Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom z bali i z kamienia

Tekst: Leszek Kalandyk, Anna Chudzicka-Matusiak
Fragment budynku od strony tarasu - Fot. archiwum LK&projekt

Najpierw właściciele kupili drewniane bale, dopiero potem wymyślili, jak ma wyglądać i funkcjonować ich dom - dom z bali i z kamienia. Na końcu znaleźli architektów, którzy zgodzili się go zaprojektować. Co było dalej, zobaczmy sami.

Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa: 223,5 m2

Powierzchnia zabudowy: 325 m2

Wymiary działki: 32,9×18,2 m

Autorzy projektu: architekci Leszek Kalandyk, Anna Chudzicka-Matusiak

Kontakt: biuro@lk-projekt.pl, tel. +48 12 412 42 71, 12 411 88 45

Dom z bali i z kamienia: nowoczesny i komfortowy

Z prośbą o zaprojektowanie tego domu zwróciło się małżeństwo z dwójką dzieci. Inwestorzy mieli sprecyzowaną wizję formy i sposobu wykończenia domu. Podkreślali, że - ceniąc sobie estetykę tradycyjnej architektury - chcą mieć dom pasujący do dzisiejszych czasów: nowoczesny w formie i komfortowy.

Dosyć wąska parcela wymagała stworzenia budynku o wyraźnie wydłużonym kształcie. Między innymi z tego powodu, jej właściciele zdecydowali się zamówić projekt indywidualny. Współpraca z pracownią architektoniczną zaowocowała powstaniem domu idealne dopasowanego do kształtu działki i jej orientacji.



Założenia projektowe

Zgodnie z życzeniem inwestorów, powstał budynek o nowoczesnej architekturze, ale zainspirowany polską tradycją. Ciekawym wyzwaniem była konieczność uwzględnienia w konstrukcji budynku pięknych drewnianych bali, zakupionych przez inwestorów jeszcze przed zamówieniem projektu.

Ważne było zachowanie spójności wszystkich rozwiązań oraz prostego, czytelnego układu całości założenia.

Dom miał mieć wyrazistą kompozycję, tak by współgranie materiałów, faktur (tekstur) i barw dawało się zauważyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Wygląd budynku

Kiedy patrzy się na wydłużoną bryłę budynku, w jej strukturze łatwo daje się zauważyć trzy charakterystyczne bryły. Najwyższa została pokryta w całości elewacyjnymi i dachowymi płytkami włókno-cementowymi, dwukondygnacyjna, środkowa - wykończona jest okładziną z kamienia. Z kolei najniższą - ze spadzistym dachem - wykonano z drewnianych bali. Przedłużeniem tej ostatniej części budynku jest duży i zadaszony taras, z którego rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jezioro. Mimo sporego zróżnicowania, wszystkie elementy budynku subtelnie ze sobą współgrają.

Wnętrza i ich funkcje

Przestrzeń wewnętrzna domu została zaprojektowana ściśle według wytycznych przyszłych domowników. Warto podkreślić z jednej strony ich konsekwencję w egzekwowaniu własnych koncepcji, a z drugiej - otwartość na nowoczesne rozwiązania architektoniczne, instalacyjne i materiałowe. Taka postawa zaowocowała powstaniem oryginalnego projektu, który teraz cieszy się sporym zainteresowaniem innych klientów pracowni.

Podział na bryły odpowiada funkcjonalnym podziałom przestrzeni wewnętrznej domu. W części zbudowanej z drewnianych bali znalazła się strefa dzienna. Przestrzenny, wysoki salon z jadalnią i kuchnią, zdobi duże przeszklenie, łączące tę strefę z obszernym tarasem.

Kamienna "wieża" w centralnej części domu mieści hol wejściowy i schody.

Dalej - w części z poddaszem - na dwóch poziomach ulokowano strefę prywatną. Sypialniom towarzyszy dosyć duże zaplecze sanitarno-gospodarcze. Na parterze mieści się apartament rodziców, na który składają się: sypialnia z przylegającą do niej łazienką i garderobą oraz gabinet. Pokoje dla dzieci zaplanowano natomiast na poddaszu. W ich sąsiedztwie znalazły się łazienka i garderoba.

Parter - sień: 10,7 m2; hol: 13 m2; pokój dzienny: 32,7 m2; korytarz: 5 m2; wc: 2 m2; pralnia, kotłownia: 11,5 m2; łazienka: 9 m2; garderoba: 8,7 m2; sypialnia: 22,7 m2; gabinet: 12,9 m2

Poddasze - antresola: 16 m2; korytarz: 7,7 m2; sypialnia: 14,4 m2; sypialnia: 13,6 m2; łazienka: 8,5 m2; garderoba: 3,2 m2

Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przebudowa: dom w norweskich klimatach
Mały, biały domek, czyli marzenia się spełniają...
Dom na zadrzewionej działce

Skomentuj:

Dom z bali i z kamienia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej