Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, warto wybrać zestaw z baterią termostatyczną, która zablokuje wypływ gorącej wody w razie awarii instalacji - Fot. Grohe
Deszczownica to modne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Zanim wybierzemy konkretny model z rynkowej oferty, sprawdźmy, jak będzie wyglądał montaż całego zestawu.
1 z 10Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze, warto wybrać zestaw z baterią termostatyczną, która zablokuje wypływ gorącej wody w razie awarii instalacji - Fot. Grohe
2 z 10Deszczownicę na ramieniu montuje się tak, by znalazła się nad środkiem kabiny. Dzięki temu ciepły strumień wody będzie spadać prosto na użytkownika - Fot. Deante
3 z 10Niektóre zestawy natynkowe mają regulowaną wysokość drążka, dzięki czemu dopasujemy wysokość zawieszenia deszczownicy do wzrostu duzych i małych użytkowników - Fot. Teka
4 z 10Montaż deszczownicy w wersji podtynkowej najlepiej przewidzieć na etapie budowy domu albo podczas generalnego remontu łazienki - Fot. Ferro
5 z 10Do modułu uniwersalnego można zamontować różne baterie tego samego producenta - Fot. Grohe
6 z 10Termostat podtynkowy z przyciskami i pokrętłem temperatury - Fot. Hansgrohe
7 z 10Strumień wody wypływający z deszczownicy wbudowanej w sufit może być dodatkowo podświetlany diodami LED - Fot. Coram Poland
8 z 10Dość popularne rozwiązanie - duża, płaska deszczownica zwieszona na uchwycie przytwierdzonym do sufitu - Fot. Roca
9 z 10Podczas montażu dysze masujące łączy się w pętlę - tak jak na rysunku - Fot. Kludi
10 z 10Krzysztof Syrewicz ekspert firmy produkującej i sprzedającej armaturę - Fot. Archiwum autora
Zamiast tradycyjnej głowicy górnej w natynkowym zestawie prysznicowym możemy zamontować deszczownicę. Typowy, gotowy zestaw natryskowy z deszczownicą przeznaczony do montażu na ścianie składa się z:
- rączki natrysku połączonej z elastycznym wężem w metalowym oplocie,
- drążka z ramieniem, na którym umieszczona jest deszczownica,
- przełącznika głowica/rączka,
- baterii natryskowej - niektórzy producenci oferują też zestawy bez baterii; takie rozwiązanie jest oczywiście tańsze.
Uwaga! Komplet bez baterii stosujemy wówczas, gdy chcemy wykorzystać zamontowaną już wcześniej armaturę prysznicową lub wannową. W tej opcji wystarczy po zdjęciu starego drążka ze słuchawką zamocować wybrany komplet do ściany.
Zdaniem fachowców deszczownica powinna być umieszczona około 20-25 cm ponad głową najwyższego użytkownika. Ale znajdziemy też zestawy, w których można regulować wysokość położenia głowicy (przyda się, gdy mamy w domu małe dzieci), a w niektórych - także kąt jej ustawienia.
Większość deszczownic wykonana jest z mosiądzu lub tworzywa sztucznego, a następnie pokryta matową lub błyszcząca warstwą chromu. Ale można też kupić zestawy w stylu retro, w kolorze starego złota. Najczęściej producenci udzielają na zestawy natynkowe 2-letniej gwarancji.
Rodzaje baterii do deszczownicy natynkowej
Zestaw natynkowy z deszczownicą może być wyposażony w baterię jedno- lub dwuuchwytową bądź termostatyczną. Na jej wybór duży wpływ ma sposób przygotowania ciepłej wody do mycia.
Gdy będzie podgrzewana przez piecyk łazienkowy lub kocioł przepływowy, powinniśmy zrezygnować z kompletu z baterią termostatyczną (będzie źle działała) lub wybrać taki, w którym armatura jest do tego przystosowana - należy o to zapytać sprzedawcę.
Jeśli natomiast ciepła woda dostarczana jest z sieci miejskiej, kotła współpracującego z odpowiedniej wielkości zasobnikiem lub z podgrzewacza pojemnościowego, możemy zamontować dowolny rodzaj baterii.
Deszczownica: zestaw podtynkowy
Jeśli zdecydujemy się na deszczownicę w zestawie podtynkowym, wówczas musimy zamontować specjalną baterię w postaci modułu. Korpus baterii schowany jest w ścianie. W zestawie podtynkowym z deszczownica na zewnątrz widać jedynie pokrętła lub dźwignię, służące do regulacji temperatury i wielkości strumienia. W niektórych najnowszych modelach stosuje się przyciski mające za zadanie włączyć i wyłączyć wodę w deszczownicy i słuchawce prysznicowej.
W zestawie podtynkowym do wyboru mamy baterię jednouchwytową lub termostatyczną. Aby wszystko dobrze działało i zestaw był szczelny, moduł oraz pozostałe elementy (w tym deszczownica) powinny pochodzić od tego samego producenta. A jeśli chcemy jeszcze dodatkowo uatrakcyjnić kąpiel, ciekawą opcją jest montaż kilku dysz masujących.
Niektórzy inwestorzy obawiają się zastosowania zestawu z baterią podtynkową, gdyż sądzą, że trzeba będzie kuć ścianę, gdy dojdzie do jej awarii. Nie jest to prawda. Nowoczesne moduły mają możliwość dokonania naprawy lub wymiany baterii (również, jeśli zamierzamy na przykład po pewnym czasie zastąpić zwykłą armaturę modelem termostatycznym). Będzie to dość proste. Wówczas wystarczy wykręcić rozetę i przezbroić moduł sterujący zgodnie z instrukcją producenta. Zwróćmy przy tym uwagę, że większość firm oferuje uniwersalne moduły podtynkowe. Oznacza to, że pasują one do większości baterii pochodzących z różnych serii wzorniczych, ale tego samego producenta.
Typowe błędy przy montażu deszczownicy
Krzysztof Syrewicz, ekspert firmy produkującej i sprzedającej armaturę: Najczęściej zdarza się, że podczas instalacji zestawu podtynkowego z deszczownicą moduł baterii jest umieszczany na nieodpowiedniej głębokości. Zwykle wynika to z tego, że fachowiec nie uwzględnił grubości płytek, jakimi będą pokryte ściany w kabinie. Jeżeli więc wykonał zbyt głęboki otwór na baterię, można zastosować moduł przedłużający, aby zrównoważyć tę różnicę.
Inny popularny błąd, to liniowe połączenie dysz masujących. Jeśli w instalacji spadnie ciśnienie, to z pierwszej dyszy popłynie woda, ale już z kolejnych będzie ona jedynie "ciekła". Dlatego należy połączyć je w pętlę.
Skomentuj:
Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?