Od akcesoriów dachowych zależy trwałość i estetyka dachu.
1 z 4Pas okapowy - Fot. Braas
2 z 4Grzebień okapowy - Fot. Wienerberger
3 z 4Płotek przeciwśniegowy - Fot. Braas
4 z 4Belka przeciwśniegowa - Fot. Braas
Okap to wystająca poza obrys domu dolna część połaci dachu. W części czołowej okapu trzeba pozostawić wloty (szczeliny), przez które powietrze jest zasysane i unoszone w stronę kalenicy. Bardzo ważnymi elementami okapu są właściwie zamontowane obróbki ze specjalnie uformowanej blachy.
Pas okapowy. Ogólna nazwa obróbki blacharskiej montowanej w okapie. Może to być pas podrynnowy albo nadrynnowy.
Grzebień okapu. Nazywany jest też wróblówką, ponieważ zapobiega przedostawaniu się pod połać ptaków oraz drobnych gryzoni. Montuje się go po zamocowaniu rynien, a przed ułożeniem dachówek okapowych, poprzez przykręcenie do łaty startowej. Grzebień u wielu producentów występuje w dwóch wersjach - sam lub z kratką wentylacyjną. Zaleca się zastosowanie tego drugiego modelu, ponieważ kratka zapewnia wymagany przekrój wlotu powietrza pod pokrycie i właściwą cyrkulację powietrza pod dachówkami. Niektóre grzebienie mają dodatkowo zatrzaskowo mocowane podkładki, umożliwiające montaż haków rynnowych bez konieczności wycinania fragmentów kratki.
Płotek przeciwśniegowy. Długi element w formie płotka, nazywany także drabinką przeciwśniegową. Zapobiega gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, zapewniając bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu.
Belka przeciwśniegowa. Zwana także palem lub okrąglakiem. To drewniana okrągła belka montowana na pokryciu za pomocą wsporników. Jest alternatywą dla płotka przeciwśniegowego - zatrzymuje zsuwający się z połaci śnieg.
Skomentuj:
Akcesoria dachowe w strefie okapu dachu