Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują pokrycia dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 16

Andrzej Król

Rodzaj pokrycia dachowego warto dostosować do stopnia skomplikowania dachu. Mniej zapłacimy za takie materiały, przy układaniu których będzie mniej odpadów po cięciu.

dachówka ceramiczna, dach kryty dachówką, dach
Ceramiczne dachówki karpiówki są jednymi z tańszych; więcej trzeba zapłacić za dachówki zakładkowe
Fot. Braas
W powszechnej opinii o kosztach wykonania dachu przesądza to, jaki materiał wybierzemy na jego pokrycie. Tymczasem najbardziej zależy to od kształtu. Koszty krycia dachów o podobnej powierzchni takim samym materiałem mogą się bardzo różnić od siebie. Im więcej jest załamań połaci, tym więcej potrzeba akcesoriów i tym więcej powstaje odpadów, a wykonanie dachu jest bardziej pracochłonne i droższe.

Dachówki ceramiczne i cementowe są zwykle oceniane jako kosztowne wykończenie dachu. To jednak stopniowo się zmienia - dzięki produkcji na dużą skalę, obecnie ceny są przystępne dla większości inwestorów.

Ceny dachówek zależą od producenta, modelu, wykończenia powierzchni, a nawet koloru. Za większość dachówek cementowych trzeba zapłacić 28-33 zł/m2; nietypowe kosztują 50-60 zł/m2. Najtańsze dachówki ceramiczne kupimy już za 30-40 zł/m2, najdroższe - za 150 zł/m2.

Szacując koszty nie wolno zapomnieć o tym, że akcesoria dachowe to też niemały wydatek. Trzeba więc mieć fundusze na dachówki kształtowe, gąsiory, klamry, uchwyty, taśmy uszczelniające oraz uwzględnić straty związane z cięciem dachówek podstawowych. Zdarza się i tak, że w danym punkcie sprzedaży dachówka podstawowa jest tańsza niż w innym, ale za to znacznie droższe są akcesoria.

Planując koszty potrzebne do wykonania dachu krytego dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, należy też uwzględnić wynagrodzenie dekarzy - przeciętnie 25-50 zł/m2.

Blachodachówki wybierając to pokrycie, trzeba pamiętać, że przetłoczenia blachodachówek nadające im kształt fali, nie są symetryczne. Nie da się przyciętego arkusza przestawić "do góry nogami". Najbardziej ekonomiczny jest więc wybór tego rodzaju pokrycia na dachy o prostej formie.

Najtańsze blachodachówki powlekane kosztują poniżej 20 zł/m2, najdroższe - nawet ponad 100 zł/m2. Blachodachówki z posypką są o 20-30% droższe. Koszt akcesoriów wykończeniowych (pasów nadrynnowych, wiatrownic, gąsiorów, koszy, wkrętów, uszczelek itp.) Może stanowić nawet 20% ceny. Warto przy tym wiedzieć, że cena blachodachówki jest w pewnym stopniu wyznacznikiem jej jakości. Zbyt niska (poniżej 20 zł/m2) może świadczyć o złej jakości surowców (na przykład stali).

Uwaga! W związku z układaniem blachodachówki na zakład, rozróżnia się dwie szerokości: całkowitą (arkusza) i efektywną (krycia, z zakładem). Większość sprzedawców podaje cenę za 1 m2 krycia, lepiej jednak się upewnić; różnica między tą samą ceną, podaną za metr krycia i metr całkowity, może wynieść 7-8%.

Koszty robocizny zależą od regionu i wielkości arkuszy: najczęściej za ułożenie zapłacimy 15-40 zł/m2.

Blacha płaska wybór blachy zależy od zasobności portfela. Na dachach domów jednorodzinnych prawie nie spotyka się drogich pokryć z miedzi i aluminium, lecz bardziej przystępne cenowo - ze stali powlekanej (od 45 zł/m2) i stopów cynku z tytanem (co najmniej 70 zł/m2). Za krycie dachu blachą płaską będziemy musieli zapłacić 30-90 zł/m2.

Sam materiał to jednak nie wszystko. Wiele zależy od tego, jaki podkład został wykonany pod pokrycie. Ażurowe ułożenie nieimpregnowanych desek przy takiej konstrukcji nie wymaga żadnej warstwy oddzielającej podłoże od blachy. Gdy jednak deski zostały zaimpregnowane, musimy dokupić matę strukturalną (18-21 zł/m2); podobnie jest, jeśli poszycie wykonano z materiału nieodpornego na wilgoć (na przykład sklejki czy płyt osb).

Pokrycia bitumiczne za gonty bitumiczne zapłacimy 23-94 zł/m2, a za faliste płyty bitumiczne - 15-35 zł/m2. Zastosowanie tych pokryć jest szczególnie uzasadnione ekonomicznie, gdy dach ma skomplikowaną formę, ze względu na małą ilość odpadów. Odcięte pasy gontów można wykorzystać w innym miejscu, nie zwiększając tym samym niepotrzebnie wydatków. Podobnie jest z płytami falistymi, które mają regularnie uformowane fale (nie jest więc ważne, gdzie jest góra, a gdzie dół arkusza).

Wykonanie pokrycia dachu z gontów lub płyt falistych nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Za mocowanie gontów do sztywnego poszycia będziemy musieli zapłacić 17-35 zł/m2. Mocowanie płyt falistych do rusztu z kontrłat i łat wynosi natomiast 10-35 zł/m2.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztują pokrycia dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 16