Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Przyłącze gazowe sąsiada na mojej działce

red.
Są takie sytuacje, kiedy budowa budowa przyłącza gazowego wymaga ustanowienia służebności gruntowej, polegającej na doprowadzeniu sieci gazowej do nieruchomości sąsiedniej - Rys. Małgorzata Ślińska

Czy jeśli sąsiad chce wejść na moją działkę, aby wykonać przyłącze gazowe do swojego domu, to przysługuje mi z tego tytułu jakieś odszkodowanie?

Mam pytanie dotyczące przyłącza gazowego. Mój sąsiad z naprzeciwka buduje dom i chce się podłączyć do gazu. Ponieważ przez moją działkę biegnie główna rura, prosi o zgodę na wejście i zrobienie przyłącza. Czy w związku z tym należy się jakieś odszkodowanie?

Dodam, że moja działka została niedawno zakupiona i nie ma na niej jeszcze żadnego budynku. Na razie jest tam tylko płot i trawa, nie ma żadnej kostki brukowej lub czegoś, co by mi mocno zniszczyła taka ingerencja. Arkadiusz O.


W przedstawionej sytuacji, przy założeniu zgodnej woli obydwu sąsiadów, należałoby ustanowić służebność gruntową, polegającą na doprowadzeniu sieci gazowej do nieruchomości sąsiedniej.

Służebność gruntowa - jedno przyłącze gazu na dwa domy

Definiuje się ją jako ograniczone prawo rzeczowe na cudzej nieruchomości, zapewniające konkretnej osobie sprecyzowane korzyści związane z jego nieruchomością.

Służebność gruntowa, która powinna być ustanowiona w niniejszej sprawie, obciąża nieruchomość jednego właściciela (służebną) na rzecz każdoczesnego właściciela innej nieruchomości (władnącej).

Służebność gruntowa powstaje w drodze:

Umowa

Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania powinien być określony możliwie najdokładniej, przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego i miejscowych zwyczajów. Służebność powinna być przy tym wykonywana w taki sposób, aby jak najmniej utrudnić korzystanie z nieruchomości obciążonej - powinna być wytyczona z jak najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które przechodzi, przy unikaniu zbędnych kosztów i utrudnień dla właściciela działki obciążonej.

Co do odpłatności, kwestia ta została pozostawiona decyzji stron. Wynagrodzenie może przybrać postać świadczenia jednorazowego, ale także okresowego.

Jeśli strony nie określiły tego inaczej w umowie, to obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej (czyli na przykład przeprowadzenia koniecznych remontów), obciąża właściciela nieruchomości władnącej.

Orzeczenie sądu

W sytuacji, gdy nie ma zgody pomiędzy sąsiadami, właściciel działki bez dostępu do sieci gazowej składa wniosek o ustanowienie służebności. Właściwym do rozpoznania takiego wniosku jest sąd rejonowy wydział cywilny, w którego okręgu położona jest nieruchomość pozbawiona dostępu do sieci. Z reguły przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu służebności sąd przeprowadza na miejscu dowód z oględzin nieruchomości, ponadto orzeka o wynagrodzeniu dla właściciela, przez którego działkę przyłącze będzie przebiegać. Wynagrodzenie to może być, podobnie jak przy umowie, jednorazowe lub okresowe (przy czym wysokość świadczeń okresowych może być waloryzowana). Dla ustalenia jego wysokości decydujące znaczenie mają ceny rynkowe odpowiednie do uszczerbku spowodowanego ustanowieniem służebności.

Zmiana, wygaśnięcie lub zniesienie służebności

Służebność nie ma charakteru wieczystego - może ulec zmianie, wygaśnięciu lub zniesieniu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z 1964 r. ze zmianami).

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kto powinien doprowadzić wodę do działki?
Podłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej
Czyja melioracja?

Skomentuj:

Przyłącze gazowe sąsiada na mojej działce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej