Beton wodoszczelny
Termin beton wodoszczelny oznacza, że woda nie przecieka przez niego swobodnie, ale także jest bardzo odporny na przenikanie pary wodnej.
Projektowanie. Aby beton był wodoszczelny, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki: odpowiednio dobrane kruszywo oraz właściwy stosunek ilości wody zarobowej do cementu (w/c).
Uziarnienie żwiru i piasku dobiera się tak, by w betonie było jak najmniej wolnych przestrzeni. Bardzo istotne jest też, aby stosunek ilości wody do cementu nie przekraczał 0,55, gdyż jej nadmiar powoduje podczas wiązania betonu powstawanie kanalików kapilarnych. Korzystne jest, jeśli konsystencja mieszanki betonowej jest plastyczna lub średnioplastyczna.
Układanie. Beton w deskowaniu musi być ułożony warstwami, bez pęcherzy powietrznych (raków) i starannie zagęszczony mechanicznie, najlepiej za pomocą wibratorów wgłębnych. Należy też zadbać o to, aby ani w transporcie, ani podczas układania świeży beton nie uległ rozsegregowaniu. Zaleca się też betonować elementy bez przerw roboczych lub możliwie ograniczyć ich liczbę.
Pielęgnacja. W pierwszej fazie wiązania betonu musi być on starannie pielęgnowany. Należy go chronić przed zbyt szybkim wysychaniem oraz wysokimi i niskimi temperaturami.
Uwaga! Beton wodoszczelny kosztuje w wytwórni niewiele więcej niż zwykły (różnica rzędu 5%).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Drobne naprawy: naprawa pęknieć w betonie
Jak dobrać odpowiedni podkład podłogowy do konkretnego rodzaju posadzki?
Nowa generacja niskotemperaturowych powłok proszkowych zmniejsza emisję CO2
Zdrowe ściany, zdrowszy klimat, zdrowsi my
Grunt - czego jeszcze nie wiesz o gruncie? Ile schnie? Jak używać?
Nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i miki
10 powodów, dla których kompozyty to przyszłość budownictwa
Wykwity na ścianach i sufitach – jak skutecznie usunąć przyczyny i efekty zawilgoceń?