Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje

Natalia Wlaźlak, konsultacja Marek Podeszwa

Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są wcale droższe od pokryć z blachodachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu.

dachówka betonowa, dachówka ceramiczna
Dachówki betonowe robi się z cementu portlandzkiego, piasku kwarcowego, wody i pigmentów
Fot. Braas
Cena 1 m2 pokrycia z dachówki betonowej wynosi około 30 zł. Podobnie jak przy innych materiałach do krycia dachu, dokładny koszt zakupu dachówek cementowych jest obliczany indywidualnie dla każdego projektu.

Pokrycie z nich wykonane będzie funkcjonalne i bezpieczne dzięki rozwiązaniom systemowym. I choć wydaje się, że akcesoria - takie jak folie dachowe, obróbki czy uszczelnienia - można zastąpić tańszymi odpowiednikami nie warto na nich oszczędzać. Ograniczymy w ten sposób ryzyko błędów wykonawczych, które mogą sporo kosztować w przyszłości.

Należy pamiętać, że aby oszacować całkowitą cenę dachu, do ceny dachówek podstawowych należy doliczyć takie elementy, jak dachówki kształtowe, które służą do łatwego i estetycznego wykończenia kalenic (zdjęcie), grzbietów, koszy, szczytów i załamań połaci. Do dopasowania szerokości pokrycia bez docinania stosuje się dachówki połówkowe (zdjęcie). Nie powinniśmy również pominąć systemowych elementów komunikacji na dachu i zabezpieczeń przeciwśniegowych czy choćby klamer do mocowania dachówek.

Reklamacje

Dachówki cementowe - jak każdy towar - podlegają reklamacji. Jej zasady każdy producent ustala indywidualnie i najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem materiału na dach. Jedno jest pewne - wybierając dachówki renomowanego producenta nie tylko minimalizujemy ryzyko, że ulegną one zniszczeniu na dachu, ale również zyskujemy zapewnienie, że gdy dojdzie do takiej sytuacji, będziemy mogli je bez większego problemu wymienić.

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest gwarancja na mrozoodporność. Jeśli producent jej nie udziela, lepiej nie kupować jego dachówek. Może to oznaczać, że są niewystarczająco odporne na niską temperaturę i już przy pierwszych mrozach będą się rozpadać, łuszczyć i kruszyć.

Dachówkę możemy reklamować również w sytuacji, kiedy jej krzywizna przekracza dopuszczalne normy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli na całym dachu znajduje się dwadzieścia czy trzydzieści krzywych dachówek, to nie są one miarą dla całego dachu. Podczas rozpatrywania reklamacji na całe pokrycie do badań pobiera się losowo pewną liczbę dachówek. Może okazać się więc, że będą to tylko proste dachówki i reklamacja zostanie odrzucona. W takiej sytuacji warto poprosić dostawcę o wymianę tylko tych krzywych, albo po prostu wykorzystać je na docinki w koszach, czy grzbietach.

Reklamacji podlegają także "stłuczki" transportowe, pod warunkiem, że zgłaszane są przed rozpakowaniem dachówek z palet, a nie po zakończeniu układania dachu. Niestety, często zdarza się, że usterki na dachu wynikają nie tyle z wadliwego produktu, lecz ze złego wykonawstwa. Dlatego ze szczególną starannością należy wybierać ekipę dekarską, by mieć pewność, że zakupione materiały zostaną dobrze wykorzystane.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje