Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski

inż. Sebastian Machnowski

Aby za darmo mieć prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu, można zastosować ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu.

Panele fotowoltaiczne można ułożyć na dachach pokrytych różnymi materiałami - dachówką ceramiczną i cementową, blachodachówką lub gontem
Panele fotowoltaiczne można ułożyć na dachach pokrytych różnymi materiałami - dachówką ceramiczną i cementową, blachodachówką lub gontem
Fot. Viessmann
Aby określić orientacyjnie, ile potrzebujemy zamontować modułów słonecznych, zakładamy, że w domu mieszka 4-osobowa rodzina. Zużywa ona około 3000 kWh prądu rocznie (potwierdzeniem tego są rachunki otrzymywane z zakładu energetycznego). Na tej podstawie dobiera się instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp (gdzie "p" oznacza peak, czyli wartość szczytową, jaką może osiągnąć instalacja w najbardziej sprzyjających warunkach).

Wymagana ilość ogniw w instalacji fotowoltaicznej

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się panele polikrystaliczne o mocy 240-260 Wp (wyróżniają się one stosunkowo wysoką sprawnością, na poziomie 14-18%, a ich cena nie jest wygórowana). Jeśli wybierzemy moduły o mocy 250 Wp, to potrzebnych będzie 20 paneli fotowoltaicznych, które zajmą około 35 m2 powierzchni dachu.

Uwaga! Panele na dachu należy tak usytuować, aby nie były zacienione przez komin, wysokie drzewo, słup energetyczny lub sąsiedni budynek. Może to spowodować ich przegrzanie i uszkodzenie. Dlatego producenci wyposażają swoje panele w diody bocznikujące (jest ich od jednej do czterech). Przy zacienieniu jednego szeregu ogniw zaczyna działać dioda, wówczas prąd płynie z ich ominięciem.

Koszty inwestycji instalacji fotowoltaicznej

Podane poniżej ceny materiałów są orientacyjne, gdyż duży wpływ na cenę paneli, inwertera czy konstrukcji ma rodzaj wybranych urządzeń (czy będą to najdroższe modele, czy ze średniej półki), marka producenta oraz dostawcy. Ponieważ większość urządzeń jest importowana, znaczenie ma również aktualny kurs euro (przyjęto 1 x = 4,20 zł).

Przykładowe zestawienie materiałów dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp:

- minielektrownia złożona z 20 modułów o mocy 250 Wp - od 10 500 do 15 750 zł;

- konstrukcja z aluminiowych profili na dachu spadzistym pokrytym dachówką ceramiczną - od 3100 do 4400 zł (podobnie kształtują się ceny dla blachodachówki); gdy będzie to dachówka cementowa - od 4100 do 4750 zł;

- inwerter, który umożliwia sterownie instalacją - 5016-6688 zł;

- rozłączniki i bezpieczniki - 200-300 zł.

Montaż tej instalacji zajmuje od 3 do 5 dni, za co zapłacimy 4000-4500 zł; koszty pracy elektryka wyniosą 350-400 zł.

Uwaga! W zestawieniu tym nie uwzględniliśmy na przykład kosztu akumulatorów, gdyż w instalacji fotowoltaicznej on-grid stanowią one opcję dodatkową.

Natomiast instalacja off-grid dla naszego przykładowego domu, ze względu na konieczność magazynowania prądu, inny rodzaj inwertera oraz większą liczbę paneli, będzie droższa co najmniej 50%.

Jesienią i zimą w czasie pochmurnych dni wydajność instalacji fotowoltaicznej spada do około 30%. Na przykład w grudniu system o mocy 5 kWp wytworzy tylko 110 kWh prądu. Pokryje to około 50% średniego zapotrzebowania na prąd w tym domu.

Ile zyskamy na instalacji fotowoltaicznej

Ponosząc niemałe nakłady na montaż instalacji fotowoltaicznej, jesteśmy ciekawi, ile na tym zyskamy. Przyjmując, że nasza minielektrownia o mocy 5 kWp zainstalowana jest w domu znajdującym się w województwie mazowieckim, wyprodukuje ona rocznie 4750 kWh prądu. Odpowiada to przeciętnemu zapotrzebowaniu na prąd przez 4-osobową rodzinę.

Zatem, jeśli za prąd płacimy 0,65 zł za kWh (wraz ze wszystkimi opłatami stałymi), to zaoszczędzimy około 3090 zł. Daje to nam zwrot poniesionych kosztów po około 8 latach. Oczywiście nadmiar energii można sprzedawać do sieci. Tą wyprodukowaną przez nas sprzedajemy po około 20 gr za kWh, a kupować musimy drożej. Nie skraca to więc znacząco czasu zwrotu naszej inwestycji.

Wyliczenie to dotyczy aktualnych cen i obowiązujących przepisów. Trudno określić jak to się zmieni zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości, biorąc pod uwagę uwolnienie rynku energetycznego oraz nowe programy unijne dofinansowujące OZE.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski