Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różne systemy orynnowania

Tomasz Babś

Teoretycznie, nie każdy dach stromy musi mieć system orynnowania. Najlepiej jednak zawsze go instalować.

rynny, systemy rynnowe, orynnowanie
50 - na tyle lat szacuje się żywotność systemów wykonanych ze stali powlekanej, podobnie jak tych z tworzywa PVC
Fot. Ruukki
Prawie każdy właściciel domu jednorodzinnego staje przed wyborem systemu orynnowania. Te dostępne na polskim rynku składają się zwykle z podobnych elementów. Podstawowymi są rynny, które odbierają wodę z dachu, oraz rury spustowe, którymi spływa ona do ziemi. Oprócz tego potrzebne są inne akcesoria, bez których właściwe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. Dlatego niezwykle ważne jest, aby był on kompletny. Najlepiej, gdy pochodzi od jednego producenta. Wówczas w jego skład wchodzą wszystkie niezbędne i wzajemnie do siebie dopasowane elementy. Bogata oferta systemów rynnowych sprawia, że nietrudno wykonać każde, nawet bardzo nietypowe rozwiązanie.

Materiał na rynny i rury spustowe

Orynnowanie powinno mieć taką samą trwałość, jak pokrycie dachowe. W ten sposób zwiększa się żywotność nie tylko całego dachu, ale również samego domu. Obecnie najczęściej stosowane materiały, z których wykonuje się systemy rynnowe, to PVC i stal powlekana.

PVC. Tworzywo to jest materiałem uniwersalnym, który można łączyć z innymi (na przykład stalą, aluminium, miedzią itp.). Zazwyczaj jest ono barwione w masie, dzięki czemu niewielkie zarysowania czy miejscowe uszkodzenia nie są zauważalne. Dodatkowo wykonane z PVC elementy systemów orynnowania fabrycznie pokrywa się warstwą tlenku tytanu lub akrylu, która zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem kwaśnych deszczy oraz promieniowania UV.

Różnorodność dostępnych kolorów sprawia, że łatwo je dopasować do stylu większości budynków. Wyjątkiem są domy o zabytkowej czy reprezentacyjnej architekturze, do których lepiej wybrać droższe materiały szlachetne.

Wykonane z PVC systemy orynnowania nie wymagają konserwacji, a ich żywotność jest określana na około 50 lat. Nie ulegają korozji, dzięki czemu doskonale spisują się w klimacie nadmorskim. W takich rejonach w powietrzu i opadach występuje wysokie stężenie soli, która może powodować przyspieszoną korozję rynien stalowych.

Stal powlekana. To obecnie najbardziej popularne rozwiązanie wśród rynien metalowych. Decyduje o tym przede wszystkim duża dostępność, różnorodność kształtów i kolorów oraz niezbyt wygórowana cena. Niektóre systemy ze stali powlekanej są produkowane przez producentów pokryć dachowych wykonanych z blachy. Daje to możliwość zakupu rynien i rur spustowych dokładnie w tym samym kolorze, co dach.

System orynnowania ze stali powlekanej dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, zwłaszcza duże różnice temperatur. Niestety, jest on mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenie powietrza. Żywotność takich systemów szacuje się na około 50 lat.

Mniej popularne materiały na rynny i rury spustowe

Stal ocynkowana. Jest to system stosunkowo tani, ale trudny w montażu. Systemy rynnowe z ocynku często ulegają korozji. Aby zwiększyć ich trwałość, pokrywa się je farbami. Często jakość tych powłok i samego malowania jest niewystarczająca. Obecnie więc tego typu systemy montuje się na budynkach gospodarczych.

Blacha cynkowo-tytanowa. Trwałość wykonanych z niej rynien i rur spustowych określa się nawet na ponad 80 lat. Po kilku miesiącach pokrywa się naturalną warstwą ochronną - patyną. Można je stosować z elementami metalowymi, ale nie powinno się ich montować na dachach krytych papą lub gontem, ponieważ mogą ulec korozji bitumicznej. Podczas montażu elementy najczęściej są lutowane lub klejone specjalnymi uszczelniaczami.

Aluminium. Wykonane z niego systemy rynnowe są lekkie i odporne na korozję spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. Mogą jednak ulegać korozji kontaktowej. Nie mogą być więc łączone z innymi metalami (z wyjątkiem stali nierdzewnej). Systemy aluminiowe można zakupić w elementach lub wykonać (wytłoczyć) na placu budowy. Ich trwałość jest określana na ponad 100 lat.

Miedź. Wywołuje korozję elektrolityczną innych metali, więc system orynnowania z miedzi poleca się do dachów krytych dachówkami lub blachą miedzianą. Trwałość - 150-300 lat.

Drewno. Rynny wykonane z drewna doskonale uzupełniają dach pokryty drewnianym gontem, trzciną lub wiórem osikowym. Z reguły wytwarza się je z wysokiej jakości drewna (jodła, świerk, modrzew), które jest odpowiednio zaimpregnowane.

Nietypowe rozwiązania

Coraz częściej system rynnowy trzeba indywidualnie dopasować do projektu domu. W tym celu wykorzystuje się nietypowe kąty elementów łączących rynny lub rynny po łuku (na przykład półokrągłe). Niektórzy producenci systemów orynnowania część takich akcesoriów mają w ofercie, a inne o bardziej nietypowych kształtach wykonują na specjalne zamówienie.

Niestandardowym rozwiązaniem są również rynny, które mają być umieszczone na gzymsie. Najlepiej wykonać je z metalu, zwłaszcza wtedy, gdy dom znajduje się w rejonie występowania częstych i intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Dla wytrzymałości takich rynien i rur spustowych nie ma znaczenia z jakich materiałów będą one wykonane. Lepsze też będą rynny o przekroju kwadratowym, ponieważ mają większą pojemność niż półokrągłe o tej samej szerokości.

Systemy rynnowe zazwyczaj są widoczne na elewacji. Są jednak na rynku takie, które montuje się w sposób niewidoczny. Tego typu rozwiązania najczęściej stosuje się w domach o nowoczesnej architekturze i prostej bryle. Dachy takich domów mają zwykle krótkie okapy, które nie wystają poza obrys ścian zewnętrznych.

Systemy orynnowania oferują między innymi firmy:

Galeco, www.galeco.pl

Lindab, www.lindab.com.pl

Marley, www.marley.com.pl

Ruukki, www.ruukkidachy.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Różne systemy orynnowania