Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Domofon

Małgorzata Krośnicka, Monika Oleśnicka
Zestaw domofonowy składający się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego - słuchawki. - Fot. Todaks

Najprostsze domofony to urządzenia pozwalające uruchamiać automatycznie zamek przy furtce, gdy ktoś do niej zadzwoni. Bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe funkcje - na przykład możliwość współpracy z czytnikami kart magnetycznych.

Proste analogowe domofony mają funkcję automatycznego zamka i kanału komunikacji głosowej z osobą stojącą przy furtce. Nowocześniejsze, cyfrowe sprzęty mają rozmaite dodatki. Mogą być wyposażone na przykład w możliwość sterowania oświetleniem przy furtce albo w moduł kontroli dostępu - czytnik kart, klucz magnetyczny, zamek kodowy lub czytnik linii papilarnych. Niezależnie jednak od skomplikowania i bogactwa funkcji, wszystkie domofony składają się z czterech podstawowych elementów.

Unifony

Montuje się je w domu, służą do rozmów z osobą znajdującą się przy furtce oraz otwierania zamka. Najprostsze unifony wyglądają jak starego typu przewodowe aparaty telefoniczne bez klawiatury. Nowocześniejsze mogą mieć formę słuchawki bezprzewodowej czy montowanego na ścianie niewielkiego panela. Urządzenia powinny mieć przynajmniej cztery przyciski - służący do zwalniania elektrozaczepu zamka, rozmowy, regulacji głośności i wyciszenia dzwonka.

Panele bramowe

Zwane są też bramofonami. Funkcji tych urządzeń nie trzeba wyjaśniać, warto natomiast wspomnieć o ich rodzajach. Pierwszym rozróżnieniem jest sposób montażu - natynkowe lub podtynkowe. Drugim - stopień skomplikowania: od przycisków z głośnikiem i mikrofonem po panele zintegrowane ze skrzynką na listy, tabliczką adresową i oświetleniem LED. Panele przeznaczone do domów jednorodzinnych mogą być wyposażone w jeden lub więcej przycisków wywołujących, co sprawia, że znajdują zastosowanie także w bliźniakach lub domach, których mieszkańcy prowadzą firmę.

Ponieważ bramofon pracuje na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Tanie obudowy z ocynkowanej blachy stalowej szybko ulegają korozji. Trwalsze są bramofony z aluminium i stali szlachetnej.

Elektrozaczep

To urządzenie montuje się na słupku na wysokości zamka furtki. Jego zadaniem jest i odblokowywanie zatrzasku zamka po naciśnięciu przycisku unifonu (lub użyciu karty) i zablokowanie go po zamknięciu furtki.

Elekrozaczep powinien być dobierany do parametrów centrali domofonu, bo to od niej zależy sposób zasilania i pobór prądu przez to urządzenie. Najbezpieczniej jest kupować te urządzenia w zestawie, pamiętając, że elektrozaczepy produkowane są podobnie jak drzwi - w wersji lewej i prawej.

Niektóre elektrozaczepym, poza najprostszymi funkcjami, mają dodatkowe możliwości. Zaczepy z pamięcią do czasu otwarcia drzwi zapamiętują sygnał zwolnienia blokady. To przydatna funkcja, pozwalająca nie używać klucza do furtki podczas wychodzenia z domu. Nie nadaje się jednak do systemów z modułem czasowym, gdyż naciśnięcie przycisku unifonu, kiedy ktoś wchodzi bądź wychodzi, skutkuje odblokowaniem zamka; furtka zostaje otwarta, a my o tym nie wiemy.

Elektrozaczepy z wyłącznikiem wyposażone są w mechaniczną blokadę zaczepu, która zapobiega zatrzaśnięciu się furtki. To również pożyteczna funkcja, którą docenimy, gdy będziemy musieli kilkakrotnie wychodzić i wchodzić przez furtkę (na przykład nosząc bagaże z taksówki).

Sterownik i zasilacz

Od wbudowanej w sterownik elektroniki zależą funkcje domofonu, na przykład nie każdy pozwala na łączność między unifonami (jeśli jest więcej niż jeden). Sterownik i zasilacz powinny być zamontowane wewnątrz budynku (mogą być wbudowane w skrzynkę bezpiecznikową).

W zestawach bezprzewodowych, centrala i zasilacz muszą być połączone kablem zasilającym z elektrozaczepem zamontowanym przy furtce. Nie jest natomiast konieczny kabel łączący je z mikrofonem panelu bramowego - głos i sygnał dzwonka przekazywane są drogą radiową.

Łączność wewnętrzna

W dużym domu zainstalowanie jednego unifonu obsługującego furtkę jest mało praktyczne - trzeba by stale do niego biegać z różnych miejsc, na przykład z piętra. Dla wygody stosuje się więc co najmniej dwa unifony. W wideodomofonach natomiast często możemy zastosować kilka paneli LCD lub połączyć systemy: jeden wyświetlacz i kilka unifonów.

Jeśli pozwala na to centralka domofonu, między unifonami możemy mieć łączność wewnętrzną. Unifony powinny mieć wówczas dodatkowe przyciski interkomowe.

Domofony i wideodomofony oferują m.in.:

ABB System, www.abb.com, tel. 22 220 20 00

Abbax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

BPT, www.add.pl, tel. 22 6702420

Commax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

Emos, www.emos.pl, tel. 33 816 92 42

Gira, www.gira.com, tel. 58 524 33 34

Orno, www.orno.pl, tel. 32 43 43 110

Siedle, www.technikadesign.pl, tel. 22 879 89 21

Zamel, www.zamel.pl, tel. 32 210 46 65

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wideodomofon, domofon przy furtce
Monitoring
Domowy alarm z wysokim IQ

Skomentuj:

Domofon

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej