Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ocieplenie ścian zewnętrznych - różne metody

Dariusz Koc
Ocieplanie ścian zewnętrznych styropianem - Fot. Termo Organika

Aby poprawić jakość życia w zamieszkiwanych przez nas budynkach, warto przeanalizować możliwości ich termomodernizacji. Najprostszym sposobem poprawienia komfortu cieplnego, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania, jest docieplenie ścian zewnętrznych. Można to zrobić na kilka sposobów.

Do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej stosuje się wełnę mineralną (skalną i szklaną) oraz styropian. Wykonane z nich wyroby różnią się między sobą dosyć znacznie zarówno ceną, jak i parametrami izolacyjności cieplnej. Te o lepszym (niskim) współczynniku x są zwykle droższe, dlatego warto je wybierać tylko w wyjątkowych sytuacjach (na przykład, gdy grubość izolacji termicznej jest ograniczona z powodu zbyt małej odległości domu od granicy działki). Możliwe jest wówczas wykonanie dobrej izolacji o mniejszej grubości. Za każdym razem jednak należy zasięgnąć porady fachowca, który wykonując odpowiednie obliczenia podpowie nam, o ile można zmniejszyć grubość izolacji, uwzględniając jednocześnie właściwości wybranego materiału. Na podstawie takich informacji i porównania ceny zakupu materiału izolacyjnego, będziemy mogli ocenić opłacalność każdego z nich. Pamiętać należy, że opór cieplny R dodatkowej warstwy ocieplenia nie powinien być mniejszy niż 5 m2K/W.

Ocieplanie metodą ETICS

Metoda lekka mokra - nazywana również ETICS lub BSO. Metoda ta jest najtańsza i przez to najczęściej używana. Wykonane właściwie ocieplenie, przy użyciu certyfikowanych systemów, będzie przez długie lata pełnić swoją rolę

Jeśli dom jest nieocieplony, po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu powierzchni ściany zewnętrznej, mocuje się warstwę izolacji cieplnej. Następnie na niej wykonuje się warstwę zbrojącą z siatką z włókna szklanego i na niej układa tynk barwiony w masie lub do pomalowania na dowolny kolor.

Gdy ściany domu były ocieplone, można usunąć starą izolację i wykonać ją na nowo lub też pogrubić istniejące ocieplenie. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami - wynajęciem kontenera, robocizną i utylizacją starego ocieplenia. Drugi wariant jest tańszy i mniej pracochłonny, ale problemem może okazać się zapewnienie dobrej przyczepności nowego systemu do starego.

Ocieplanie metodą lekką suchą

Metoda lekka sucha. Polega na wykonaniu na ścianie zewnętrznej rusztu drewnianego lub metalowego, do którego zamocowane zostanie ocieplenie i zewnętrzna warstwa osłonowa. Ruszt wypełnia się materiałem izolacyjnym. Warstwę osłonową, zabezpieczającą izolację cieplną, można wykonać z dowolnego materiału odpornego na wpływy atmosferyczne. Najczęściej jest to blacha, oblicówka drewniana lub z tworzywa sztucznego, czyli siding. Konieczność wykonania rusztu wiąże się z mniejszą izolacyjnością cieplną całego ocieplenia, ponieważ ruszt - szczególnie drewniany powoduje - przerwanie ciągłości izolacji cieplnej. (Czytaj więcej o wykonaniu ocieplenia tą metodą)

Ocieplanie ścian trójwarstwowych

Z dodatkową ścianą elewacyjną. W tym rozwiązaniu na istniejących ścianach zewnętrznych układa się ocieplenie, a od zewnątrz wykonuje dodatkowe ściany osłonowe, na przykład z klinkieru lub kształtek betonowych. Metoda jest kosztowna i trudna do wykonania. Wymaga najczęściej dodatkowego fundamentu dla oparcia warstwy osłonowej oraz zastosowania kotew łączących warstwę nośną z osłonową (w miejscu ich umieszczenia tworzą się niestety mostki cieplne). Zaletą tego sposobu docieplenia jest lepsza ochrona izolacji przed wpływem czynników atmosferycznych niż przy tynku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ściany zewnętrzne - słabe miejsca w ociepleniu
Termomodernizacja domu - przyczyny ucieczki ciepła
Skąd w domu wilgoć, szron i woda

Skomentuj:

Ocieplenie ścian zewnętrznych - różne metody

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej