Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Panel prysznicowy - odrobina luksusu w łazience

Tekst: Beata Zielińska, Radomir Buksza
Z kąpieli z masażem wodnym można korzystać również na siedząco - model panela prysznicowego z siedziskiem - Fot. POOLSPA

Większości z nas kąpiel pod natryskiem kojarzy się z wężem zakończonym słuchawką. Tymczasem prysznic może zastąpić nowoczesny panel z dyszami do masażu, oświetleniem i... radiem.

O ile wanny z systemem hydromasażu używa się wyłącznie do relaksacyjnych kąpieli, a nie do zabiegów higienicznych (nie powinno się stosować w nich pieniących się płynów i mydeł), o tyle panel prysznicowy spełnia obie funkcje. Jego zaletą są też stosunkowo nieduże wymiary - zmieści się nawet w standardowej kabinie, choć żeby w pełni korzystać z jego możliwości lepiej mieć do dyspozycji nieco więcej miejsca.

Co ważne, można go zamontować bez wykonywania przeróbek w instalacji, nawet jeśli początkowo myśleliśmy o zwykłym prysznicu na drążku.

Jedynym problemem związanym z montażem panelu prysznicowego jest zapewnienie wystarczającej ilości ciepłej wody.

Kiedy można stosować panel prysznicowy

Aby masaż był skuteczny, woda musi wypływać z dysz z odpowiednią intensywnością - około 20 l/min. Warunkiem poprawnego działania funkcji masażowych są więc ciśnienia ciepłej i zimnej wody nie mniejsze niż 0,25 MPa, a różnica pomiędzy nimi nie większa niż 0,05 MPa (może to sprawdzić hydraulik).

Nie powinniśmy mieć problemu z ciśnieniem wody, gdy pobieramy ją z wodociągu. Jeżeli jednak będziemy korzystać ze studni przydomowej, montaż panelu trzeba wziąć pod uwagę już podczas doboru pompy i hydroforu, gdyż muszą mieć odpowiednią wydajność.

Istotne jest też, jak przygotowywana jest ciepła woda. Najlepiej, by pochodziła z podgrzewacza pojemnościowego, gdyż nie wszystkie urządzenia przepływowe dostarczą jej w wymaganej ilości. Żeby podgrzewacz przepływowy nadążył ogrzewać wodę, nie hamował jej przepływu, ani nie zmniejszał ciśnienia, powinien mieć moc minimum 24 kW.

Co w standardzie

Na płycie typowego panelu są zamontowane dysze masażowe (w wersji minimalnej dwie), bateria, słuchawka prysznicowa oraz prysznic górny (głowica górna). W modelach bardziej luksusowych (zazwyczaj o większych rozmiarach) znajduje się nawet kilkanaście dysz oraz takie udogodnienia, jak siedzisko, półeczka, lustro, oświetlenie czy odtwarzacz MP3, a zamiast standardowej głowicy górnej zamontowana jest deszczownica.

Dysze. Mogą być umieszczone pośrodku panelu w jednym rzędzie lub symetrycznie po jego obu stronach. Wytwarzają jeden bądź kilka strumieni wody. Panel ma wówczas regulator, którym ustawia się rodzaj strumienia - masujący ciało odprężająco, relaksująco lub pobudzająco. W niektórych modelach dysze można regulować, aby ustawić odpowiedni kąt wypływu wody.

Słuchawka i górna głowica. Woda może wypływać z nich na przykład jako mgiełka wodna, strumień deszczowy, miękki strumień zmieszany z powietrzem lub bicz wodny. Słuchawkę zawiesza się na drążku lub w uchwycie znajdującym się na panelu. Górna głowica, podobnie jak dysze masażowe, mocowana jest na stałe lub na przegubie, który pozwala regulować jej położenie.

Bateria. Jej mechanizm jest ukryty w panelu, na zewnątrz widać tylko pokrętła i uchwyty, za pomocą których reguluje się temperaturę wody i wielkość strumienia. W droższych rozwiązaniach stosuje się baterię termostatyczną, dzięki czemu wypływająca woda ma stałą temperaturę, niezależnie od zmian ciśnienia w instalacji.

W urządzeniach z najwyższej półki cenowej wszystkie parametry, czyli rodzaj masażu oraz temperaturę wody, można zaprogramować przed kąpielą, a potem uruchomić jednym przyciskiem.

Z jakiego materiału

Panele najczęściej są produkowane z aluminium, stali nierdzewnej i akrylu. Spotkamy też jednak modele z hartowanego szkła, kompozytu czy egzotycznego drewna. Równie różnorodna jest ich kolorystyka, dominuje jednak chrom, chrom w połączeniu ze złotym i biel.

Panele są produkowane w dwóch wersjach - do montażu płasko na ścianie lub w narożniku. Długość paneli waha się od jednego do dwóch metrów. Najdłuższe - powyżej 1,8 m - po zamontowaniu opierają się na brodziku, średnie (mierzące 1,4-1,5 m) umieszcza się nad brodzikiem lub wanną, natomiast najkrótsze wiesza na takiej wysokości, aby woda z górnych dysz masowała barki, a z dolnych - okolice bioder.

Gdzie kupować

Wiele osób zastanawia się, czy kupić panel w salonie łazienkowym, w supermarkecie budowlanym czy sklepie internetowym.

W salonie łazienkowym możemy dokładnie obejrzeć interesujące nas urządzenie, a także zapytać sprzedawcę o obsługę poszczególnych funkcji. Tutaj też najłatwiej zamówić nietypowy model, z dodatkowym wyposażeniem. W supermarkecie budowlanym również można zobaczyć każdy produkt, ale zazwyczaj trudniej o kontakt z osobą, która poświęci nam wystarczająco dużo czasu, by pomóc w wyborze odpowiedniego panelu. Oferta sklepów internetowych jest bardzo bogata, a dodatkowo do zakupów zachęcają atrakcyjne ceny. Niestety, kupując w sieci, nie możemy być pewni, czy wszystkie niezbędne i zamówione dodatkowo elementy dostaniemy w paczce i co będzie z gwarancją.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze panelu oprócz ceny i wzornictwa warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno kryterium - markę urządzenia. Choć markowe modele są zazwyczaj droższe, wiąże się z tym gwarancja, że ich producent nie zniknie z rynku, a w razie awarii urządzenia mamy zapewniony dostęp do serwisu i części zamiennych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

10 zasad korzystania z hydromasażu
Jak czyścić wannę z hydromasażem?
Łazienka - duża czy mała, na parterze czy na piętrze, z wanną czy z prysznicem?

Skomentuj:

Panel prysznicowy - odrobina luksusu w łazience

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej