Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zieleń na dachu stromym

Katarzyna Jodłowska
Dach stromy wykończony roślinnością - Fot. Optigrun

Mój dom ma stromy dach o spadku 25 stopni. Chciałabym zamiast krycia go tradycyjnym materiałem, posadzić na nim rośliny. Czy robi się to tak samo, jak na dachu płaskim? Agnieszka N.

Dach zielony można wykonać nawet na połaciach o nachyleniu 45 stopni. Jednak przy spadku większym niż 15 stopni konieczne jest zastosowanie siatek i systemu przeciwślizgowego, które zabezpieczają przed obsuwaniem się ziemi z dachu.

Zabezpieczenie zieleni na dachu stromym

Dachy zielone można wykonać na każdej konstrukcji - zarówno płaskiej, jak i stromej. Aby dach zielony działał bezawaryjnie, konieczne jest wykonanie co najmniej kilku warstw. Obciążają one konstrukcję bardziej niż tradycyjne, nawet najcięższe pokrycie z dachówek ceramicznych. Warto wiedzieć, że dachy zielone gromadząc wodę niezbędną dla roślin, zwiększają swój ciężar średnio o 10-30%. Metr kwadratowy zielonego dachu może więc ważyć nawet 800 kg.

Decydując się na wykonanie dachu zielonego o nachyleniu 25 stopni, trzeba pamiętać także o tym, że woda deszczowa spływa z niego znacznie szybciej niż z płaskiego. Może to spowodować usychanie roślin. Konieczne jest więc wykonanie drenażu nie ze żwiru, lecz z tłoczonych mat polipropylenowych lub włóknin chłonno-drenażowych.

Przy wyborze roślin, należy wziąć pod uwagę przeważający kierunek wiatru i ekstremalne warunki działające na połaci dachu. Dotyczy to zwłaszcza tej południowej, narażonej na silne działanie słońca. Odpowiednio należy też zabezpieczyć przed obsunięciem i erozją ułożoną na dachu ziemię.

Z tych właśnie powodów konstrukcję dachu zielonego powinien zaprojektować doświadczony konstruktor, uwzględniając liczbę warstw, rodzaj roślinności i jego ciężar.

Warstwy na dachu stromym

Na połaci ze niedużym spadkiem najlepiej wykonać dach zielony o odwróconym układzie warstw. Izolacja przeciwwodna (hydroizolacja) jest wtedy chroniona ułożoną na niej warstwą izolacji cieplnej. Zwykle projektuje się mniej warstw niż w stropodachach i stosuje się dodatkowe elementy.

System przeciwślizgowy. Przeciwdziała on obsuwaniu się ziemi. Na dachach skośnych zalecane są ramy z drewna (zwane też zwolnieniami), tworzywa sztucznego lub z polistyrenu ekstrudowanego. Każdy system jest projektowany indywidualnie, zależnie od konstrukcji dachu i stopnia nachylenia jego połaci.

Ważne jest, aby stosować systemowe elementy, które mogą być przykręcane do podłoża poprzez warstwę hydroizolacji. Nie można dowolnie wbijać gwoździ ani wkręcać śrub przez hydroizolację, gdyż może to spowodować przeciekanie dachu.

Na dachach o spadku większym niż 30 stopni tworzy się czasem jedną lub więcej warstw albo umieszcza podpory z darni, zwane blokerami. Powinny być one ułożone tak, by nie tamowały spływu wody deszczowej.

Siatka. Na połaciach narażonych na silne działanie wiatru, zalecane jest ułożenie od kalenicy w dół elastycznej siatki odpornej na rozciąganie i oddziaływanie kwasów humusowych. Taką siatkę umieszcza się ponad warstwą ziemi. Dlatego trzeba pamiętać, aby wcześniej - jeszcze przed jej rozciągnięciem - wysiać nasiona traw.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dach płaski: wpusty dachowe
Ciepły i suchy dach płaski
Odwodnienia dachów płaskich

Skomentuj:

Zieleń na dachu stromym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej