Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wideodomofon, domofon przy furtce

Małgorzata Krośnicka, Minika Olesińska

Współczesne urządzenia pozwalają nie tylko usłyszeć odpowiedź na pytanie "kto tam?", ale też zobaczyć spodziewanego lub nieproszonego gościa. A nawet nagrać wszystko, co dzieje się pod naszą bramą.

wideofon, domofon
Domofony dostępne są jako urządzenia wymagające połączeń kablowych, lub - coraz częściej - bezprzewodowe.
Fot. Siedle
Domofon i wideodomofon, nawet jeśli są to modele o najprostszej konstrukcji, pozwalają bez wychodzenia zapytać lub zobaczyć z domu, kto i w jakim celu do nas przychodzi. Umożliwiają też otwarcie gościowi furtki, jednym naciśnięciem guzika. To podstawowe funkcje obu urządzeń. Ale nie jedyne.

W sklepach wciąż są dostępne dość proste analogowe zestawy domofonowe, ale cyfrowa rewolucja w ciągu ostatnich lat także w tej dziedzinie wiele zmieniła. Nie chodzi tylko o dodanie wizji do fonii, lecz przede wszystkim o uwolnienie urządzeń od kabli. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie zaplanowali instalacji domofonowej na etapie budowy czy zagospodarowania działki. Dawne domofony w wersji przewodowej wymagały pociągnięcia w gruncie kabli wielożyłowych, a także rozprowadzenia okablowania w domu.

W wersji bezprzewodowej natomiast, poszczególne elementy systemu komunikują się, korzystając z częstotliwości radiowych, także w standardzie wi-fi.

Przy zastosowaniu sprzętów bezprzewodowych, montaż jest zdecydowanie łatwiejszy, chociaż - trochę wbrew nazwie - kabel zasilający będzie potrzebny.

Dobór urządzenia zależy od naszych potrzeb, ale ważne są też finanse, gdyż rozpiętość cen domofonów i wideofonów jest ogromna. Za prosty, analogowy domofon cyfrowy zapłacimy nieco ponad 100 zł. Wieloelementowe systemy wideodomofonowe, z pamięcią i dużymi ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami kosztują nawet ponad 10 tys. zł.

Domofon czy wideofon - co wybrać?

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu i uważamy, że wystarczy nam zwykły domofon, dobrym rozwiązaniem będzie proste, dwuprzewodowe urządzenie - wystarczy poprowadzić kabel zasilający i audio. Jeżeli jednak chcemy mieć kilka unifonów, lepiej wybrać urządzenie wieloprzewodowe lub bezprzewodowe. Łatwość montażu nie jest jedynym kryterium. Powyższe rozwiązania sprawdzą się bowiem tylko w tych miejscach, w których z domu mamy dobry widok na furtkę i jej najbliższe okolice.

Jeśli jednak furtka jest zasłonięta przez roślinność lub znacznie oddalona od domu, lepiej zainwestować w wideodomofon. Urządzenia przewodowe, niezależnie od skomplikowania systemu, wymagają zastosowania kabli wielożyłowych i dobrej jakości kabla transmitującego obraz.

Wideodomofon zintegrowany

Nowoczesne domofony i wideodomofony mogą być połączone z instalacjami inteligentnych domów - projektowanymi w popularnych systemach takich, jak KNX, LCN, albo z systemami sterowania multimediami typu Crestron.

Taka integracja umożliwia dostęp do funkcji domofonu z wielu punktów w budynku, a także zdalnie - na przykład z poziomu aplikacji na smartfonie czy laptopie.

Choć cyfrowe domofony i wideodomofony dają się integrować z innymi systemami, jednak nie zawsze warto to robić, nawet jeśli znajdziemy firmę, która takie rozwiązanie zaoferuje.

Tak jest na przykład z systemem alarmowym. To, że obie instalacje powinny pozostać rozdzielne, wynika ze skrajnie różnych zasad dostępu do nich. Domofon to urządzenie, z którym obce osoby z założenia mają kontakt tylko na zewnątrz posesji. Alarm natomiast jest misterną siatką, rozpiętą głównie we wnętrzu budynku, a ewentualnie także na działce. Oba systemy powinny więc pozostać odrębne, gdyż ich połączenie może umożliwić ingerencję w system alarmowy z zewnątrz. Pamiętajmy także o tym, że alarm podpięty do takiego systemu integracyjnego może stracić certyfikat.

Domofony i wideodomofony oferują m.in.:

ABB System, www.abb.com, tel. 22 220 20 00

Abbax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

BPT, www.add.pl, tel. 22 6702420

Commax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

Emos, www.emos.pl, tel. 33 816 92 42

Gira, www.gira.com, tel. 58 524 33 34

Orno, www.orno.pl, tel. 32 43 43 110

Siedle, www.technikadesign.pl, tel. 22 879 89 21

Zamel, www.zamel.pl, tel. 32 210 46 65

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wideodomofon, domofon przy furtce