Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Deski kompozytowe na taras - odporne na pogodę

odpowiada: Marcin Filiskowski
Taras z desek kompozytowych - Fot. INOUTIC/DECEUNINCK

Planowałem zrobić przed domem taras z drewna, jednak obawiam się, że nie będzie trwały. Mógłbym zrobić go z betonu i wyłożyć płytkami, ale sąsiad, który zrobił taki taras pięć lat temu, bardzo na niego narzeka - nie dość, że płytki odpadają, to jeszcze beton popękał w trzech miejscach. Co jeszcze mógłbym położyć na tarasie, czy jest jakiś inny materiał, ale bardziej wytrzymały niż drewno lub płytki? Jan R., Opole

Taras jest stale wystawiony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych - opadów, wilgoci, mrozu i słońca. Jeśli zrobimy go z drewna i nie zabezpieczymy należycie - już po kilku miesiącach może się zniszczyć. Alternatywą mogą być deski z kompozytu, łączącego w sobie naturalny wygląd drewna i wytrzymałość tworzywa sztucznego.

Jakość kompozytu

Deski kompozytowe powstają w wyniku połączenia drewna oraz tworzywa sztucznego. Może to być ekologiczny polipropylen (PP), polichlorek winylu (PVC) lub polietylen (PE). Cena gotowego produktu w znacznym stopniu zależy od rodzaju użytego tworzywa i jego zawartości w desce.

Najlepszym, ale i najdroższym surowcem jest ekologiczny polipropylen, czyli tworzywo z wodoru i węgla. Jego zawartość w gotowym materiale powinna sięgać około 50%. Kompozyt drewna z polipropylenem ma większą wytrzymałość niż ten na bazie innych tworzyw oraz lepszą odporność na odbarwienia, plamy i zabrudzenia (nie zawiera bowiem chloru, który wchodzi w reakcje z zanieczyszczeniami, wnikającymi w strukturę deski).

Na jakość (i cenę) materiału ma też wpływ miejsce, w którym jest produkowany. Większość desek kompozytowych, powstających poza granicami krajów Unii Europejskiej, składa się z tworzywa i tanich wiórów bambusa. Mają one słabą jakość i są nietrwałe - nawet przeciągnięcie paznokciem powoduje powstanie trwałej rysy na powierzchni deski. Wynika to ze standardów produkcyjnych, które znacznie odbiegają od norm europejskich.

Wybierając deski kompozytowe należy kierować się przede wszystkim ich jakością - inaczej może się okazać, że wkrótce po montażu pojawią się uszkodzenia. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, jakie tworzywo zostało użyte, jaka jest jego zawartość i skąd pochodzi produkt.

Niepotrzebna impregnacja

Deski kompozytowe nie wymagają impregnacji. Jest to duża przewaga kompozytu nad naturalnym drewnem. Dzięki temu możemy korzystać z tarasu zaraz po jego montażu. Dzięki właściwościom kompozytu, nie trzeba go olejować, konserwować czy też malować. Deski nie butwieją, nie wypaczają się, ani nie powstają na nich drzazgi. Dzięki tym właściwościom, deski kompozytowe można stosować nie tylko na tarasy czy balkony, ale również na pomosty i powierzchnie przybasenowe.

Bieżąca konserwacja desek kompozytowych

Podczas montażu tarasu z kompozytu należy dopilnować, aby zostały zachowane 1% spadki wzdłuż desek - ułatwi to spływ wody.

Deski kompozytowe należy przynajmniej raz w roku przemyć myjką ciśnieniową. Materiał ten (zwłaszcza na bazie PP) nie jest podatny na powstawanie uciążliwych plam lub na blaknięcie.

Taras trzeba systematycznie zamiatać, aby liście i resztki roślinności nie gromadziły się w rowkach desek. To wystarczy, by z tarasu korzystać bez problemów przez wiele lat.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Elewacje z kompozytu, czyli drewna łączonego z PVC
Taras wyłożony drewnem
Taras wentylowany na stare i nowe podłoża

Skomentuj:

Deski kompozytowe na taras - odporne na pogodę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej