Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamiast zasłon - rolety, żaluzje, plisy

Grzegorz Dudek

Żaluzje, rolety i plisy - umieszczane od wewnątrz pomieszczeń - pozwalają sterować ilością wpadającego przez okna światła. Można je montować zarówno na oknach pionowych, jak i dachowych.

Żaluzja wykonana z drewna
Żaluzja wykonana z drewna
Fot. ANWIS
Osłony okienne mogą zmniejszać lub całkowicie ograniczyć ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Jednak nie ma co liczyć na to, że uchronią pomieszczenia przed zbytnim nagrzewaniem się w upalne letnie dni. Jedynym skutecznym sposobem na to jest bowiem montaż osłon zewnętrznych - rolet, markiz, refleksoli, żaluzji fasadowych lub okiennic, popularnych na południu Europy. Niekwestionowaną zaletą osłon montowanych od strony pomieszczenia jest natomiast to, że właściwie dobrane, mogą stanowić ciekawy element dekoracji wnętrza.

Zaplanuj z głową

Choć może to zabrzmieć dość dziwnie, o tym, co powiesimy w naszych oknach, warto pomyśleć już na etapie budowania domu, a konkretnie - wybierania okien (znaczenie mają tu bowiem ich kształty i rozmiary).

Najwięcej problemów sprawi nam zasłonięcie okien o kształtach nietypowych, na przykład trójkątnych lub okrągłych. O rolecie materiałowej do takiego okna nie ma nawet co myśleć.

Żaluzje z kolei będą znacznie droższe niż te do standardowych okien. Jeśli nad takim oknem jest prosty sufit, alternatywą będzie przynajmniej założenie karnisza i powieszenie zasłon, ale jeśli mamy sufit skośny lub półokrągły, jedyne rozwiązanie to żaluzje plisowane, zwane potocznie plisami.

Jeśli z kolei marzy nam się zasłonięcie okien dużymi żaluzjami drewnianymi (o szerokości lamelek równej 5 cm), to musimy być świadomi, że po podciągnięciu będą one zajmować naprawdę dużo miejsca. Jeśli między górną krawędzią okna a sufitem będzie go mało, wówczas taka żaluzja "wejdzie" w światło otworu okiennego i utrudni, czy wręcz uniemożliwi, otwarcie okna.

Nie lada problemem może się również okazać zasłonięcie okien umieszczonych na tyle wysoko, że nie można do nich dosięgnąć z podłogi. Zwykle jedynym sposobem jest zastosowanie osłony wyposażonej w sterowanie elektryczne, co jednak znacznie podwyższa jej koszt.

Osłony do okien pionowych

Na rynku są najróżniejsze rodzaje i odmiany osłon do okien pionowych. Od lat największą popularnością cieszą się żaluzje. Równie często montuje się rolety z materiału oraz plisy, czyli produkt łączący w sobie właściwości tych dwóch rodzajów osłon.

Żaluzje. Są dość powszechnie stosowane od początku lat 90., tyle tylko, że obecnie - zamiast popularnych dawniej aluminiowych - częściej wybierane są drewniane.

- Materiał. Lamelki w żaluzjach aluminiowych mogą mieć szerokość 16, 25, 35 i 50 mm oraz dowolne kolory; dostępne są też perforowane (dziurkowane) i drewnopodobne. Żaluzje aluminiowe można wyposażyć (za dopłatą) w prowadzenie żyłkowe - przydatne w oknach uchylnych. W starszych typach żaluzji górna rynna była wkładana w uchwyty, obecnie częściej chowa się ją w estetycznej osłonie.

Żaluzje drewniane robi się z drewna egzotycznego lub z bambusa (te drugie są sporo cieńsze; bambusowa żaluzja o wysokości 100 cm i szerokości lameli 25 mm, po podciągnięciu, zajmuje 10 cm, a drewniana - 16 cm). Do wyboru mamy lamele o szerokości 25, 35 lub 50 mm.

- Sposób montażu. Żaluzje o szerokości lameli 16, 25 i 35 mm zwykle mocuje się do skrzydła okiennego (najczęściej do listwy przyszybowej). Mogą być zamontowane przy szybie (wtedy lamele mieszczą się między listwami przyszybowymi) lub na ramie okna. Można też zrezygnować z wiercenia dziur w oknach, stosując uchwyty bezinwazyjne (zakłada się je na skrzydło). Żaluzje o szerokości lameli 50 mm sporadycznie montuje się do ram okna - częściej do ściany lub sufitu.

- Sposób obsługi. Żaluzje o szerokości lameli 16, 25 i 35 mm mogą być obsługiwane na dwa sposoby. Jeśli do ich podciągania i opuszczania służy sznurek, to do obracania lamelek mamy patyk (plastikowy - przy aluminiowych, drewniany - przy drewnianych). Jeśli natomiast są opuszczane i podnoszone za pomocą łańcuszka, tym samym łańcuszkiem będziemy obracać lamelki.

Żaluzje 50 mm także mogą być obsługiwane na dwa sposoby.

Lamele są podciągane i opuszczane oraz obracane za pomocą dwóch oddzielnych sznurków, albo podciągane i opuszczane sznurkami, natomiast obracane - za pomocą korby. Żaluzje z lamelami 25, 35 i 50 mm mogą być sterowane elektrycznie.

- Cena. Za żaluzje do okna o wymiarach 150 × 150 cm (2 szyby po 60 × 140 cm) zapłacimy (razem z kosztami robocizny i podatkiem VAT) około: 200 zł (aluminiowe, zwykłe, 25 mm, montaż przy szybie, bez osłony rynny górnej); 540 zł (drewniane/bambusowe, 25 mm, montaż przy szybie, bez osłony rynny górnej); 880 zł (drewniane, 50 mm, montaż do ściany nad oknem).

Uwaga! Ciekawym rozwiązaniem są żaluzje hermetycznie zamknięte w komorze pomiędzy dwoma taflami szkła, które nie potrzebują kłopotliwego mycia ani żadnych zabiegów konserwacyjnych. Żaluzje te mogą być sterowane za pomocą sznurka bądź elektrycznie - z napędem na zewnątrz lub z napędem ukrytym. Decyzję o montażu takich szyb trzeba podjąć dość wcześnie - przed zamawianiem okien (ich producent będzie musiał bowiem zamówić odpowiednie pakiety szybowe). Szyby z żaluzjami można montować zarówno w ramach drewnianych, jak i plastikowych.

Rolety. Mogą być wolno wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty. Te rolety są tańsze niż chowane w kasetach; mogą też mieć większe wymiary. Pamiętajmy jednak, że im większa roleta, tym szerszej potrzebuje rury nawojowej. Małe rolety robi się na rurkach o średnicy 18 i 25 mm; osłony o szerokości powyżej 180 cm i wysokości 220 cm wymagają rury 32 mm.

Rolety w kasetach, wyposażone w boczne prowadnice, są częściej stosowane. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można idealnie dopasować do okna (są dostępne w okleinach drewnopodobnych oraz dowolnych kolorach RAL), dzięki czemu wyglądają jak jedna całość.

- Materiał. Rolety robi się głównie z poliestru, chociaż są też takie z domieszką bawełny i lnu (100% bawełny to rzadkość).

Ważniejsze od składu materiału jest jednak to, w jakim stopniu przepuszcza on światło. Materiały transparentne nie dają pełnego zaciemnienia, natomiast podgumowane (zaciemniające) nie przepuszczają światła zupełnie. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się rolety "dzień-noc", w których poziome pasy z materiału przezroczystego przeplatają się z pasami z materiału gęściejszego. Materiał jest nawinięty podwójnie na dwóch wałkach; przy przesuwaniu pasy zaciemniające mijają się z przezroczystymi, co pozwala na podobną regulację ilości światła, jak przy żaluzjach.

- Sposób montażu. Rolety wolno wiszące do szerokości 180 cm i wysokości 220 cm (na rurze nawojowej 18 i 25 mm) można mocować na małe wkręty do listew przyszybowych lub ram okiennych, albo - stosując uchwyty bezinwazyjne - wieszać je na skrzydle. Dolny obciążnik może swobodnie wisieć lub być wpinany w uchwyty przykręcone do okna. Jeśli okno jest uchylne, warto zastosować prowadzenie żyłkowe. Rolety o większych wymiarach przykręca się do ścian lub sufitów.

W roletach kasetkowych prowadnice boczne przykleja się do listew przyszybowych, rzadziej do ram. Kasetki również się przykleja lub przykręca (zwykle do listwy przyszybowej). Producenci stosują też patent polegający na przyklejeniu do ramy specjalnej listwy, na której potem w prosty sposób "zapina się" kasetę.

- Sposób obsługi. Rolety w kasetkach i małe wolno wiszące mogą być obsługiwane tylko ręcznie. W wolno wiszących o średnicy rury 25 i 32 mm można zastosować sterowanie elektryczne (silniki sterowane przewodowo, a nawet radiowo). Są to jednak drogie rozwiązania, zwykle przewyższające koszt samej rolety.

- Cena. Za roletę do okna 150 × 150 cm zapłacimy (razem z robocizną i podatkiem VAT) około: 170 zł (wolno wisząca, materiał przepuszczający); 250 zł (w kasecie, z prowadnicami).

Plisy. Ich pojawienie się kilka lat temu wręcz zrewolucjonizowało rynek osłon okiennych - plisy dają możliwości nie do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych żaluzji czy rolet. Robi się je z materiału złożonego jak wachlarz. Nowością są lepiej zaciemniające duoplisy (po rozciągnięciu wyglądają z boku jak plaster miodu), z ukrytym w środku sznurkiem, oraz plisy podwójne (jedna - "firankowa" - jest zaciągana w dzień, druga - zaciemniająca - na noc). Plisami można przysłonić dowolny fragment okna, nawet o nietypowym kształcie (poruszają się z góry do dołu i z dołu do góry). Gdy okno jest na tyle wysokie, że nie da się zasłonić plisy bez wchodzenia na krzesło, warto dokupić drążek ze specjalnym uchwytem do obsługi plis.

- Cena. Za plisę do okna skośnego (trójkątnego) o szerokości 40 cm i wysokości 100 cm zapłacimy około 210 zł (brutto).

Osłony do okien dachowych

Żaluzje, rolety i plisy warto montować w oknach dachowych, gdyż słońce na poddaszu bywa szczególnie uciążliwe. Można je kupić u producentów osłon lub producentów samych okien, którzy dopasowują osłony dokładnie do swoich wyrobów, dzięki czemu mamy gwarancję, że osłona będzie zawsze idealnie pasowała do okna.

Rodzaje osłon. Do wyboru mamy żaluzje aluminiowe, rolety materiałowe (w wersji przepuszczającej część światła i całkowicie zaciemniającej) oraz plisy (także w wersji podwójnej).

Wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży. Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez producentów okien dachowych i akcesoriów do ich zasłaniania jest również plisoroleta, czyli połączenie rolety materiałowej i plisy (zwykle łączy się ze sobą plisę z materiału przepuszczającego światło z roletą z materiału zaciemniającego).

Sposób montażu. Montaż osłon do okien dachowych jest dość prosty; producenci dołączają do żaluzji i rolet szczegółowe instrukcje, pokazujące krok po kroku kolejne czynności, a wszystkie akcesoria potrzebne do montażu znajdują się w zestawie. Bardziej skomplikowane może okazać się zamontowanie osłon obsługiwanych elektrycznie - tu lepiej zdać się na fachowców.

Sposób obsługi. Osłony do okien dachowych mogą być obsługiwane zarówno manualnie, jak i elektrycznie. Na sterowanie elektryczne warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy okno znajduje się na tyle wysoko, że nie ma do niego dostępu.

Warto również wiedzieć, że do rolet materiałowych można wybrać silniki zasilane bateriami słonecznymi. Takie rozwiązanie jest idealne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zamontować roletę w wykończonym pomieszczeniu - odpada bowiem prowadzenie kabli. Roletę obsługuje się wówczas za pomocą pilota.

Cena. Za osłony do okna dachowego o wymiarach 78 × 118 cm zapłacimy (bez montażu): od około 240 zł (roleta dekoracyjna); 300 zł (roleta zaciemniająca); 420 zł (żaluzja aluminiowa), 390 zł (plisa pojedyncza); 460 zł (duoplisa).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Zamiast zasłon - rolety, żaluzje, plisy