Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ściany jednowarstwowe - detale i wykonanie

Katarzyna Wangin
Elementy służące do ocieplenia wieńca w domach z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego mają fabrycznie doklejoną warstwę ocieplenia - Fot. Xella/Ytong

Aby ściany dobrze spełniały swoje funkcje, należy je wybudować starannie i zgodnie z zaleceniami producenta bloczków lub pustaków. Ściany budowane w różnych technologiach mają swoje słabe miejsca, w których szczególnie łatwo popełnić błąd.

Ściany jednowarstwowe wznosi się bardzo szybko. Zaraz po wymurowaniu wystarczy je otynkować, ewentualnie pomalować. Prace trwają więc krócej, niż przy ścianach dodatkowo ocieplanych, łatwiej też kontrolować ich wykonanie. Z drugiej strony nie ma tu - jak w ścianach z ociepleniem - kolejnej warstwy, która zakryłaby ewentualne niedoróbki - cała ściana musi zostać od razu zbudowana bardzo starannie. Jeśli więc kupiliśmy drogie materiały na ściany jednowarstwowe, zatrudnijmy taką ekipę, która umie się z nimi obchodzić. Producenci mają swoich certyfikowanych wykonawców, którzy ich materiał dobrze znają i regularnie z niego budują (niektórzy producenci systematycznie kontrolują, czy opracowane dla materiału rozwiązania są rygorystycznie przez nich przestrzegane - bez tego nie odnowią im certyfikatu) - najbezpieczniej więc będzie skorzystać z ich usług.

Ściany jednowarstwowe można budować jedynie ze specjalnych materiałów - nie tylko wytrzymałych, ale też i ciepłych. Wymagania te spełniają obecnie beton komórkowy,ceramika poryzowana i keramzytobeton z wypełnieniem styropianowym (przed ujednoliceniem przepisów dotyczących ciepłochronności, ściany bez ocieplenia można było budować także z keramzytobetonowych pustaków bez styropianu). Budowane z nich ściany mogą mieć współczynnik U nawet poniżej 0,2 W/ (m2K) - osiągają takie same parametry jak ściany z 12-20-centymetrową warstwą ocieplenia.

Materiały na ściany jednowarstwowe to nie tylko pustaki i bloczki. Trzeba także stosować pozostałe elementy, tworzące cały system budowlany: gotowe ciepłe nadproża, elementy ocieplenia wieńca i odpowiednią zaprawę (ciepłochronną, klejową lub piankę), dzięki której spoiny nie staną się mostkami termicznymi. Bez tego ściana nie będzie tak ciepła, jak deklaruje producent.

Newralgiczne miejsca ściany jednowarstwowej to nadproża i wieniec stropowy (źle zrobione będą przemarzać) oraz mury pod otworami okiennymi i narożniki (mogą się rysować).

Nadproża w ścianach jednowarstwowych

Najwygodniej skorzystać z gotowych elementów systemu, ciepłych i fabrycznie zbrojonych. Belki nadprożowe mają różną długość i wysokość, a ich szerokość jest dopasowana do grubości murów; bezpośrednio po ich ułożeniu można kontynuować budowę. Nadproża można robić też w gotowych kształtkach U, w których układa się zbrojenie i mieszankę betonową. Do kształtek - tuż przy ich ściance zewnętrznej - wkłada się też płytę z materiału termoizolacyjnego.

Wieniec stropowy w ścianach jednowarstwowych

To obwodowa belka żelbetowa, ułożona na ścianach nośnych. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji budynku i przeciwdziałanie ewentualnemu zarysowaniu ścian, spowodowanemu na przykład nierównomiernym osiadaniem fundamentów budynku. Ponieważ wieniec stropowy jest potencjalnym mostkiem termicznym, w ścianach jednowarstwowych ociepla się go od strony zewnętrznej warstwą wełny lub styropianu, pozostawiając licową warstwę muru grubości minimum 7-8 cm.

Mury podokienne i narożniki w ścianach jednowarstwowych

W ścianach murowanych z dużych elementów łączonych na pióro i wpust mogą czasem wystąpić rysy wywołane zmianami temperatury. Dotyczy to przede wszystkim murów podokiennych i narożników. Rysom termicznym w murach podokiennych na parterze można zapobiec, układając w jednej lub w dwóch spoinach poziomych zbrojenie z cienkich prętów. Rysy termiczne w narożniku natomiast nie pojawią się, jeśli wypełnimy spoiny pionowe oraz umieścimy w dolnej części narożników ścian zbrojenie z cienkich prętów.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

0,29-0,19 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z betonu komórkowego

36-48 cm - grubość ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej

0,29-0,23 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z ceramiki poryzowanej

38-50 cm - grubość ściany jednowarstwowej z ceramiki poryzowanej

Ściana jednowarstwowa z keramzytobetonu

0,28-0,15 W/(m2K) - współczynnik przewodzenia ciepła U ściany z keramzytobetonu ze styropianem

36-42 cm - grubość ściany jednowarstwowej z keramzytobetonu ze styropianem

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Bardzo ciepłe ściany bez ocieplenia
Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych
Ocieplenie ścian - warstwa zbrojąca, porada

Skomentuj:

Ściany jednowarstwowe - detale i wykonanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej