumienia wypływającej wody, dzięki czemu zużywamy jej znacznie mniej
Fot. ORAS
Czy wiesz, że baterie jednouchwytowe oszczędząją 30% wody w porównaniu z dwuuchwytowymi. Wynika to stąd, iż szybciej i łatwiej ustawia się w nich temperaturę i wielkość wypływającego strumienia wody.

Zaletą baterii termostatycznej jest to, że woda o żądanej temperaturze płynie już po 3-4 sekundach, a modelach najwyższej klasy zaledwie po 1 sekundzie. Coraz więcej też tych baterii wyposażonych jest w ekoprzycisk - ogranicza on zużycie wody od 40% do 60%. Ponadto są bardzo bezpieczne w działaniu - nie poparzymy się, jeśli na skutek awarii instalacji nie będzie dopływu zimnej wody.

Baterie bezdotykowe (inaczej elektroniczne) działają tylko wtedy, gdy podsuniemy pod nie ręce. Gdy je cofniemy woda przestaje płynąć. Zmniejsza to jej zużycie o 40-50%.O czym jeszcze warto wiedzieć

Aby ograniczyć zużycie wody pod natryskiem najlepiej wybrać rączkę z zbudowanym ogranicznikiem przepływu. W ten sposób, niezależnie jak mocno odkręcimy baterię, z natrysku zamiast 18-20 l/min poleci 9, a w niektórych jedynie 6 l/min.Większość baterii umywalkowych ma wbudowany na końcu wylewki perlator, który zwiększa strumień wody przez jego napowietrzenie. Z wylewki płynie nawet 50% mniej wody, choć nawet tego nie zauważamy. Niektóre mają dwustopniowy uchwyt - unosząc go uzyskamy jedynie połowę przepływu, np. 6 zamiast 12 l. Dopiero, gdy pokonamy wyraźnie odczuwalny opór, popłynie maksymalny strumień.

Zobacz także:

Baterie umywalkowe - najciekawsze z rynkuZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Jakie baterie pomogą zaoszczędzić wodę w łazience