Akcesoria dachowe - wygoda i bezpieczeństwo
Niewielu inwestorów myśli o tym podczas budowy, a po kilku latach okazuje się, że przydałoby się bezpieczne dojście do komina czy anteny i ochrona przed osuwającym się z dachu śniegiem.
Akcesoria komunikacyjne
Trwale zamocowane do połaci dachu stopnie bądź ławy kominiarskie powinny znaleźć się na dachach o spadku powyżej 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi. Prowadzić muszą najkrótszą drogą od wyłazu (bądź okna połaciowego) do kominów oraz do urządzeń technicznych i anten telewizyjnych zamontowanych na stałe na dachu.
Ławy kominiarskie tworzą poziome trakty komunikacyjne, do poruszania się np. między kominami. Wykonywane są ze stali ocynkowanej (lakierowanej lub nie) albo z lakierowanego aluminium. Mają szerokość 24-25 cm i długość 40-300 cm.
Stopnie kominiarskie służą do przemieszczania się w górę i w dół połaci. Mocuje się je naprzemiennie, a wchodzenie po nich przypomina wspinanie się po drabinie - mają specjalne uchwyty. Długość i szerokość stopni określa norma. Produkuje się je z ocynkowanej stali i zabezpiecza antypoślizgowo.
Akcesoria przeciwśniegowe
W przepisach budowlanych nie ma zaleceń dotyczących stosowania barier śniegowych, jednak rozsądek podpowiada, aby montować je przynajmniej nad wejściami do budynków czy wjazdem do garażu, gdzie spadający z dachu śnieg może być zagrożeniem dla ludzi. Na dachach stosować można kilka poniżej omówionych typów barier śniegowych.
Płotki. To "drabinki" wykonane ze stalowego ocynkowanego ogniowo kątownika o wymiarach 20×20×2 mm. Mogą być lakierowane pod kolor pokrycia. Mają długość 2 lub 3 m. Płotki można łączyć w rzędzie lub - na bardzo wysokich i stromych dachach - montować jeden nad drugim w odległości min. 3,5 m (na obszarach o dużych opadach śniegu montuje się do trzech rzędów płotków przeciwśniegowych; w Polsce dotyczy to terenów górskich oraz części Kaszub).
Bale. Są zabezpieczeniem polecanym w regionach zagrożonych silnymi opadami śniegu. Najczęściej wykonane są z drewna lub stalowego kształtownika. Wymagają solidnego podparcia - ich wsporniki rozmieszcza się co 40-60 cm.
Rozbijacze, zwane inaczej stoperami. To pojedyncze kształtowniki stalowe, z wygiętymi ku górze końcówkami w kształcie strzałki. Ich zadaniem jest nie tylko zatrzymywanie osuwającego się z dachu śniegu, ale też rozbijanie go na mniejsze i lżejsze kawałki, by nie uszkodził rynien.
Uwaga! Bariera powinna znajdować się na wysokości murłaty, dzięki czemu krokwie wystające poza murłatę nie będą narażone na wygięcie pod ciężarem śniegu.
Dachówki ceramiczne i cementowe
Akcesoria mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwsze to systemowe dachówki ze zintegrowanymi wspornikami do mocowania stopni, ław i barier przeciwśniegowych oferowane przez producentów pokryć dachowych. Montuje się je w miejsce dachówek standardowych, więc nie trzeba dokonywać przeróbek pozostałych elementów pokrycia. Akcesoria mają ten sam kształt i kolor co pozostałe dachówki. Jeśli zostaną zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, nie utracimy gwarancji na pokrycie.
Drugi typ to akcesoria produkowane przez niezależnych producentów. Produkowane są w wersjach przeznaczonych nie tylko do różnych rodzajów pokryć dachowych, ale także do ich typów (np. dachówek o różnych kształtach), a nawet konkretnych wyrobów. Akcesoria takie składają się z kilku części. Pierwszą stanowią wsporniki, które mocuje się do konstrukcji dachu. Płotki czy bale przeciwśniegowe przykręcane są bezpośrednio do wsporników. Natomiast ławy oraz stopnie kominiarskie wymagają użycia elementów pośrednich, czyli mocowników.
Kluczowe znaczenie mają jednak wsporniki wykonane z wytrzymałego płaskownika z ocynkowanej stali o szerokości 40-60 mm i grubości 2 mm. Mocuje się je do krokwi albo łat (najlepiej, jeśli będą to dodatkowe, specjalnie zamontowane krótkie łaty o minimalnych wymiarach 4×5 cm). Wsporniki przykręca się do nich w dwóch miejscach - powyżej i poniżej dachówki, nad którą znajdzie się stopień lub ława. Są też modele, w których mocowanie jest jednopunktowe - tylko powyżej dachówki, na specjalnej łacie.
Zastosowanie takich wsporników wymaga wycięcia dolnego zamka w dachówce znajdującej się nad wspornikiem. Zamek powinno się precyzyjnie wyszlifować pod wymiar wspornika, a nie wycinać czy kruszyć młotkiem.
Pokrycia blaszane
Bariery śniegowe dla pokryć blaszanych produkowane są w kilku odmianach. Podstawowe i najczęściej stosowane są bariery lekkie, wykonane z tego samego materiału co pokrycie, a więc z blachy powlekanej. Mocuje się je wkrętami do szczytów fal blachy dachówkowej lub trapezowej. Podczas roztopów pod barierą w dole fali blachy jest wystarczająco dużo miejsca, by śnieg mógł się powoli zsunąć. Taka bariera może być stosowana na obszarach o średnich warunkach śniegowych. Dla obszarów o dużym natężeniu opadów, na przykład w górach, przeznaczona jest bariera rurowa. Oferowana jest jako kompletny zestaw elementów (podpory, uszczelki, wkręty). Podpory są przykręcane długimi wkrętami przez blachę, uszczelki i elementy dystansowe do łat, a rury wprowadzane w wycięcia w podporach i zabezpieczane przed wysunięciem. Montaż stopni i ław jest podobny do mocowania bariery śniegowej rurowej - stosuje się takie same wsporniki oraz mocownik w kształcie odwróconego trójkąta.
Dla blach łączonych na rąbek stojący istnieje specjalny system montażu barier i ław: element podporowy mocowany jest do rąbków, co pozwala uniknąć wiercenia otworów w pokryciu.
Pokrycia bitumiczne
Stosuje się do nich najczęściej uniwersalne wsporniki, przykręcane przez pokrycie. Dla płyt falistych jako podporę dla stopnia czy bariery między łatami montuje się drewnianą podbudowę. Wsporniki mocuje się ocynkowanymi wkrętami z kołnierzami uszczelniającymi, a otwory montażowe zabezpiecza przed przeciekaniem silikonem dekarskim.
Rozważając zakup akcesoriów, weźmy pod uwagę, że ich montaż może wymagać wzmocnienia łat czy zastosowania dodatkowego podparcia pod wsporniki, co zwiększa zakres prac. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej poczekać z ich instalowaniem do czasu, gdy przyjdzie czas na remont lub wymianę pokrycia dachowego.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: