Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sposoby na krzywe ściany i sufity

Andrzej Król
Sposób wyrównania ścian i sufitów zależy od tego, czy tylko chropowata jest powierzchnia, czy też krzywo postawiona lub otynkowana ściana - Fot. Cedat

Krzywe ściany i sufity można wyrównać przy okazji remontu w domu. Sposobów na to jest kilka. Wszystko zależy od tego, jak duże są odchylenia od płaszczyzny i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Po zakończeniu budowy domu ściany i sufity mogły nam się wydawać równe i gładkie, a kąty pomiędzy nimi proste. Tymczasem później, podczas jego urządzania, okazało się, że tak wcale nie jest. Więcej trzeba było zapłacić glazurnikowi, który nie chciał za standardowe wynagrodzenie kłaść płytek na krzywych ścianach, a blaty kuchenne wymagały dokładnego dopasowywania.

W takiej samej sytuacji mogą się również znaleźć właściciele, którzy kupili gotowy dom; dla zawarcia transakcji jakość wykonania ścian i sufitów nie miała istotnego znaczenia.

Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji można podczas większego remontu poprawić nierówne ściany i sufity. Pozostawione przez murarzy i tynkarzy niedokładności, da się zwykle wyrównać płytami gipsowo-kartonowymi i warstwą gładzi. Dotyczy to szczególnie ścian, których nawet kilkucentymetrowe odchylenia od płaszczyzny szczególnie wyeksponują odcień lub połysk farby oraz listwy przypodłogowe, w barwach kontrastujących z ich kolorem.

Sposoby na nierówności i krzywizny

Do wyrównania ścian i sufitów stosuje się różne metody. Ich dobór zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Nierówności powierzchni. Ślady po szpachli lub grudki i chropowatą powierzchnię tynków cementowo-wapiennych można wyrównać cienką warstwą tynku gipsowego albo odpowiednio dobranej gładzi.

Bez kątów prostych. Gdy chcemy poprawić kąty, na ścianach i stropach trzeba będzie położyć dodatkową warstwę tynku lub zaprawy wyrównawczej. W miejscach wyoblonych należy wcześniej skuć nadmiar tynku.

Krzywizny. Jeśli są niewielkie (odchylone od płaszczyzny do 20 mm), najlepiej je wyrównać poprzez zastosowanie tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych albo zaprawy wyrównawczej. Jest to ważne nawet wtedy, gdy na takiej ścianie będą układane płytki ceramiczne. Jeśli nie jest ona w jednej płaszczyźnie, dużo trudniej jest dobrze ułożyć glazurę. Wykonawcy często próbują wyrównywać taką powierzchnię odpowiednio grubszą warstwą zaprawy klejącej. Koszty całego remontu znacznie się zwiększają, a poza tym nie jest to odpowiedni sposób przy wykonywaniu okładzin z płytek wielkoformatowych. Mogą one bowiem nie trzymać się dobrze podłoża.

Wybierając produkt do wyrównania ścian i sufitów, warto zwrócić uwagę na jego cenę. Zdecydowanie taniej będzie "narzucić" kilka centymetrów zaprawy wyrównawczej i pokryć ją warstwą tynku gipsowego niż tylko użyć drogiej gładzi gipsowej, nakładanej w kilku warstwach.

Większe wybrzuszenia lub wklęsłości ścian i sufitów można poprawić wykorzystując do tego celu płyty gipsowo-kartonowe. Nie trzeba koniecznie mocować ich do metalowego rusztu lub bezpośrednio do powierzchni ścian i sufitów. Jeśli będzie to możliwe, lepiej wybrać "wersję tańszą" i ułożyć na klej odpowiednio przycięte płyty gipsowo-kartonowe tylko w tych miejscach, które wymagają wypełnienia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak kłaść tynki gipsowe? Wady i zalety tynku gipsowego
Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi
Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg

Skomentuj:

Sposoby na krzywe ściany i sufity

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej