Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Podbitka dachowa i otwory wentylacyjne

Odpowiada Jan Wrześniak
Podbitka dachowa - Fot. BORYSZEW

Kończę budowę domu. Jestem na etapie montażu podbitki dachowej. Czytałem, że powinny w niej być pozostawione otwory wentylacyjne, ale mój wykonawca uważa, że jest to zupełnie niepotrzebne. Robert J., Węgrów

Okap, czyli ta część dachu, która jest wysunięta poza obrys ścian zewnętrznych, wcale nie musi być wykończony od spodu podbitką. Zwykle montuje się ją ze względów estetycznych, by zamaskować widoczne od dołu elementy konstrukcji dachu. Podbitka powinna mieć otwory wentylacyjne w dachach, w których wykonano sztywne poszycie, ale warto o nich pomyśleć także wówczas, gdy jako wstępne krycie zastosowano membranę dachową.

Wentylacja dachu

Aby zapobiec wykraplaniu się wilgoci w warstwach dachu, konieczne jest przewietrzanie jego połaci. Będzie to możliwe pod warunkiem, że w dachu będą pozostawione szczeliny wentylacyjne.

Jedna szczelina powstaje pomiędzy pokryciem dachu i warstwą jego wstępnego krycia, dzięki rusztowi składającemu się z łat i kontrłat. Jest ona wentylowana przez otwory pozostawione na dole nad obróbką blacharską okapu i u góry w kalenicy, na przykład pod gąsiorami. Jeśli wstępne krycie stanowi membrana dachowa (folia wysokoparoprzepuszczalna), szczelina wentylacyjna pomiędzy nią a spodem pokrycia dachowego jest jedyną w dachu.

Inaczej jest, gdy na krokwiach ułożono pełne deskowanie. W takich dachach konieczne jest wytworzenie drugiej szczeliny wentylacyjnej - pomiędzy ociepleniem a spodem sztywnego poszycia. Musi mieć ona oczywiście swoje otwory wlotowe (pod okapem) i wylotowe (na przykład w przestrzeni pod kalenicą). W takich dachach w podsufitce muszą być otwory wentylacyjne.

Jak widać, w dachu z membraną dachową okap może być od spodu osłonięty szczelną podbitką. Ponieważ jednak pozostawianie zamkniętych przestrzeni, w których może się wykraplać wilgoć, nie jest roztropne, wykonywanie podbitki z otworami wentylacyjnymi w każdej sytuacji należy uznać za wskazane.

Otwory w podbitce dachowej

Jeśli dach ma sztywne poszycie, podbitkę trzeba zamontować w taki sposób, by nie blokowała przepływu powietrza w szczelinach wentylacyjnych. Sposób wykonania w niej otworów zależy od materiału, jaki będzie wykorzystany do wykonania podsufitki. Powinny mieć one przekrój równy 0,2% wentylowanej powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2 przypadających na 1 m szerokości połaci dachu.

Do wykończenia okapu stosuje się następujące materiały:

PVC. Wykonane z niego panele są lekkie, trwałe i nie wymagają konserwacji, jedynie umycia raz na kilka lat wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Oferowane są w dużej liczbie kolorów, która pozwala na dopasowanie wykończenia okapu do każdego domu. Oprócz podstawowych pełnych, dostępne są także elementy wykończeniowe oraz dodatkowe akcesoria - kratki wentylacyjne i specjalnie perforowane profile.

Drewno. To naturalny materiał, dlatego wykonane z niego elementy podsufitki powinny być wcześniej zaimpregnowane, a później wymagają też okresowej konserwacji. Przed montażem warto je dodatkowo pomalować lub polakierować, używając do tego wodoodpornych środków. Jeśli mają wyprofilowane krawędzie, należy w części elementów wykonać otwory wentylacyjne, osadzając w nich metalowe tuleje, osłonięte siatką chroniącą zamkniętą podsufitką przestrzeń przed owadami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zagrzybiona podbitka dachowa
Dach w kalenicy
Akcesoria dachowe - wygoda i bezpieczeństwo

Skomentuj:

Podbitka dachowa i otwory wentylacyjne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej