Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podbitka dachowa: prawidłowy montaż

Dorota Lisik

Estetycznie wykonana podbitka dachowa z trwałego materiału może być ozdobą dachu. Nie ma żadnego wymogu jej zastosowania - wykonanie podbitki zależy od decyzji inwestora. Jednak brak zabezpieczenia części okapowej dachu grozi zniszczeniem jego elementów.

podbitka dachowa, okap dachu, rynny
Zamontowanie podbitki dachowej nie jest konieczne, ale warto to zrobić - wykończony w ten sposób okap dachu zabezpieczony jest przed uszkodzeniem elementów więźby dachowej i lepiej wygląda
Fot. Galeco
Niewątpliwie podbitka dachowa stanowi dodatkowy punkt w budżecie. Jednak nawet gdy nie planujemy jej zastosowania, trzeba rozważyć inne metody wykończenia części okapowej dachu. Dobry jest każdy sposób, który zakryje elementy więźby dachowej. Odsłonięta konstrukcja zaburza estetykę (końcówki krokwi często są źle obrobione, zabezpieczone zielonym impregnatem, widoczna jest membrana dachowa), stwarza ryzyko zniszczenia wstępnego krycia i zagraża osiedleniem się niepożądanych lokatorów pod połacią.

Montaż podbitki dachowej

Sposób montowania podbitki musi być dopasowany do konstrukcji dachu. Jeśli tworzą ją wiązary prefabrykowane, a okap zbudowany jest z ich dolnego pasa, podbitkę mocujemy poziomo pod okapem, prostopadle do elewacji.

Więcej możliwości mamy w sytuacji, kiedy okap tworzą krokwie wysunięte poza ściany domu. Wówczas podsufitka może być przymocowana równolegle do połaci dachu bądź prostopadle do ściany (tworzy wtedy trójkąt z licem elewacji i dachem). Jeśli panele układamy prostopadle do elewacji, mogą mieć mniejszą grubość, natomiast te montowane równolegle do połaci muszą być grubsze i sztywniejsze, żeby się nie uginały.

Podbitkę można montować do wystających końców krokwi lub na dodatkowym ruszcie.

Montaż podbitki dachowej do krokwi

Elementy tak mocowanej podbitki są ustawione równolegle do połaci dachowej. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi - tuż przy ścianie oraz przy desce okapowej. Gdy odległość między nimi jest duża, konieczne jest przybicie dodatkowej łaty w środku rozpiętości okapu.

W ten sposób montuje się zazwyczaj podbitkę z drewna. To rozwiązanie nadaje się szczególnie do dachów o dużym kącie nachylenia połaci z daleko wysuniętymi okapami. W tej sytuacji bowiem zamocowanie wykończenia z podbitki poziomo mogłoby kolidować na przykład z oknami oraz nadawać dachowi zbyt ciężki wygląd.


Montaż podbitki dachowej na ruszcie

Wykonuje się go z łat o przekroju 3x4 cm lub 4x5 cm, z dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Ruszt trzeba zamontować tak, żeby było możliwe uzyskanie równej płaszczyzny podbitki. Ewentualne nierówności koryguje się podkładkami wsuwanymi pod łaty. W ten sposób wykańcza się zwykle krótkie okapy.

Ruszt podbitki montuje się po ociepleniu i otynkowaniu domu. Jeśli był ocieplany systemem ETICS, wtedy łatę montażową trzeba zamocować do muru za pomocą długich kołków rozporowych, które zagłębią się co najmniej 5 cm w warstwie nośnej ściany.

Mocowanie elementów podbitki dachowej

Montaż drewnianej podbitki dachowej

Przybija się ją pojedynczymi gwoździami do łat montażowych w środku ich szerokości. Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie oraz desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych albo o przekroju ćwierć-wałka.

Podbitka dachowa z PVC

Najpierw należy zamocować do łat montażowych listwy brzegowe - przybija się je gwoździami rozmieszczanymi co 40 cm. Następnie kolejno w wycięciach listew brzegowych umieszcza się panele przycięte na odpowiednią długość i przybija je do łat. W narożach i innych miejscach łączenia mocuje się odpowiednie listwy (łączące lub kątowe). Panele perforowane rozmieszcza się zwykle w odstępach około 100 cm, a także w pobliżu narożników.

Do mocowania paneli używa się gwoździ aluminiowych lub ocynkowanych. Gwoździ nie dobija się całkowicie (trzeba pozostawić około 1 mm luzu), aby umożliwić swobodne ruchy termiczne (rozszerzanie się i kurczenie) podbitki. Z tych samych względów należy:

- wbijać gwoździe zawsze pośrodku, a nie na krawędziach podłużnego otworu w panelu; niedopuszczalne jest wbijanie gwoździ bezpośrednio w panel;

- między główką gwoździa a panelem należy pozostawić 0,8-1 mm luzu. Gwoździ nie wolno wbijać w sposób powodujący naprężenia. Może to spowodować uszkodzenie podbitki.
 

Haczyki do podbitki

Haczyki do podbitki są niezbędnym elementem montażu, umożliwiającym stabilne i estetyczne zamocowanie podbitki na elewacji domu. Dzięki nim można łatwo i skutecznie zabezpieczyć podbitkę przed wiatrem oraz innymi warunkami atmosferycznymi.

Najczęstsze błędy przy montażu podbitki dachowej

Powtarzający się często przy montażu podbitki dachowej błąd to zły rozstaw rusztu, do którego montuje się panele. By ułatwić sobie pracę, niektórzy wykonawcy montują elementy rusztu w miejscach, gdzie już są inne drewniane elementy konstrukcyjne, na przykład krokwie. Taki montaż może prowadzić do pofalowania powierzchni paneli, a nawet do ich odpadania. Zalecana przez producentów odległość między deskami rusztu wynosi 30-40 cm.

Drugi najczęstszy błąd montażowy to zbyt ścisłe mocowanie paneli. Tymczasem należy zachować luz, wkładając panele do profili czy listew - zwykle taka szczelina ma szerokość 5-9 mm. Jest ona konieczna, ponieważ panele kurcząc się i rozszerzając pod wpływem zmian temperatury, mogą spowodować zniekształcenie profilu. Trzeba też unikać zbyt dużych odstępów, aby zapobiec wysuwaniu się paneli podbitkowych z profilu.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Aby zainstalować w podbitce punkty świetlne, w trakcie jej montażu należy rozprowadzić pod nią przewody elektryczne, a następnie wyciąć otwory pod oprawy oświetleniowe. W podbitce dachowej można montować oprawy na żarówki zwykłe i halogenowe. Ich moc nie powinna jednak przekraczać 60 W, aby nie powodowały zbytniego nagrzewania się podbitki (zwłaszcza tej z PVC).
    Więcej o:

Skomentuj:

Podbitka dachowa: prawidłowy montaż