Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jakość betonu do budowy domu

Andrzej Źródłowski
Konsystencję mieszanki warto sprawdzić na budowie (tu metoda stożka opadowego) - Fot. Lafarge

Od jakości betonu zależy jego wytrzymałość i trwałość wykonanych z niego elementów. Dlatego tak ważne jest, aby mieszanka betonowa była dobrej jakości. Aby tak było, należy właściwie dobrać proporcje składników.

Podstawową cechą określającą właściwości betonu jest jego klasa, czyli wartość informująca o wytrzymałości na ściskanie, wyrażona w MPa. Wielkość tę określa się jako wytrzymałość gwarantowaną (zapewnioną przez producenta z prawdopodobieństwem 95%) uzyskiwaną po 28 dniach od przygotowania mieszanki. W rzeczywistości betony wykazują wytrzymałość wyższą niż gwarantowana, a z czasem jeszcze ona wzrasta. Im wyższa klasa betonu, tym wyższa liczba i większa wytrzymałość.

Do budowy domu jednorodzinnego najczęściej stosuje się: chudy beton klasy C8/10 jako warstwę podkładową pod fundamenty, a na elementy konstrukcyjne zazwyczaj C12/15 i C16/20. To, jakiej klasy beton będzie potrzebny, należy sprawdzić w opisie technicznym dołączonym do projektu przed złożeniem zamówienia w wytwórni. Trzeba jednak pamiętać, żeby beton miał tę samą klasę co w projekcie lub wyższą, ale nigdy niższą. Użycie betonu o zbyt małej wytrzymałości może spowodować katastrofę budowlaną. Z kolei, gdy zdecydujemy się na beton wyższej klasy, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Na jakość betonu duży wpływ ma ilość dodanej wody. To decyduje o konsystencji mieszanki gęstoplastycznej (mokra glina) lub ciekłej ("zupa"). Zwykle ustala ją kierownik budowy lub ekspert w wytwórni, uwzględniając rodzaj elementu konstrukcji i sposób zagęszczenia mieszanki. Najczęściej stosuje się mieszanki betonowe o konsystencji plastycznej. W elementach cienkich i z dużą ilością zbrojenia stosuje się mieszanki półciekłe lub ciekłe. One lepiej wypełniają deskowanie i dokładnie otulają zbrojenie.

Warto przy tym pamiętać, że ilość wody wpływa nie tylko na konsystencję, ale też na wytrzymałość. Na przykład beton z mieszanki o konsystencji ciekłej będzie o ponad połowę mniej wytrzymały niż taki z mieszanki gęstoplastycznej.

Przy zamówieniu trzeba również podać ilość betonu. Tę informację również można znaleźć w projekcie. Warto jednak kupić trochę więcej mieszanki. Jeśli betonu zabraknie, trzeba będzie zamówić dodatkowy kurs, a to spowoduje przestój prac i wyższe koszty.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Skąd wziąć beton na budowę?
Pielęgnacja świeżego betonu
Beton wodoszczelny

Skomentuj:

Jakość betonu do budowy domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej