Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?

Iwona Szczepaniak
<b>Płytka włóknocementowa Struktonit;</b> kolor: grafitowy; <b>cena: od 81,74 zł/m2</b> - Fot. Euronit

Szary uchodzi za kolor klasyczny, elegancki, a zarazem uniwersalny. Dlatego ta neutralna barwa doskonale wpisuje się w otoczenie każdego domu i coraz chętniej jest wybierana na dach.

Szare dachy już od kilku sezonów są niezmiennie na topie. I nie ma znaczenia, czy są wykonane z ceramiki, cementu, blachy czy też włóknocementu. Wydawałoby się, że będą nudne, ale ta na pozór nieciekawa barwa zaskakuje różnorodnością odcieni - stalowy, srebrny, popielaty, gołębi, tytanowy, łupkowy, aluminiowy, grafitowy, antracytowy Niektóre z nich podkreślają ponadczasowość i elegancję pokryć dachowych, inne nadają tradycyjnym materiałom zupełnie nowego charakteru.

Wszystkie odcienie szarości idealnie komponują się z każdym innym kolorem. Sprawia to, że szary dach pasuje zarówno do architektury o formach mocno zakorzenionych w tradycji, jak i nowocześniejszych. Powinniśmy jednak pamiętać, że im ciemniejszy odcień szarości dachu, tym większa powinna być otwarta przestrzeń wokół domu. Grafitowy, niemal czarny dach może optycznie zmienić proporcje domu. Strome połacie, o dużej powierzchni, w tym kolorze mogą nawet przytłoczyć bryłę domu.

Na wygląd szarego dachu ma wpływ również elewacja. Jasne i chłodne odcienie elewacji pozwolą uzyskać wrażenie "czystości" domu. Ożywić i ocieplić szarość można, łącząc ją z drewnem lub tynkami nawet w intensywnych kolorach.

Blachodachówka

Blachodachówki są wykonane ze stali ocynkowanej. Szarą barwę nadaje się jej przez naniesienie powłoki organicznej - poliestrowej, polimerowej lub poliwinylowej. Stąd blachodachówki różnią się między sobą nie tylko trwałością, ale także stopniem połysku i strukturą. Mogą być gładkie i błyszczące, bez połysku i lekko chropowate, ze strukturą wytłaczaną lub wyciskaną (podobną do skórki pomarańczy), metaliczne.

Blachodachówki można kupić w kilkunastu podstawowych kolorach, wśród których zawsze znajdują się dwa-trzy odcienie szarości. Jeśli jednak żaden z nich nam nie pasuje, na indywidualne zamówienie możliwy jest dobór koloru z palety RAL lub specjalnie stworzonej przez producenta. Te ostatnie są przygotowane tak, aby wśród nich znalazły się zarówno klasyczne, jak i te bardzo współczesne, modne odcienie.

Wybierając szary odcień blachodachówki, powinniśmy pamiętać, że oświetlenie i wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie sprawiają, że w zależności od "sąsiedztwa" wyglądają one inaczej. Kolor ciemnego dachu może wydawać się głęboką czernią na białej fasadzie, jednak często "blednie" na elewacji kolorowej.

Szare blachodachówki - tak samo jak te w innych kolorach - powinny zachować niezmienione właściwości przez okres od 10 do 20 lat. Na taki też czas udzielana jest gwarancja estetyczna, która obejmuje zarówno odpryski, pęknięcia, łuszczenia powłoki, jak też znaczące i nierównomierne różnice w kolorze. Pokrycie z blachodachówek po wielu latach może się w niewielkim stopniu odbarwić pod wpływem działania promieniowania UV, lecz cały dach powinien zachować intensywność koloru, niezależnie od tego, czy jest jasny, czy ciemny.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Podstawowym surowcem do wyrobu dachówek ceramicznych jest glina, do której dodaje się różne uszlachetniacze. Od jej rodzaju, dodatków i substancji nanoszonych na powierzchnię dachówek zależy ich kolor. Dachówki naturalne są przeważnie ceglastoczerwone. Kolor szary dachówkom ceramicznym nadają powłoki - angoba (barwiona glina z uszlachetniaczami) i glazura (szkliwo). Pierwsze z nich mają powierzchnię matową lub półmatową, drugie - błyszczącą. Na zamówienie producenci mogą przygotować dachówki w niemal dowolnym kolorze.

Z kolei do produkcji dachówek cementowych tradycyjnie stosuje się piasek, cement portlandzki i wodę. Dawniej dachówki wytwarzane z tych składników miały kolor szary. Obecnie kolor większości z nich uzyskuje się przez dodanie do mieszanki odpowiednich pigmentów (związków żelaza) oraz przez pokrywanie powierzchni dachówki powłoką akrylową. Te zabiegi pozwalają wyeliminować różnice w odcieniach dachówek.

Wśród szarych dachówek ceramicznych i cementowych znajdziemy zarówno modele klasyczne - faliste i karpiówki, jak i nowoczesne - płaskie w kształcie prostokąta lub rombu.

Pokrycie z dachówek falistych i karpiówek w kolorze szarym doskonale pasuje do domu w tradycyjnym stylu - z dekoracyjnym wejściem, kolumnami, lukarnami i jasną elewacją. Geometryczne dachówki podkreślą nowoczesny styl domu. Monotonię i rysunek dachu "od linijki" można przełamać, wybierając dachówki w kształcie rombu. Tworzą one na dachu specyficzny układ ze skośnymi liniami. Wykonane z tych materiałów pokrycie wyróżnia się "grą" światła i cienia, która powstaje wzdłuż krawędzi.

Blacha płaska

Osoby ceniące ponadczasową i minimalistyczną architekturę, mogą wybrać na dach blachę płaską. Najczęściej spotykane są pokrycia z blachy ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący oraz z blachy cynkowo-tytanowej. Są bardzo plastycznym materiałem. Zależnie od zamierzonego efektu i zastosowanej formy materiału (panele, arkusze, pasy, łuski) można sprawić, że dach będzie tłem dla elewacji lub też będzie przyciągał uwagę.

Blacha płaska ze stali ocynkowanej ma niezmienny kolor, który zależy od powłoki dokładnie takiej samej, jaką pokrywa się blachodachówki. Z upływem czasu może się co najwyżej nieco przybrudzić lub porosnąć mchem.

Zupełnie inaczej rzecz się ma z blachą cynkowo-tytanową. Jest ona dostępna w dwóch odmianach. Naturalna (gołowalcowana) ma na początku metaliczną i błyszczącą powierzchnię, która z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych utlenia się. W następstwie tej reakcji, trwającej od sześciu miesięcy do dwóch lat, na pokryciu pojawia się cienka (rzędu kilku mikrometrów), dobrze przylegająca warstwa ochronna, zwana patyną. Jest ona matowa, jasnoszara, niebieskoszara lub grafitowa. Jeśli zależy nam na tym, aby dach od razu miał taki kolor, możemy uniknąć etapu przejściowego, czyli naturalnego tworzenia patyny. Wystarczy, że wybierzemy drugą odmianę blachy cynkowo-tytanowej. Ma ona powierzchnię z patyną uzyskaną w wyniku reakcji chemicznej w procesie technologicznym.

Czytaj więcej o blasze płaskiej



Płytki włóknocementowe

Jeszcze do niedawna włóknocement kojarzył się ze szkodliwym azbestem. Ten obecnie produkowany nie ma nic wspólnego ze szkodliwymi pokryciami. Wręcz przeciwnie - jest nie tylko bezpieczny, ale także oferowany w formie, która jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych materiałów - dachówek i blachy. Płytki włóknocementowe doskonale imitują też kosztowne pokrycia z łupka naturalnego.

Ten rodzaj pokrycia jest wytwarzany z neutralnych dla środowiska surowców - cementu portlandzkiego, mączki wapiennej, wody, powietrza oraz włókien syntetycznych i celulozowych. Barwi się je w masie i pokrywa w pełni kryjącą farbą wierzchnią nakładaną na gorąco.

Płytki włóknocementowe są dostępne w wielu różnorodnych kształtach. Możemy wybierać wśród zwykłych prostokątnych, kwadratowych o ściętych przeciwległych narożnikach (zwanych caro), kwadratowych ze ściętym narożem w kształcie łuku i prostokątnych ze ściętymi lub zaokrąglonymi narożnikami. Do tego płytki te mogą mieć powierzchnię gładką lub z wyraźną strukturą, do złudzenia przypominającą naturalny łupek.

Mały format płytek włóknocementowych daje możliwość dowolnego architektonicznego kształtowania dachów (a także fragmentów lub całej elewacji), dzięki zastosowaniu różnorodnych wzorów krycia.

Zobacz też domy kryte łupkiem



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Podbitka dachowa: prawidłowy montaż
Deszczówka: jak złapać deszcz i co z nim zrobić
Różne systemy orynnowania

Skomentuj:

Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej