Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Podłączenie stalowych grzejników płytowych

Rafał Grochowski
Przy podłączeniu środkowym, już po ułożeniu rur, możemy zdecydować się np. na szerszy grzejnik - Fot. Kermi

Grzejnik podłącza się do centralnego ogrzewania dwoma rurami: zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę ze źródła ciepła, np. kotła czy kominka z płaszczem wodnym, i powrotną, odprowadzającą wodę schłodzoną do instalacji. W zależności od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur stosuje się podłączenie dolne lub boczne.

Grzejniki pracują najefektywniej, gdy są zamocowane bezpośrednio pod oknami (jeśli to niemożliwe, grzejniki wiesza się na ścianie działowej, ale muszą one mieć większą moc). Masywne grzejniki żeliwne montowało się we wnękach pod parapetami, do montażu znacznie cieńszych, nowoczesnych grzejników nie jest to konieczne. Warto jednak pamiętać, by dopasować głębokość parapetu do rodzaju grzejnika (rysunek). Grzejnik najlepiej wygląda, gdy jest zamontowany symetrycznie względem okna. Trzeba też zachować odpowiednie odległości od parapetu i podłogi, aby wokół kaloryfera powietrze mogło swobodnie krążyć. Jeśli wybierzemy grzejnik płytowy, instalator powinien zostawić minimum 10 cm wolnej przestrzeni, licząc od wierzchu grzejnika do spodu parapetu. Taka sama odległość dotyczy przestrzeni między podłogą a dołem grzejnika (rysunek). Natomiast, gdy ta odległość będzie mniejsza, na przykład wyniesie 7 cm, wtedy moc grzejnika spadnie o około 10%.

Podłączenie boczne i dolne grzejnika

Powszechnie niegdyś stosowane podłączenie boczne grzejników nie jest zbyt estetyczne, bo widoczne są rury doprowadzające i odprowadzające wodę. Przyłącze dolne lepiej maskuje mało dekoracyjne rury i zawory, niestety, jest droższe w montażu. Więcej zapłacimy nie tylko za same grzejniki z przyłączem dolnym (oznaczone literami V lub VK); trzeba też inaczej doprowadzić instalację i dokupić zestawy podłączeniowe.

W grzejnikach podłączanych od dołu, króćce przyłączeniowe mogą być umiejscowione na trzy sposoby: przy dolnej prawej lub lewej krawędzi grzejnika (podłączenie dolne) albo w połowie jego długości (podłączenie środkowe). Grzejniki, które nie mają stałych zaczepów i wbudowanych zaworów, można podłączyć zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Modele wyposażone w takie zaczepy (głównie jednopłytowe) trzeba zasilać tak, jak przewidział producent. Zaletą podłączenia środkowego jest przede wszystkim to, że instalator nie musi zastanawiać się, w którym miejscu powinien wyprowadzić rurę zasilającą i powrotną, aby po zamontowaniu grzejnik wisiał symetrycznie pod oknem.

Do podłączeń dolnych potrzebne są specjalne zestawy przyłączeniowe. Jeśli rury wychodzą bezpośrednio z podłogi, stosuje się zestaw prosty, jeśli wyprowadzane są ze ściany pod grzejnikiem lub przez wykutą w niej bruzdę - kątowy. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze dla instalatora systemu grzewczego, ale skomplikuje pracę parkieciarzowi lub glazurnikowi (w parkiecie bądź płytkach trzeba wyciąć otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę), a potem utrudni nam sprzątanie podłogi. Zdecydowanie wygodniejszy jest drugi sposób.

Uwaga! Zestawy do podłączeń dolnych wyposażone są w zawory odcinające, które w razie awarii grzejnika pozwalają zdemontować go bez potrzeby spuszczania wody i ponownego napełniania instalacji grzewczej. Przy grzejnikach płytowych jest to długotrwały proces; po jego zakończeniu trzeba starannie odpowietrzyć system, bo tlen powoduje korozję grzejników.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Stalowe grzejniki płytowe
Grzejniki najczęściej montowane w naszych domach
Dobre i złe podłączenia grzejników

Skomentuj:

Podłączenie stalowych grzejników płytowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej