Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Eleganckie markizy tarasowe

Grzegorz Dudek
Pergole to rodzaj markiz wyposażonych w montowane na stałe prowadnice boczne oraz słupki podporowe z przodu. Pozwalają osłonić taras nie tylko od góry, ale też z przodu - w pionie. - Fot. Markilux

Rozwijane osłony przeciwsłoneczne mogą być montowane zarówno na tarasach, jak i na znacznie mniejszych balkonach. Lokalizacja jest ważna, gdyż od niej zależy dobór odpowiedniej konstrukcji, a pośrednio także skuteczność markizy i wygoda jej użytkowania.

Do zaciemnienia niedużych balkonów służą markizy konstruowane specjalnie z myślą o specyfice miejsca. Typowe modele balkonowe wyposażone są w ramiona, które z jednej strony przykręca się do ściany, natomiast od góry są przymocowane do belki markizy. Długość ramion decyduje o wysięgu markizy - zwykle mają one 100, 120, 140, 160 lub 180 cm.

Zaletą tego typu markiz jest możliwość ustawienia osłony pod dużym kątem, dzięki czemu sprawdzają się także na balkonach wychodzących na wschodnią lub zachodnią stronę. Wadą natomiast jest to, że ramiona zawsze są widoczne.

Markizy poręczowe, również przeznaczone do montażu na balkonach, od opisanych wyżej różnią się tym, że ich ramiona (o długości od 45 do 70 cm) mocuje się nie do ściany, lecz do poręczy balkonu. Ramię może być ustawione pod dowolnym kątem, zapewniając częściowe lub całkowite zasłonięcie balkonu. Taką markizę można też zaciągnąć niczym roletę - materiał mocuje się wówczas na zaczepach znajdujących się przy poręczy balkonu.

Na balkonach mocuje się także modele kompaktowe, czyli markizy ze składanymi ramionami. Nie mają one tzw. belki montażowej, pozwalającej na dość swobodny wybór miejsca uchwytów montażowych. To ograniczenie jednak czasami okazuje się atutem, bo dzięki wspólnym uchwytom ramion bocznych i belki nawojowej istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia markizy - od niewielkiego spadku do niemal pionowego ustawienia (80 st.).

Na większych balkonach oraz na tarasach znajdują zastosowanie przede wszystkim typowe markizy tarasowe ze składanymi ramionami i belką montażową. Ich przewaga nad markizami o konstrukcji kompaktowej polega na znacznie większych możliwościach pozycjonowania uchwytów montażowych, (co pozwala na przykład uniknąć montażu markizy na skraju ściany). Markizy te mogą być montowane do ściany, sufitu, a przy zastosowaniu specjalnych uchwytów - także do krokwi dachowych.

Montaż markizy od wschodu lub zachodu

Na tarasach i balkonach od wschodu i zachodu słońce dokucza nam najbardziej gdy jest nisko, czyli rano lub wieczorem. W takich sytuacjach zaleca się dwa rozwiązania.

Markizy z podwójnym kątem pochylenia ramion. Ramię jest skonstruowane tak, że dolna jego część jest nachylona pod kątem 50 st. w stosunku do górnej.

Markizy ze zwijaną falbaną. W belce markizy zamontowana jest zwijana falbana. Może mieć maksymalnie 150 cm długości i być rozwijana ręcznie, za pomocą dodatkowej korby przy belce markizy, lub elektrycznie (pilotem), z możliwością podłączenia do automatyki pogodowej.

Markiza w kasecie czy bez

Decydując się na kupno markizy, mamy do wyboru modele bez kasety i zwijane w kasecie. W pierwszym wariancie rura, na którą nawija się poszycie, pozostaje odsłonięta (do niektórych modeli można dokupić specjalny systemowy daszek). Ten rodzaj warto wybierać wtedy, gdy markiza będzie zamontowana pod balkonem czy innego rodzaju zadaszeniem. Warto jednak mieć na uwadze, że materiał, z którego wykonane jest poszycie, będzie narażony na kurz, deszcz i śnieg, więc szybciej się zniszczy.

Dostępne są także markizy w niepełnej kasecie. W tych modelach rura nawojowa wraz z tkaniną jest ukryta w obudowie (kasecie), natomiast złożone ramiona znajdują się poniżej i są widoczne od dołu. W modelach w pełnej kasecie, w obudowie chowa się zarówno zwinięta tkanina, jak i złożone ramiona markizy. Z przodu kaseta domknięta jest przez profil przedni markizy, dzięki czemu wszystkie elementy osłony są w pełni zabezpieczone przed kurzem, deszczem oraz śniegiem.

Optymalna wielkość markizy

Poprawnie dobrana markiza to taka, która zacieni całą powierzchnię wypoczynkową tarasu. Dlatego zanim wybierzemy wielkość osłony, powinniśmy po- obserwować pozycję słońca i tego, jak pada cień o różnych porach dnia. To pozwoli ustalić optymalną szerokość i wysięg markizy. Warto przy tym pamiętać, że wysięg markizy ściśle zależy od jej kąta nachylenia. Przyjmuje się, że wysięg jest odległością falbany wykańczającej krawędź markizy od ściany budynku, przy kącie nachylenia osłony wynoszącym 4 st. Tyle teorii, w rzeczywistości kąt nachylenia jest większy, by z markizy spływała woda deszczowa - minimalny zalecany to 14 st. (patrz rysunek).

Dobierając wielkość markizy warto wiedzieć, że choć jej szerokość możemy wybrać praktycznie dowolnie (z dokładnością do 1 cm), to wysięg zależy od długości ramion. Najczęściej najmniejszy wysięg markizy tarasowej wynosi 100 cm i zwiększa się co 50 cm (do maksymalnie 350-400 cm, zależnie od producenta). W standardowych konstrukcjach wysięg markizy nigdy więc nie będzie większy ani nawet równy jej szerokości. Minimum konstrukcyjne to szerokość o około pół metra większa niż wysięg.

Markizy z wysięgiem równym czy nawet większym niż szerokość wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, są oferowane tylko przez wybranych producentów i znacznie droższe od standardowych konstrukcji.

Kolorystyka i poszycie markizy

Każdy z producentów markiz ma ustalonych kilka tzw. podstawowych kolorów konstrukcji markizy. Najczęściej do takich kolorów podstawowych należą: biały, brązowy, szary/srebrny, beżowy. Inne barwy dostępne są najczęściej na zamówienie.

Dobierając poszycie markizy, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolorystykę. Tymczasem trzeba wiedzieć, że istotne jest nie tylko kryterium estetyczne. Ważne jest również to, z czego osłona jest wykonana. Liczący się producenci używają wysokiej jakości tkanin akrylowych, impregnowanych środkami zwiększającymi odporność na zabrudzenie, blaknięcie oraz niszczenie przez wodę. Ponadto, zadaniem tkaniny jest odbijanie szkodliwego promieniowania UV - te najlepsze są w stanie zatrzymywać promieni ultrafioletowe niemal całkowicie, a przy tym długo zachowywać trwałość kolorów.

Markiza na korbę i na pilota

Markizy mogą być sterowane ręcznie (korbą) lub elektrycznie - przy użyciu montowanego na ścianie wyłącznika lub pilota zdalnego sterowania.

Markizy rozkładane i składani za pomocą korby są tańsze, ale mniej komfortowe i estetyczne (wisząca z boku korba nie jest ładnym dodatkiem). Dzięki elektrycznemu napędowi obsługa markizy jest zdecydowanie wygodniejsza - wciskamy włącznik lub klawisz na pilocie i na tym nasza rola się kończy. Silnik napędzający markizy programuje się tak, że samoczynnie wyłączy się w chwili, w której osłona osiągnie odpowiednie położenie.

Kupując markizę z napędem elektrycznym, warto dopłacić i wybrać silnik z możliwością awaryjnego zwijania korbą. Przyda się, gdy trzeba będzie markizę szybko zwinąć, podczas awarii zasilania albo gdy zawieruszy się pilot.

Przy sterowaniu elektrycznym jest możliwość zastosowanie czujników (wiatrowego lub słoneczno-wiatrowego), które zautomatyzują obsługę markiz. Dzięki nim możemy w ogóle zapomnieć o tym, że mamy markizę. O ile bowiem przy stabilnej aurze markiza może być stale rozłożona, o tyle przy pogodzie zmiennej, burzowej nie wolno zostawiać jej bez opieki, gdyż silny podmuch wiatru może nie tylko rozerwać materiał, ale też uszkodzić elementy konstrukcyjne. Czujniki zwalniają nas z konieczności pamiętania o tym - gdy na tarasie pojawi się słońce, dadzą sygnał do rozwinięcia poszycia, natomiast przy silnym wietrze sterowana sensorem markiza samoczynnie się zwinie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Montaż rolet zewnętrznych w gotowym domu
Markiza rozporowa - idealne zadaszenie tarasu
Zamiast zasłon - rolety, żaluzje, plisy

Skomentuj:

Eleganckie markizy tarasowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej