Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zbudować ścianę trójwarstwową?

Cezary Jankowski, Katarzyna Wangin
Murowanie dwuetapowe ściany trójwarstwowej - najpierw warstwy nośne, a potem reszta - Fot. Röben

Przy murowaniu ścian należy zwracać uwagę na staranne wykonawstwo newralgicznych miejsc, takich jak nadproża czy parapety okienne. W ścianach trójwarstwowych ważne jest zapewnienie wentylacji wewnętrznej warstwie ocieplenia znajdującego się w murze.

Ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe mają 50-55 cm grubości, są więc o 10- -15 cm centymetrów grubsze od popularnych dwuwarstwowych.

Oznacza to, że dom ze ścianami trójwarstwowymi będzie miał mniejszą powierzchnię netto, niż taki sam w obrysie dom zbudowany w technologii dwuwarstwowej.

Z drugiej strony jednak ściany trójwarstwowe są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba się tu obawiać (jak to się zdarza niektórym inwestorom sceptycznie podchodzącym do ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym), że elewację może uszkodzić na przykład mocne uderzenie piłką albo "robota" dzięcioła. Fasadą w ścianach trójwarstwowych nie jest bowiem kilka milimetrów tynku, ale twardy mur.

O czym pamiętać przed decyzją o budowie ściany trójwarstwowej

Ściana trójwarstwowa to układ dwóch warstw muru: wewnętrznego i zewnętrznego, między którymi znajduje się izolacja termiczna oraz - jeśli jest potrzebna - szczelina wentylacyjna, zwana też często pustką powietrzną. Ściana taka nie jest łatwa do wybudowania - zwłaszcza gdy elewację robi się z wrażliwego na błędy wykonawcze klinkieru. Ekipa, którą zatrudniamy do budowy takiej ściany, powinna mieć zatem doświadczenie w pracy z tą technologią.

Bardzo ważne przy budowie ściany trójwarstwowej jest przestrzeganie zasad dotyczących:

Układania termoizolacji

Poprawność wykonania ściany trójwarstwowej zależy od wielu czynników - na przykład od sposobu układania izolacji, dokładności połączeń płyt izolacyjnych, a także od ewentualnych uszkodzeń izolacji w miejscach przebicia jej kotwami. Płyty z wełny powinny być nacinane w miejscu kotew tak, aby można je było mocno docisnąć do płyt poprzednio ułożonych,

Zapobiegania mostkom termicznym

Podczas murowania fachowcy powinni uważać, żeby zaprawa przypadkowo nie spadała w przestrzeń między murem wewnętrznym i zewnętrznym, ponieważ w ten sposób tworzą się mostki termiczne,

Montażu okien

W ścianie trójwarstwowej trzeba zwracać szczególną uwagę na montaż okien. Aby wokół nich nie tworzyły się mostki termiczne, okna umieszcza się w obrębie grubości ocieplenia,

Właściwego przechowywania materiałów

Materiały na poszczególne warstwy (zwłaszcza cegły klinkierowe) powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, tak aby żaden z tych materiałów nie uległ zniszczeniu, zabrudzeniu lub zawilgoceniu, bo tylko wtedy nadaje się do wykorzystania.

Jak jest zbudowana ściana trójwarstwowa

Prócz warstwy nośnej i ocieplenia (jak w konstrukcjach dwuwarstwowych), ściany jednowarstwowe mają jeszcze warstwę elewacyjną, zwykle wymurowaną z cegły klinkierowej. Każda warstwa pełni tu inną funkcję:
 

Ściana nośna

Ściany nośne w konstrukcji trójwarstwowej nie muszą być grube - zwykle mają do 30 cm grubości, choć w zupełności wystarczy już 15-18 cm. Można je wymurować z dowolnego materiału:

Od wewnątrz ściany wykańcza się tynkiem (gipsowym lub cementowo-wapiennym).

Izolacja ocieplenie

Grubość izolacji cieplnej wynosi najczęściej 14-16 cm. Dzięki temu ściana ma dobre właściwości ciepłochronne; jej współczynnik przenikania ciepła U ma wartość poniżej 0,25 W/(m2K). Do ocieplenia stosuje się:

Ściana eleacyjna

Jej zadanie to ochrona ocieplenia przed opadami, zmianami temperatury, wiatrem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W domach jednorodzinnych jej grubość wynosi 6-12- centymetrów, zależnie od wymiarów wybranego na nią materiału.

Elewację ściany trójwarstwowej najczęściej muruje się jako ostateczne wykończenie ściany, z materiałów niewymagających tynkowania, takich jak:

Warto wiedzieć, że elewacje z kształtek silikatowych starannie wymurowane na wąskie spoiny można otynkować tynkiem cienkowarstwowym lub pozostawić je bez tynkowania. Trzeba je tylko zaimpregnować odpowiednimi preparatami, aby zmniejszyć nasiąkliwość elewacji i ochronić ją przed zabrudzeniem.

Uwaga! Na elewacji nie można opierać żadnych części konstrukcji budynku, na przykład elementów nośnych balkonów czy tarasów.

Jeśli ściana elewacyjna jest dłuższa niż 12 m, powinno się w niej wykonać dylatacje wypełnione elastyczną masą, na przykład akrylową.

Cegły elewacyjne, zwłaszcza klinkierowe, są dość drogie. Tańszym rozwiązaniem jest wymurowanie ściany nośnej z materiału, z którego zbudowano ściany nośne i otynkowanie jej. Tynk musi być mrozoodporny, wytrzymały na zarysowania i spękania, a także odporny na zawilgocenie i uderzenia.

Murowanie na raz czy na dwa

Ścianę trójwarstwową można murować jedno- lub dwuetapowo. Budowanie jednoetapowe polega na wznoszeniu wszystkich trzech warstw równocześnie, jeszcze przed wykonaniem dachu. W drugiej metodzie na początku muruje się warstwę nośną, a po zamknięciu stanu surowego i przykryciu domu dachem, dokłada się ocieplenie oraz muruje ścianę elewacyjną z cegieł. Wybór sposobu murowania ściany trójwarstwowej zależy wyłącznie od decyzji wykonawcy. Przyjęło się uważać, że jeśli ściany będą ocieplane styropianem, buduje się je jednoetapowo, jeśli wełną - dwuetapowo. Nie jest to jednak obowiązującą zasadą.

Wznoszenie ściany rozpoczyna się od wymurowania warstwy elewacyjnej na wysokość około 0,5 m z jednoczesnym osadzeniem kotew mocujących. Następnie na wystające kotwy nabija się ocieplenie. Podczas murowania stosuje się zasadę, że ocieplenie ma zawsze wystawać ponad poziom muru. Ułatwia to usuwanie resztek zaprawy, która może spadać na powierzchnię styku płyt (trzeba ją koniecznie usuwać, bo powodowałaby powstawanie miejsc o gorszej izolacji cieplnej). W miejscach ościeży warto umieścić obramowanie, które ochroni izolację przed uszkodzeniem;

Po wymurowaniu ściany nośnej układa się ocieplenie i muruje elewację. Prace te trzeba prowadzić z rusztowania. Najpierw ocieplenie mocuje się do ścian kotwami łącznikowymi z talerzykami dociskowymi. Rozmieszczenie kotew powinno być takie, aby bez odginania trafiały w spoiny warstwy elewacyjnej. Prace wykonuje się pasami wysokości około 1 m. Po zamocowaniu ocieplenia muruje się warstwę elewacyjną do tej samej wysokości. W wymaganych odstępach osadza się puszki wentylacyjne.

Uwaga! Zaprawa murarska nie może zwisać ze spoiny ani spadać do wnętrza ściany, aby nie zamknęła światła szczeliny wentylacyjnej i nie zatykała otworów u dołu.

Żeby wymurować i ocieplić ścianę trójwarstwową - detale

ZAPRAWA. Powinna być dobrana do rodzaju elementów ściennych. Najczęściej używa się zwykłych zapraw (gotowych bądź przygotowanych na budowie), a dokładne wymiarowo elementy (np. z betonu komórkowego czy bloczków silikatowych) klei się na zaprawy cienkowarstwowe.

KOTWY. Wiążą warstwę nośną z elewacyjną, ale muszą umożliwiać wzajemne ruchy tych warstw pod wpływem zmian temperatury, w przeciwnym razie dochodziłoby do powstania naprężeń i pęknięć. Dlatego kotwy powinny być wykonane z niezbyt grubych prętów i mieć odpowiedni kształt. Popularne kotwy z ocynkowanego drutu stalowego o średnicy 4-6 mm coraz częściej zastępowane są kotwami dostosowanymi do różnych ścian:

Kotwy powinny mieć taką długość, aby można je osadzić na głębokość co najmniej 5 cm w każdej z warstw. Standardowo stosuje się cztery kotwy na  metr kwadratowy ściany, a w narożach i wokół otworów umieszcza się je w każdej spoinie poziomej (mniej więcej co 25 cm).

NADPROŻA. W ścianach trójwarstwowych nadproża również muszą być trójwarstwowe i mieć niezależne belki nadprożowe w elewacji oraz warstwie nośnej. Nadproża ściany nośnej wykonuje się jako typowe belki żelbetowe. W warstwie elewacyjnej nadproże może być żelbetowe lub murowane.

Najlepiej, gdy nadproże i obramowanie otworu wykonuje się z tzw. węgarkiem, czyli z wysunięciem warstwy elewacyjnej do środka otworu okiennego lub drzwiowego. W ościeżu warto też zastosować obramowanie z płyty grubości 2-3 cm - wiórkowo-cementowej, OSB 3 lub z wodoodpornej sklejki. W nadprożu elementy te pełnią funkcję deskowania traconego, a po bokach (w ościeżu) zapewniają dobre zamocowanie okna.

PUSZKI WENTYLACYJNE. Umożliwiają wentylację szczeliny powietrznej między ociepleniem z wełny mineralnej a elewacją i w ten sposób chronią izolację przed trwałym zawilgoceniem, a ponadto zabezpieczają szczelinę w ścianie przed owadami.

Materiały do budowy ścian oferują m.in. firmy:

Bruk-bet - www.termalica.pl

Röben - www.roben.pl

Solbet - www.solbet.pl

Xella - www.xella.pl

Wienerberger - www.wienerberger.pl

Materiały do ocieplenia ścian oferują m.in. firmy:

Austrotherm - www.austrotherm.pl

Isover - www.isover.pl

Knauf Industries - www.knauf-industries.com

Knauf Insulation - www.knaufinsulation.pl

Styropmin - www.styropmin.pl

Swisspor - www.swisspor.pl

Termo Organika - www.termoorganika.pl

Rockwool - www.rockwool.pl

Ursa - www.ursa.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kurs dobrego budowania: budujemy ściany parteru
Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie
Ściany zewnętrzne - z czego i jak murować

Skomentuj:

Jak zbudować ścianę trójwarstwową?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej