Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowy alarm z wysokim IQ

Piotr Krakowczyk, Małgorzata Krośnicka, Stefan Żuchowski

Podstawowe elementy systemu alarmowego to czujki rozmieszczone w domu i poza nim, centrala sterująca, klawiatura manipulatora i sygnalizator na zewnątrz budynku. To wystarczy do wykrywania i sygnalizowania potencjalnie groźnych zdarzeń, ale możliwości systemu alarmowego są większe.

automatyka
System alarmowy może być połączony z automatyką ogrzewania domu.
Fot. Satel
Ostrzeganie o zagrożeniu. Najprostszym sposobem podniesienia alarmu jest głośny dźwięk. Dlatego niemal każdy system wyposażony jest w sygnalizator dźwiękowy, a także optyczny (ma przyciągać uwagę, gdy alarmu nie słychać). Takie zabezpieczenia mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy, więc nie warto z nich rezygnować.

Jednak są też inne sposoby reakcji na zagrożenia. W nowoczesnych alarmach stosowane są komunikatory, które przekazują informację o wydarzeniach w naszym domu różnymi kanałami informacyjnymi. Mogą powiadamiać firmę ochroniarską lub wybrane przez nas osoby - za pomocą SMS-a, e-maila czy specjalnych aplikacji na telefon komórkowy. Jeśli nasz system ma rozlokowane kamery z dostępem do internetu, możemy nie tylko dowiedzieć się, która z czujek podniosła alarm, ale także podejrzeć, co dzieje się w pomieszczeniu.

Centrala. Jest sercem całego systemu, to do niej docierają wszystkie informacje z czujek, ona też "podejmuje" decyzję, jak na nie zareagować. Do komunikacji użytkownika z centralą służy najczęściej manipulator, czyli klawiatura z wyświetlaczem lub panel dotykowy. Można do niej podłączyć także czytniki kart i chipów oraz zdalne sterowanie pilotem.

Sterowanie domem. Wykorzystując możliwości nowoczesnych central alarmowych, można korzystać z wielu funkcji zarezerwowanych dotąd dla systemów inteligentnego domu. Gdy alarm nie działa w trybie czuwania, detektory ruchu (które wciąż zbierają informacje) mogą być wykorzystywane do włączania i wyłączania światła. Gdy wychodzimy z domu i włączamy alarm, może on automatycznie opuścić rolety w oknach.

Rozbudowane systemy wymagają integracji z domowymi instalacjami. Koszt zależy od stopnia rozbudowania systemu i centrali sterującej. Ceny systemów zaczynają się od 2000 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowy alarm z wysokim IQ