Skąd wziąć beton na budowę?
Obecnie rzadko kiedy przygotowuje się beton na placu budowy. Najczęściej zamawia się go w wytwórni. To znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ taki beton ma zdecydowanie lepszą jakość. Warto jednak wiedzieć, co jest ważne przy jego zakupie.
Precyzji wymaga również przygotowanie mieszanki. Poszczególne składniki powinny być dokładnie odmierzane, ponieważ zmiana receptury może wpłynąć na konsystencję mieszanki i - co znacznie ważniejsze - na podstawowy parametr betonu, czyli jego wytrzymałość. Do prac wymagających użycia dużej ilości mieszanki, a więc do wykonania takich elementów jak fundamenty, stropy, schody, słupy, wieńce stropowe i podkłady podłogowe, najlepiej użyć gotowych mieszanek betonowych o wymaganej klasie i konsystencji. Również ze względu na koszty często jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze, niż samodzielne "wykręcanie" znacznych ilości betonu na placu budowy. Krócej też będzie trwało samo betonowanie.
Gdzie kupić beton
Mieszankę betonową najlepiej kupić w wytwórni. Może to być samodzielny zakład lub należący do dużej firmy, której wytwórnie stacjonarne i mobilne są rozmieszczone na terenie całego kraju. Gdy w pobliżu budowy nie znajdziemy takiej betoniarni, warto zapytać o możliwość zamówienia mieszanki w zakładzie produkcji prefabrykatów. Większość z nich ma własne betoniarnie i prowadzi sprzedaż.
Przy wyborze wytwórni warto uwzględnić jej lokalizację. Jest to ważne ze względu na czas transportu mieszanki betonowej. Zbyt długi może spowodować rozwarstwienie składników, a przez to pogorszenie jej właściwości. Dlatego większość firm dostarcza mieszankę betonową na budowy w promieniu 20 km.
To, jak daleko od placu budowy znajduje się wytwórnia wpływa też na koszty, ponieważ trzeba zapłacić za przewóz mieszanki. Im dalej więc trzeba ją dowieźć, tym więcej zapłacimy. Jeżeli samochód robi kilka kursów, możemy mieć też trudności z zakończeniem prac w ciągu jednej doby.
Wybór odpowiedniego dostawcy betonu jest niezmiernie ważny. Średnio koszt betonu stanowi 0,5-1% całkowitych kosztów budowy domu i jego wyposażenia. Biorąc to pod uwagę, warto dokładnie przemyśleć decyzję związaną z zakupem mieszanki. Różnica w cenie między poszczególnymi ofertami na rynku może być dla nas zachętą, ale jednocześnie pułapką. Gdy wytwórnia z tańszym betonem będzie położona dalej, pieniądze zaoszczędzone na zakupie mieszanki trzeba będzie wydać na jej transport. Należy więc zastanowić się, czy bardziej opłacalny będzie wybór tańszej betoniarni, czy też tej położonej bliżej budowy, ale z droższą mieszanką.
Dobra wytwórnia gwarantuje jakość oferowanego betonu. Warto też zapytać, czy ta wybrana przez nas wystawia świadectwo zgodności z wymogami normy. Wtedy możemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani. Dowiedzmy się również, czy na terenie wytwórni jest laboratorium, które systematycznie kontroluje jakość betonu.
Przed wizytą w wytwórni dobrze jest przygotować niezbędne do zamówienia informacje - szacunkową ilość mieszanki, rodzaj elementów konstrukcyjnych, na które zostanie ona wykorzystana i ich wymiary, lokalizację placu budowy, planowany termin dostawy mieszanki betonowej. Na tej podstawie dobiera się odpowiedni rodzaj betonu i wycenia całość złożonego zamówienia.
Beton "kręcony" na budowie
Mieszankę betonową przygotowywaną na placu budowy można stosować do wykonywania niewielkich elementów, takich jak nadproża czy podciągi. Potrzebna jest do tego betoniarka, którą zwykle mają w swoim wyposażeniu ekipy wykonawcze. Jeśli budowa prowadzona jest systemem gospodarczym, betoniarka przyda się do przygotowania zapraw murarskich i tynkarskich, dobrze więc mieć własną. Wypożyczenie betoniarki ma sens, jeśli potrzebna jest tylko na kilka dni (na przykład do betonowania podmurówki ogrodzenia); na dłuższy czas po prostu się to nie opłaca.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: