Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki najczęściej montowane w naszych domach

Tomasz Podleś, Beata Zielińska

Najbardziej typowe modele to białe grzejniki o wysokości 60 cm. Wiesza się je zwykle na ścianie pod oknem, a do instalacji centralnego ogrzewania podłącza od dołu.

grzejnki
Grzejniki najlepiej montować w miejscu napływu zimnego powietrza do pomieszczenia, czyli na ścianie zewnętrznej pod oknem
Fot. Purmo
Kiedyś standardowymi grzejnikami w domach były kaloryfery, czyli żeliwne żeberka. "Wyróżniała" je nie tylko brzydka, chropowata powierzchnia i znaczny ciężar (utrudniało to ich transport i montaż), ale przede wszystkim duża pojemność wodna - przez co wolno reagowały na zmiany temperatury. Co więcej, każda próba kręcenia zaworem groziła zalaniem pomieszczenia, w którym taki grzejnik się znajdował.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów grzejników. Najpopularniejsze są jednak płytowe stalowe - stanowią one około 52% wszystkich sprzedawanych grzejników.

W łazienkach zaś najczęściej montuje się grzejnik drabinkowy, który pełni dodatkowo rolę wieszaka, suszarki lub ścianki działowej.

Rodzaje grzejników

Standardowe grzejniki montowane w naszych domach różnią się między sobą zarówno konstrukcją, jak i materiałem, z których je wykonano. Niezależnie jednak od rodzaju, ich wymiary oraz moc powinien określić projektant instalacji grzewczej.

Stalowe płytowe. Typowy grzejnik płytowy ma profilowany panel przedni, jednak za dopłatą można kupić model z całkowicie płaskim frontem. Najczęściej wybierany jest typ 11 i 22, o wysokości 60 cm. Cyfrą 11 oznacza się grzejnik jednopłytowy z pojedynczym ożebrowaniem (powoduje zwiększenie mocy), a 22 - dwupłytowy z podwójnym ożebrowaniem.

Dzięki małej pojemności wodnej grzejniki płytowe montuje się zazwyczaj w instalacjach zasilanych nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, także niskotemperaturowymi, czyli kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła.

Standardowe grzejniki płytowe (niezabezpieczone dodatkowo przed korozją) nadają się tylko do pomieszczeń mieszkalnych.

Aluminiowe członowe. Najczęściej fabrycznie składa się je w 10-elementowe zestawy. Każdy taki zestaw można rozkręcić i dodać lub odjąć ogniwa, w zależności od tego, jaka moc grzejnika jest wymagana do ogrzania konkretnego pomieszczenia.

Aluminium jest lekkie - jeden człon grzejnika o wysokości 60 cm nie przekracza 1,5 kg. Nie ma więc kłopotu z ich transportem i montażem.

Łącząc grzejniki aluminiowe z rurami miedzianymi instalacji grzewczej, należy zastosować przekładki dielektryczne oraz dodać do wody inhibitor, czyli preparat chemiczny zabezpieczający przed korozją. Nowym rozwiązaniem jest fabryczne pokrycie wnętrza grzejnika powłoką na bazie żywic.

Stalowe członowe. Wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery. Różnią się jednak od nich tym, że ogniwa połączone są na stałe przez zgrzewanie, więc nie można ich rozkręcać. Standardowo produkowane są w segmentach 5-, 10-, 15- i 20- -członowych. Jeden człon może mieć od 2 do 6 kolumn grzejnych.

Ich powierzchnia jest bardzo gładka, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości.

Na specjalne zamówienie wykonuje się je ze stali pokrytej warstwą cynku - są wtedy odporne na wilgoć i można je montować w łazienkach lub domowej pralni. Mogą współpracować z każdym rodzajem instalacji grzewczej - z tworzyw sztucznych, miedzi i ze stali.

Żeliwne członowe. Nowej generacji grzejniki żeliwne mają nie tylko ciekawsze wzornictwo niż poprzednio, ale też i mniejszą pojemność wodną, co przekłada się na szybsze nagrzewanie się instalacji grzewczej.

Dzięki dużej odporności na korozję, grzejniki te cenione są za trwałość. Ponadto dłużej od innych trzymają ciepło. Dlatego montuje się je najczęściej w instalacjach typu otwartego, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Można je wielokrotnie przemalowywać na dowolny kolor.

Niestety, żeliwo jest stosunkowo ciężkie, więc dłuższy grzejnik trzeba zawiesić na solidnej ścianie bądź ustawić na nóżkach lub specjalnych stojakach.

Grzejniki do łazienki

W tych pomieszczeniach standardem są grzejniki drabinkowe. Wykonuje się je najczęściej z wysokiej jakości stali, zabezpieczonej przed korozją specjalną warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową utwardzaną w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu nie szkodzi im duża wilgotność powietrza, utrzymująca się, gdy bierzemy kąpiel.

Większość drabinek składa się z dwóch pionowych przewodów zwanych kolektorami, połączonych poziomymi rurkami. Są wśród nich grzejniki narożne lub pełniące funkcję ścianki działowej, ale zazwyczaj wiesza się je na ścianie i służą jako suszarka do ręczników. Niestety, wówczas ich wydajność znacznie spada, warto więc pamiętać o tym, aby ręcznik po wyschnięciu zdjąć z drabinki, lub od razu kupić model z wieszakiem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Grzejniki najczęściej montowane w naszych domach