Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Prysznic z płytkim brodzikiem

Odpowiada Mariusz Nowakowski
Aby uzyskać jednolity wygląd podłogi, można zamówić brodzik w kolorze zbliżonym do gresu lub terakoty - Fot. Kaldewei

W nowym domu w łazience na piętrze chcę zamontować kabinę z płaskim brodzikiem. Na ile może być on płytki ze względu na odprowadzenie wody? Łukasz D., Olsztyn

Z brodzikiem czy bez

Obecnie modne są kabiny z bardzo płytkimi brodzikami lub podłogą wykończoną płytkami. Najpłytsze dostępne na rynku brodziki mają zaledwie 2,3 cm wysokości. Nie oznacza to jednak, że właśnie tyle miejsca wystarczy, by je zamontować. Podobnie zresztą dzieje się w sytuacji, w której decydujemy się na kabinę bez brodzika. W obu wariantach trzeba bowiem znaleźć jeszcze miejsce na syfon i rurę kanalizacyjną ułożoną z odpowiednim spadkiem. Z tego względu należy na instalację pozostawić przestrzeń około 11-12 cm poniżej poziomu podłogi. Strop nad parterem może mieć jednak różną konstrukcję (np. gęstożebrowy, monolityczny) i umieszczenie w nim podejścia kanalizacyjnego może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Niezależnie od tego, czy w kabinie będzie brodzik, czy nie, już na etapie wykonywania wylewek (ewentualnie stropu) musimy przewidzieć miejsce na podejście kanalizacyjne. Jeśli zdecydujemy się na kabinę bez brodzika, dno natrysku trzeba ukształtować z lekkim spadkiem w kierunku odprowadzenia wody do kanalizacji (do wyboru mamy odwodnienie liniowe lub punktowe). Należy też wykonać izolację przeciwwilgociową podłogi, aby zabezpieczyć strop przed wnikaniem wody. Można to zrobić, układając warstwę tradycyjnego materiału izolacyjnego (papa lub folia oraz powłoka bitumiczna) bądź zabezpieczając powierzchnię płynną folią, w narożnikach układając taśmy uszczelniające. Natomiast gdy wybierzemy opcję z brodzikiem, hydroizolacja podłogi nie będzie konieczna. Zamiast tego można na przykład zamontować wokół brodzika specjalną ramę (dostępną w niektórych modelach), która zbiera wodę na styku podłogi oraz brodzika, a następnie odprowadza ją do syfonu.

Bezpieczeństwo użytkowania

Aby w pełni bezpiecznie korzystać z kąpieli pod natryskiem, jego dno najlepiej wyłożyć płytkami antypoślizgowymi.

Kupując brodzik, możemy też od razu wybrać model z powierzchnią antypoślizgową. Te ze stali emaliowanej mogą mieć naniesiony trwale wzór (np. w postaci rozety albo fali), wykonany z mieszaniny piasku i kwarcu, dzięki której jest szorstki. Natomiast w brodzikach akrylowych stosuje się dno z przetłoczeniami.

Czystość i higiena

W brodzikach z dnem wykończonym płytkami spoiny najlepiej wypełnić elastyczną fugą wodoodporną. Należy je regularnie czyścić, aby nie uległy przebarwieniu. Jeśli to zaniedbamy, podłoga w natrysku będzie wyglądała inaczej niż w pozostałej części łazienki.

Do mycia brodzików akrylowych stosuje się delikatne pianki i płyny, bez ziarnistych ostrych dodatków, które mogłyby uszkodzić ich powierzchnię. Bardziej odporne na zarysowania są brodziki ze stali emaliowanej. Do usuwania z nich zabrudzeń i osadów można używać dowolnych środków odpowiednich do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Ponadto brodziki ze stali emaliowanej mogą być dodatkowo pokryte (na zamówienie) specjalną powłoką, dzięki której woda lepiej spływa, przez co ich powierzchnia dłużej pozostaje czysta.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Brodziki z różnych materiałów
Kabina prysznicowa warta swojej ceny
Mokro przy kabinie

Skomentuj:

Prysznic z płytkim brodzikiem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej