Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny

Tekst Andrzej Markowski

Na zamówienie małżeństwa z trójką dzieci powstał nowoczesny budynek, bez ekstrawagancji formalnych. Nieulegający wątpliwej urody stylistyce otaczającej go zabudowy, ale też nierzucający wyzwania otoczeniu. Po prostu - wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny.

Dom jednorodzinny projektu architekta Janusza Kaczorka
Widok na dom od strony wjazdu, wejście ukryte we wnęce
Fot. archiwum architekta Janusza Kaczorka
Metryka projektu

Powierzchnia użytkowa: 328,2 m2

Powierzchnia zabudowy: 252 m2

Autor projektu: architekt Janusz Kaczorek

Projekt wnętrz: architekt Magdalena Mońka

Kontakt: tel. 602 624 294; poczta@januszkaczorek.pl www.januszkaczorek.pl

Autor projektu - architekt Janusz Kaczorek od 1986 roku prowadzi własną pracownię, której specjalnością są projekty domów jednorodzinnych. Zajmuje się również projektami urbanistycznymi, projektami budynków mieszkalnych, biurowych, hoteli oraz projektowaniem wnętrz i mebli.

Architekt współpracuje z doświadczonymi projektantami i artystami. Jest laureatem wielu konkursów. m.in. na "Najlepszy dom świata" (Włochy 1989) i "Dom jednorodzinny dziesięciolecia" (Polska 1999). Ekspert miesięcznika Ładny Dom.

Inwestorzy

Para małżeńska - młodzi ludzie z trójką dzieci mieszkali w typowym warszawskim bloku. Gdy po pewnym czasie dojrzeli do zmiany swojej sytuacji życiowej, poszukując odpowiedniej działki, trafili do podwarszawskich Łomianek. Tam znaleźli odpowiadającą im parcelę o powierzchni około 2000 m2. Postanowili wybudować na niej rodzinną siedzibę, dopasowaną do ich potrzeb, możliwości i wymogów estetycznych. Dlatego zdecydowali się na zamówienie projektu indywidualnego. Stworzenie ostatecznej koncepcji domu zajęło sporo czasu. Inwestorzy mieli już wiele własnych przemyśleń na temat przyszłego domu. Dotyczyły one zarówno jego rozplanowania, jak i estetyki wnętrza oraz elewacji. Tu pojawiła się trudność. Nie wszystkie pomysły były możliwe do zrealizowania i do pogodzenia ze sobą. Dodatkowym utrudnieniem było to, że oboje są związani z rynkiem budowlanym, nakładał się więc na to bagaż dobrych i złych doświadczeń zawodowych. Trochę czasu zajęło znalezienie wspólnego języka z architektem, a potem przekonanie się do nowych pomysłów i rozwiązań. Potem praca ruszyła wartko do przodu.Działka

Budynek powstał w dosyć typowym dla podwarszawskich miejscowości otoczeniu architektonicznym, które charakteryzuje chaotyczna zabudowa domami jednorodzinnymi i znaczna dowolność stylistyczna.

Działka, o kształcie zbliżonym do kwadratu i wjeździe od strony zachodniej, pozbawiona była drzew, co dawało architektowi sporą swobodę. Posesja przylega do prywatnej osiedlowej drogi, która dzięki społecznej inicjatywie, doprowadzona została do stanu niezagrażającego zawieszeniom aut osobowych.

Założenia projektantów

Zgodnie z wolą inwestorów, dom miał być przede wszystkim wygodny i uwzględniać zarówno potrzeby rodziców, jak i trójki ich dzieci. Miał też stwarzać wrażenie znacznie większego, niż wynikało to z założenia projektowego... żeby, według słów architekta, stał się "wydarzeniem przestrzennym".

Pewnym utrudnieniem projektowym była dość znaczna różnica poziomu terenu (około jednego metra) między jednym bokiem działki a drugim. Dom należało też tak usytuować na działce, żeby zneutralizować obecność w bezpośrednim sąsiedztwie niezbyt udanego architektonicznie budynku, otoczonego dodatkowo wysokim murem. Architekt postanowił, mówiąc kolokwialnie, "odwrócić się do niego plecami". Umieszczono zatem od tej strony wszystkie pomieszczenia gospodarczo-techniczne projektowanego budynku. Natomiast wnętrza mieszkalne usytuowano od strony ogrodu i podjazdu. Najważniejsze widoki z domu otwierają się na ogród i przedogródek przy wejściu na działkę. Tam też zaprojektowano największe okna łączące wnętrze domu z ogrodem.

Wygląd budynku

Dom zaprojektowano na planie dwóch rozrzeźbionych prostokątów, połączonych dwukondygnacyjnym zwornikiem, którego charakterystycznym elementem jest świetlik widoczny z wnętrza budynku.

Zwornik jest ograniczony po bokach dwoma ścianami, które rozszerzają się w stronę ogrodu. Pomiędzy nimi znajduje się brukowany taras (na zewnątrz domu) i "wewnętrzny taras", czyli hol wewnątrz budynku. Do obu ścian przylegają charakterystyczne pulpitowe dachy.

Gładkie tynki z boniowaniami w okolicy okiem i płaski, pokryty tytanową blachą dach o niewielkim stopniu nachylenia, dopełniają całości wizerunku.

Wnętrza i ich funkcje

Układ wnętrza nie odbiega od tradycyjnych rozwiązań, mimo podziału budynku na dwie połączone łącznikiem części.

Parter. Z jednej strony owego "pęknięcia" zaprojektowano kuchnię, jadalnię i pokój dzienny. Wszystkie pomieszczenia stanowią integralną całość. Dodatkowo wrażenie przestrzenności zostało wzmocnione istnieniem świetlika, który rozjaśnia część pomieszczeń parteru. Wpadające z góry do centrum domu naturalne światło, wizualnie powiększa wnętrza i dodaje im atrakcyjności. Ponieważ kuchnia jest zlokalizowana przy wejściu do budynku, z dala od ogrodu, zaprojektowano w jej sąsiedztwie dodatkowy, niewielki taras, który pełni funkcję letniej jadalni. W pozostałej części budynku usytuowano gabinet i pokój wypoczynkowy z biblioteką i kinem domowym. Ta partia domu stanowi zamkniętą, wydzieloną enklawę sprzyjającą indywidualnej pracy, skupieniu i odpoczynkowi. Znaczną część parteru zajmuje dużych rozmiarów garaż na dwa samochody.

Piętro. Zaprojektowano tu sypialnie domowników. W jednej jego części usytuowano sypialnię rodziców z łazienką i garderobą, a także pojedynczy pokój i pralnię. Po drugiej stronie "pęknięcia" znalazły się sypialnie dzieci przedzielone łazienką.

Plan parteru: 1. garaż 43,2 m2; 2. pom. gosp. 7,9 m2; 3. wc 3,8 m2; 4. bawialnia 26,4 m2; 5. garderoba 9,6 m2; 6. gabinet 14,6 m2; 7. hol - wew. taras 16,0 m2; 8. przedsionek 5,8 m2; 9. pokój dzienny 31 m2; 10. schody 5,2 m2; 11. pom. gosp. 3,2 m2; 12. pom. gosp. 5,4 m2; 13. kuchnia 22,5 m2

Plan piętra: 14. sypialnia 17,9 m2; 15. garderoba 5,3 m2; 16. łazienka 7,2 m2; 17. sypialnia 17,2 m2; 18. komunikacja 38,5 m2; 19. sypialnia 18,1 m2; 20. sypialnia 18,4 m2; 21. łazienka 5,8 m2; 22. pralnia 5,2 m2Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

Skomentuj:

Projekty domów: wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny