Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brodziki z różnych materiałów

Opracowanie: Małgorzata Krośnicka

Choć w sklepach z wyposażeniem łazienek króluje akryl, nie jest on jedynym materiałem, z jakiego może być wykonany brodzik prysznicowy. Dostępne są również stalowe, ceramiczne lub te wyprodukowane z kompozytów czy naturalnego kamienia. Wybór jest spory, ale warto pamiętać, że każdy materiał ma zarówno zalety, jak i wady.

brodzik stalowy
Płaski brodzik stalowy z bocznym odpływem
Fot. KALDEWEI
Zanim zdecydujemy się z czego powinien być wykonany nasz brodzik, zastanawiamy się zwykle nad jego kształtem i gabarytami. Najpopularniejsze są modele kwadratowe, ale można także kupić prostokątne, okrągłe, wielokątne, a nawet modele o bardzo wyszukanych, fantazyjnych kształtach, na przykład przypominające rozpryśniętą kroplę wody. Standardowe wymiary brodzików wynoszą najczęściej 80×80 cm, 90×90 cm lub 100×100 cm (kwadratowe i półokrągłe) lub 100×80 cm, 100×90 cm, 120×80 cm. Są także brodziki znacznie większe - o szerokości 120-140 cm. Istotna jest również ich głębokość. Przeważnie wynosi ona 15 cm, może jednak zawierać się w przedziale od 3 do 30 cm.

Brodzik ma czasem dodatkowe wyposażenie. Ryflowane czy antypoślizgowe dno nie tylko zapewnia bezpieczeństwo kąpieli, jest też elementem dekoracyjnym, gdy ma formę kolorowych wzorów. W brodziku z wysokimi ściankami przyda się natomiast wyprofilowane siedzisko, zwłaszcza gdy z kabiny korzystają dzieci lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Pokrywa maskująca odpływ, czy drewniany podest są użyteczne i estetyczne.

Zobacz co można zrobić z pękniętym brodzikiemChoć w sklepach bywają brodziki wykonane z drewna, przeznaczone do wykończenia wykładziną elastyczną lub w formie zestawu płytek ceramicznych do ułożenia bezpośrednio na podłożu, większość osób urządzających łazienkę potrzebuje czegoś funkcjonalnego, ale mniej nietypowego.

Brodzik akrylowy

To obecnie najpopularniejszy materiał. Akrylowe brodziki są lekkie, gładkie i ciepłe w dotyku. Mają jednak także wady - po pewnym czasie użytkowania mogą zacząć trzeszczeć, kiepskiej jakości akryl szybko żółknie, łatwo go także zarysować. Do mycia brodzika nie powinno się używać środków zawierających substancje ścierne. Niewielkie zmatowienie powierzchni usuniemy, używając środka polerującego i miękkiej ściereczki. Nieduże zarysowanie można zlikwidować, stosując zestaw pielęgnacyjny, a odpryski uzupełnia się za pomocą zestawu naprawczego, składającego się z płynnego akrylu i utwardzacza.

Akryl tworzy tylko wierzchnią warstwę brodzika, naniesioną na poliuretanową kształtkę. Sztywność tej konstrukcji zapewnia warstwa włókna szklanego. Akryl może być pokryty specjalną powłoką, która ułatwia jego pielęgnację (zwykle trzeba za nią dopłacić) albo mieć domieszkę drobno zmielonego minerału, dzięki któremu przybiera wygląd i fakturę kamienia.

Większość producentów zaleca montowanie brodzików na stelażach bądź podstawach ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Niektóre modele, wykonane z dodatkowo wzmocnionego akrylu, sprzedawane są jako samonośne (nie wymagają zastosowania nóżek czy stelaży).

Brodziki, zależnie od modelu, mogą mieć gotową obudowę akrylową - zintegrowaną lub nakładaną, być przystosowane do zabudowy, czyli obudowania płytkami, lub do wpuszczania w podłogę. Cena od 200 zł.

Brodzik stalowy

Blacha, z której produkowane są brodziki, wraz z warstwą emalii, ma grubość od 1,5 do 3,5 mm (im grubsza, tym lepsza). Zaletą emalii jest bardzo twarda powierzchnia, dlatego stalowy brodzik trudno zarysować. Nie jest jednak odporna na odpryskiwanie emalii (małe uszkodzenia można naprawić samodzielnie, używając emalii zaprawkowej w sztyfcie; większe odpryski wymagają zastosowania zestawu, w skład którego wchodzą: masa szpachlowa oraz emalia w spreju).

Niektórzy producenci nakładają na emalię dodatkową powłokę, dzięki której brodzik łatwiej utrzymać w czystości. Podobną funkcję pełni aplikowana fabrycznie warstwa akrylu. Brodziki stalowe mogą być myte wszystkimi dostępnymi na rynku środkami czystości, bez obawy o uszkodzenie powierzchni. Odporne są bowiem na wszelkie domowe chemikalia.

Wadą stalowych brodzików jest ich chłodna powierzchnia oraz hałaśliwość - najlepiej montować je na nośnikach, które wytłumią uderzenia wody. Cena od 250 zł.

Brodzik ceramiczny

Brodziki ceramiczne wyróżniają się trwałością i odpornością na zarysowania, do tego łatwo je utrzymać w czystości. Wprawdzie są dość ciężkie (brodzik 90×90 cm waży 33-46 kg), ale przez to bardzo stabilne i wytrzymałe. Dlatego nie montuje się ich na stelażach, lecz bezpośrednio na podłożu, przytwierdzając plackami zaprawy rozmieszczonymi w narożnikach i centralnej części brodzika. Między krawędzią brodzika a ścianami układa się pasy folii izolacyjnej, a szczeliny wypełnia silikonem sanitarnym.

Zalety ceramiki mają swoją cenę, bo wykonane z tego materiału brodziki są droższe niż te z akrylu czy stali - kosztują od 800 zł.

Brodzik kamienny

Brodzik wykonany z marmuru czy granitu jest elegancki, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Kamień tłumi uderzenia wody i jest akumulatorem ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kamienie, np. marmur, można trwale odbarwić środkami silnie zasadowymi (a do takich należy popularna bielinka czy chlorowe preparaty do dezynfekcji sanitariatów).

Powierzchnia kamienia jest śliska, najlepiej więc, jeśli dno brodzika będzie zmatowione, by zminimalizować ryzyko wypadku. Chłonne kamienie wymagają polerowania i impregnacji.

Cena brodzika zależy od rodzaju kamienia, wymiarów oraz techniki wykonania. Klejony z fragmentów kamienia kosztuje od 2 tys. zł . Za frezowany monolit trzeba zapłacić 3,5-5 tys. zł.

Brodzik z konglomeratu

Wytrzymałość zawdzięcza marmurowi, który stanowi aż 80% jego budulca, reszta to syntetyczne żywice i barwniki. Niektórzy producenci nakładają na jego powierzchnię warstwę żelkotu, co sprawia, że długo zachowuje ona gładkość i połysk. Zaletą wyrobów z konglomeratu jest też to, są ciepłe w dotyku. Materiał ma idealnie równą, nieporowatą powierzchnię, dzięki czemu na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie ani grzyby. Jest twardy, odporny na zaplamienia i chemikalia. Dodatkową zaletą jest łatwy montaż, gdyż brodziki konglomeratowe są lżejsze od kamiennych. Cena od 659 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Brodziki z różnych materiałów