Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom z wykuszem

Andrzej Markowski
Wizualizacja domu od strony wschodniej - Projekt i rys: arch Leszek Kalandyk/Agata Uramek/Pracownia LK&Projekt

Mimo, że dom powstał dla typowej czteroosobowej rodziny, architekci z pracowni opracowującej projekty do katalogu zrobili go na konkretne zamówienie i z myślą o znanej sobie działce.

Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa (bez garażu): 119,4 m2

Powierzchnia zabudowy: 121,5 m2

Wymiary działki: 17 × 35 m

Autor: architekt Leszek Kalandyk

Kontakt: tel. 12 412 42 71, 12 411 88 45, e-mail: biuro@lk-projekt.pl, www.lk-projekt.pl

Inwestorzy

Dom powstał na zamówienie małżeństwa z dwójką dzieci. Mimo że na rynku jest ogromna oferta projektów domów, rodzina nie znalazła niczego, co zaspokoiłoby jej potrzeby. Dlatego inwestorzy poprosili architektów z pracowni, której propozycje były najbardziej zbliżone do ich oczekiwań, o opracowanie projektu specjalnie dla nich.

Chodziło przede wszystkim o dopasowanie budynku do działki, którą otrzymali w prezencie ślubnym od rodziców, i której nie chcieli się pozbywać ze względów sentymentalnych, a także dlatego, że miała dobrą lokalizację.

Przyszłym domownikom zależało na otwartej kuchni, połączonej z jadalnią zlokalizowaną w wymarzonym pół- okrągłym wykuszu, oraz na tarasie skierowanym na wschód.

W dużej sypialni chcieli mieć wydzielone miejsce na biurko z komputerem, a dla dzieci - chłopca i dziewczynki - osobne pokoje z miejscem na naukę.

Inwestorzy cenią sobie tradycyjną architekturę, bez udziwnień, ale w nowoczesnym ujęciu. Zależało im też na tym, by ich przyszły dom miał smukłą sylwetkę oraz funkcjonalne wnętrza możliwie najlepiej dopasowane do ich potrzeb.

Działka

Plan domu w dużym stopniu zdeterminowały warunki lokalne, w tym przede wszystkim kształt działki oraz ekspozycja względem stron świata.

Działka z wjazdem od strony południowej ma wymiary 17 × 35 metrów. To niewiele, zwłaszcza że właścicielom zależało na słonecznym salonie oraz tarasie i trzeba było tak rozmieścić pomieszczenia na planie budynku, aby okna salonu nie znalazły się tylko w najbardziej zacienionej, północnej części budynku.

Założenia projektowe

Podstawowe zadania, jakie postawił przed sobą architekt przystępując do prac nad nowym projektem, obejmowały dwie kwestie. Po pierwsze - dostosowanie budynku do parametrów działki, po drugie - zrealizowanie większości sugestii inwestorów, którzy przychodząc do pracowni, wiedzieli dokładnie, czego oczekują.

Do zbudowania domu projektant postanowił wykorzystać tradycyjne materiały budowlane, starając się zarazem nadać budynkowi w miarę nowoczesny charakter.

Ceramika poryzowana o dobrych parametrach energetycznych, dobrze ocieplony dach oraz podłoga na gruncie sprawiają, że dom będzie energo- oszczędny.

Zadaszony taras, stanowiący przedłużenie pokoju dziennego, łączy się z półokrągłym wykuszem i - zgodnie z życzeniem właścicieli - jest umieszczony od wschodu.

Wygląd budynku

Dom zaplanowano na planie prostokąta, z niesymetrycznie usytuowaną lukarną, zaznaczającą wejście do budynku.

Smukłą sylwetkę domu podkreśla biała elewacja, skontrastowana z szarą dachówką i grafitowymi cokołami wykończonymi okładziną z klinkierowych płytek oraz stylowe szprosy w oknach.

Prosty, dwuspadowy dach kryje użytkowe poddasze z balkonem stanowiącym zadaszenie tarasu. Dodatkową ozdobą domu jest półokrągły wykusz.

Wnętrza i ich funkcje

Część dzienną wyraźnie podzielono na strefę wypoczynkową we wschodnim skrzydle (z salonem, jadalnią i kuchnią) oraz gospodarczą (garaż, kotłownia z pralnią) - w zachodnim.

Do domu wchodzimy przez sień, prowadzącą do holu i dalej do salonu lub kuchni.

Garaż zlokalizowany od zachodu chroni wnętrza przed często wiejącym silnym wiatrem.

Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie garażu z sienią przez kotłownię, dzięki czemu można przejść z auta do domu bez wychodzenia z budynku.

Część prywatna jest zlokalizowana na poddaszu. Sypialnia rodziców wychodzi na zachód. Dwie mniejsze sypialnie z wyjściem na wschodni balkon są na tyle duże, aby pomieścić miejsca do nauki.

Ogólnodostępną łazienkę doświetla i powiększa południowa lukarna.

Autor projektu arch. Leszek Kalandyk

Architekt z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem projektowym. Działalność w ramach własnej pracowni architektonicznej pod nazwą LK&Projekt rozpoczął w 1991 roku. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Jego pasją są projekty domów jedno- rodzinnych. Tworzy, mając na uwadze zmiany zachodzące w architekturze, i to zarówno pod względem technologii, jak i stylu, skupiając się jednocześnie na potrzebach współczesnego inwestora.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dom typu dworek - najpierw projekt, potem działka
Projekt domu w amerykańskim stylu
Projekty domów: wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny

Skomentuj:

Dom z wykuszem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej