Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Komin z cegły czy gotowy?

red.
Wybierając komin, powinno się wiedzieć, jakie urządzenie grzewcze będzie do niego podłączone. - Fot. LEIER

Dopiero co rozpoczęliśmy budowę domu, a już pojawił się problem, jaki wybrać komin. Architekt zaprojektował podłączenie kotła, do tradycyjnego komina murowanego z wkładem stalowym. Wykonawca zachęca nas, byśmy zastąpili go gotowym - prefabrykowanym. Inga i Robert z., Wrocław

1. Jaki kocioł, taki komin

Wybierając komin, powinno się wiedzieć, jakie urządzenie grzewcze będzie do niego podłączone. Nie każdy komin nadaje się bowiem do każdego kotła.

- Kominy dymowe - do kotłów na paliwa stałe (węgiel, koks, drewno) - muszą być przede wszystkim żaroodporne, bo w razie zapalenia się nagromadzonej w nich sadzy temperatura może dochodzić nawet do 1000°C. Do budowy kominów dymowych używa się ceramicznych cegieł pełnych oraz rur ceramicznych i szamotowych w obudowie z cegły lub z blocz- ków betonowych.

- Kominy spalinowe - do kotłów na gaz i olej - nie muszą być żaroodporne, ponieważ kotły te są niskotemperaturowe: temperatura spalin z takich kotłów rzadko przekracza 100°C. Kominy te muszą być jednak kwasoodporne, ponieważ ze spalin bardzo łatwo wykrapla się woda, która w połączeniu z zawartymi w spalinach tlenkami siarki tworzy agresywny chemicznie kwas. Wystarczająco odporne na jego działanie są jedynie rury z odpowiedniego gatunku stali oraz szamotowe i ceramiczne.

2. Bezpieczny i dobry komin spełnia właściwie swoją funkcję, jeśli jest:

- dopasowany pod względem przekroju do mocy kotła,

- szczelny, dobrze zaizolowany termicznie i oddalony od elementów palnych (na odległość co najmniej 16 cm od wewnętrznej ściany komina),

- prowadzony pionowo i bez przewężeń,

- wyprowadzony na właściwą wysokość ponad dach.

Tylko komin spełniający wymienione warunki zapewnia odpowiedni ciąg i bezpiecznie wyprowadza na zewnątrz produkty spalania.

3. Komin murowany czy gotowy

Jeśli komin ma służyć do odprowadzania dymu z kotła na paliwo stałe, może być wymurowany z pełnej cegły ceramicznej. Potrzebny jest do tego jednak dobry, staranny i znający się na rzeczy murarz, który zadba o to, by konstrukcja była szczelna, a wewnętrzne ścianki komina gładkie. Jeśli do komina murowanego ma być podłączony kocioł gazowy lub olejowy, trzeba do niego koniecznie wstawić wkład z rur ze stali kwasoodpornej. W przeciwnym razie agresywny kondensat będzie wnikał w cegły, co szybko doprowadzi do zniszczenia komina.

Alternatywą dla komina murowanego z wkładem stalowym jest komin prefabrykowany z gotowych elementów. Kupuje się go jako kompletny zestaw, na który składają się: kwasoodporne rury szamotowe lub ceramiczne, gotowe elementy izolacji cieplnej z wełny mineralnej, pustaki stanowiące obudowę komina oraz elementy uszczelniające. Taki zestaw zapewnia szybkie i właściwe wykonanie komina - trwałego i odpornego na działanie agresywnych spalin.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?
Nowy komin dostawiony od zewnątrz domu
Kominy prefabrykowane

Skomentuj:

Komin z cegły czy gotowy?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej