Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje i parametry

inż. Sebastian Machnowski
Paneli fotowoltaicznych układa się zawsze więcej niż kolektorów słonecznych, gdyż moc pojedynczego ogniwa jest niewielka - Fot. Schüco

Na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne nie tak łatwo odróżnić od kolektorów słonecznych. Jednak nie wytwarzają one ciepła, lecz prąd.

Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, moduły fotowoltaiczne (nazywane popularnie też bateriami słonecznymi lub PV) spotykamy na co dzień, jadąc autobusem czy samochodem. Służą one bowiem do oświetlania znaków i tablic informacyjnych przy drogach, przejść dla pieszych oraz do zasilania parkometrów i lamp ulicznych.

Coraz częściej można je też zobaczyć na dachach domów zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, halach bądź elewacjach biurowców. Znajdziemy je również tam, gdzie trudno doprowadzić sieć elektryczną lub jest to mało opłacalne - na przykład we wsiach położonych wysoko w górach.

Wytworzony przez panele fotowoltaiczne prąd z promieniowania słonecznego możemy wykorzystać zarówno do zasilenia oświetlenia, jak i lodówki, pralki bądź telewizora. Ogniwa o niewielkiej mocy stosuje się również w lampach ogrodowych.

Panele osiągają największą sprawność od kwietnia do sierpnia. Natomiast jesienią i zimą w czasie pochmurnych dni ich wydajność spada o 30%.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych najczęściej stosuje się krzem. W zależności od tego, w jakiej postaci pierwiastek ten jest wykorzystywany, do wyboru mamy różne rodzaje ogniw.

Amorficzne. Powstają z bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu. Mają niską sprawność, która wynosi 6-10%, ale są najtańsze. Można z nich budować elastyczne lub transparentne moduły. Te ostatnie znajdują szerokie zastosowanie jako elementy zintegrowane, na przykład na fasadach, daszkach i balustradach budynków użyteczności publicznej.

Polikrystaliczne. Wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu (zazwyczaj mają niebieskawy odcień). Ich sprawność waha się od 14 do 18%, a cena modułów nie jest wygórowana. Dlatego są one najczęściej stosowane w instalacjach montowanych w domach jednorodzinnych. Zdaniem wielu fachowców w polskich warunkach wydają się najbardziej optymalne.

Monokrystaliczne. Produkowane są z pojedynczego dużego kryształu krzemu, pociętego na cienkie płytki. Wyróżniają się długą żywotnością oraz wysoką sprawnością, czyli możliwością przetworzenia światła słonecznego w energię elektryczną - wynosi ona 17-22%. Niestety, ogniwa te są dość drogie, więc mimo ich wyższej sprawności niż pozostałych typów, poniesione na nie nakłady nie zwrócą się nam szybko.

Ważne parametry

Producenci w kartach katalogowych oprócz sprawności modułu fotowoltaicznego podają:

- moc w pick-u, czyli w szczycie - zapisywana jest ona symbolem Wp. Parametr ten wskazuje, jaką moc w watach może osiągnąć panel w najbardziej sprzyjających warunkach (niestety, wraz z upływem czasu tracą one swoją moc - około 0,5% rocznie). Moc modułów dostępnych w sprzedaży (mają powierzchnię od 0,3 do 1,5 m2) wynosi od 30 do 300 Wp;

- tolerancję mocy - wielkość ta oznacza, że deklarowana moc modułu fotowoltaicznego w określonych warunkach nie będzie nigdy niższa. W praktyce jej wartość powinna być dodatnia i wahać się od 0 do 5%.

W opisie modułu uwzględniany jest również zakres wartości temperatury, w jakich może on pracować, oraz jego waga i wymiary.

Uwaga! Mimo że wielkości modułów w poszczególnych firmach są zbliżone do siebie, to zarówno ich grubość, jak i szerokość oraz długość nie są ujednolicone.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski
Panele fotowoltaiczne - jak wygląda instalacja wewnątrz domu
Ogniwa fotowoltaiczne - instalacje on-grid i off-grid

Skomentuj:

Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje i parametry

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej