Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wykończenie ścian - malowanki, wyklejanki, nakładanki

Agnieszka Wawrowska

Oprócz zwykłego malowania ścian na jednolity kolor, można zdecydować się na ozdobienie ich nakładaną na mokro masą ze strzępków bawełny, wzorami nanoszonymi za pomocą szablonu czy oryginalnymi naklejkami.

Wybór możliwości zdobienia ścian jest dość duży. Niektóre z proponowanych metod są całkiem nowe, inne - znane i stosowane już od dawna, ale - dzięki nowocześniejszym narzędziom i materiałom - dające dziś znacznie lepsze efekty dekoracyjne.

Z bawełną i brokatem

Tynk japoński to dekoracyjny materiał wykończeniowy, który można nakładać na powierzchnie ścian i sufitów. Ponieważ ten rodzaj wykończenia ścian jest czymś pośrednim między tynkiem a tapetą, często określa się go również nazwą tapeta płynna.

Tynki japońskie są to mieszanki naturalnych składników - strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych; mogą być też z dodatkiem kolorowych, nabłyszczających włókien, płytek miki, brokatu. Sprzedawane są razem z klejem, który dodaje się do wody. Mieszanki występują w bogatej kolorystyce - do wyboru jest około 150 wzorów, które dodatkowo można mieszać ze sobą. Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego wzoru, należy obejrzeć próbki tynku już po naniesieniu - kolor gotowego tynku na ścianie różni się bowiem zazwyczaj od koloru samej mieszanki.

Przed nałożeniem na ścianę, suchą mieszankę należy wsypać do wody z klejem i rozrabiać aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Mokrą masę nakłada się na ścianę i rozprowadza; można nanosić ją za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych albo zwykłą pacą. Warstwa tynku japońskiego nie powinna przekraczać 2 cm; jedno opakowanie mieszanki wystarcza na okrycie około 3 m2 ściany.

Tynki japońskie można stosować na każdy rodzaj podłoża, np.: na płyty gipsowo-kartonowe, tynk gipsowy, tynk cementowo-wapienny, beton, płyty drewnopochodne. Przed naniesieniem tynku powierzchnię podłoża należy pokryć preparatem gruntującym. Powierzchnie stalowe (czyli narażone na rdzewienie) należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Tynk japoński wygłusza i ociepla ściany, doskonale reguluje wilgotność w pomieszczeniach, jest elastyczny i skutecznie zakrywa pęknięcia tynku. Dobrze maskuje też wszelkie nierówności ścian. Jest antystatyczny, dzięki czemu pozostaje w dużej mierze odporny na brud. Kurz można usuwać z niego odkurzaczem z miękką szczotką; miejsca, które się trwale zabrudziły lub zniszczyły, można ponownie pokryć warstwą tego samego tynku. Cały tynk można (po uprzednim namoczeniu) zdjąć ze ściany, uprać i... nałożyć ponownie, w tym samym lub w innym miejscu.

Uwaga! Tynk japoński możemy ułożyć samodzielnie, na ogół jednak bardziej opłacalne jest zatrudnienie do tego ekipy fachowców. Okazuje się bowiem, że osoby, którym brak wprawy, zużywają znacznie więcej materiału. Fachowcy nie dość, że robią to znacznie szybciej i ładniej, to jeszcze kładą tynk cieńszą warstwą, co w ostatecznym rozrachunku okazuje się bardziej opłacalne finansowo.

Wzór z włókna szklanego

Wykorzystanie tapet z włókna szklanego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć ściany jednokolorowe, za to o wyraźnej fakturze. Wybór faktur jest bardzo duży: do dyspozycji mamy między innymi jodełkę, splot tkaninowy, prążki, poziome pasy, kwadraty. Tapety te są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenie. Można je kłaść zamiast glazury w kuchni i łazience, dobrze też sprawdzą się w przedpokoju. Dobra jakościowo tapeta wytrzyma na ścianie nawet 20-30 lat. Po ułożeniu na ścianie tapetę malujemy na wybrany kolor. Malowanie można powtarzać kilkakrotnie.

Wzory z szablonu

Ten sposób zdobienia ścian znany jest od dawna. Przed laty używano do tego specjalnych wałków z fakturą, dziś do malowania wzorów na ścianach stosuje się na ogół szablony z przezroczystego tworzywa, dostępne w najróżniejszych wzorach i rozmiarach. Do malowania można użyć zwykłych farb do ścian (najlepiej gęstych farb akrylowych), albo specjalnie do tego przeznaczonych farb akrylowych do szablonów oraz farb w sztyfcie. Te ostatnie są bardzo łatwe do nakładania, dają możliwość cieniowania, a przede wszystkim całkowicie eliminują ryzyko tworzenia się zacieków pod szablonem. Można nimi malować wzory nie tylko na ścianach, ale też na drewnie, tkaninach, szkle i ceramice.

Przed rozpoczęciem pracy z szablonem należy upewnić się, że ściana jest czysta. Jeśli jest na niej kurz, trzeba usunąć go suchą, miękką szmatką.

Do przyklejania szablonu należy używać papierowej taśmy malarskiej o szerokości 4-5 cm. Jest to najlepsze rozwiązanie; sprawdza się znacznie lepiej niż dostępne na rynku "sekundowe" kleje do szablonów, przeznaczone tylko do małych szablonów z cienkiej folii. Mocowanie dużych wzorów takim klejem kończy się zazwyczaj odpadnięciem szablonu od ściany w trakcie malowania i jej zniszczeniem.

Uwaga! Taśmę najlepiej przyklejać do brzegu szablonu na stole albo na czystej podłodze (zwłaszcza jeśli szablon jest bardzo duży). Jedynie, gdy ma się drugą osobę do pomocy, można przyklejać go taśmą od razu do ściany - po upewnieniu się, że znajduje się we właściwym miejscu.

Malowanie farbami w sztyfcie. Jeśli do malowania używać będziemy farb w sztyfcie, najpierw należy je rozetrzeć na palecie (lub na kawałku tektury czy starym talerzyku) okrężnym ruchem - tak, aby zostawić na niej potrzebną ilość farby. Na ścianę nanosi się ją z palety specjalnym pędzlem szablonowym, który ma sztywne, bardzo zbite włosie i jest całkiem płasko ścięty. Jeśli wzór ma być kilkukolorowy, z cieniowaniem, malowanie należy zacząć od najjaśniejszego koloru. Szablon można zdjąć od razu po malowaniu - nie trzeba czekać aż farba wyschnie. Jeśli szablon ma być zaraz potem wykorzystany powtórnie, nie trzeba go myć - farba tworzy jedynie cienki film, który nie przeszkadza w dalszym używaniu szablonu, nawet jeśli będzie się malować innymi kolorami.

Malowanie farbami akrylowymi. Jako palety dla porcji farby najwygodniej będzie tu użyć pokrywki puszki. Gąbkę lub pędzel należy bardzo lekko maczać w farbie i odsączać je - tak, żeby były tylko zwilżone farbą. Zbyt mokre narzędzie mogłoby bowiem spowodować powstanie zacieków między szablonem a ścianą. Gąbkę lub pędzel należy lekko przykładać miejsce przy miejscu, wypełniając równo farbą wycięty w szablonie motyw. Zbyt mocne wcieranie farby również może spowodować powstanie zacieków.

Szablon można zdjąć dopiero wtedy, kiedy farba przeschnie. Jeśli ten sam wzór będzie powielany kilkakrotnie - szablon można zdjąć razem z taśmą i od razu przyklejać we właściwym miejscu. Jeśli szablon ma być przyklejony na wzorze już namalowanym, wcześniej należy upewnić się, że farba jest idealnie sucha.

Uwaga! Ciekawy efekt można również uzyskać, stosując do wypełniania szablonów zamiast farby - tynki ozdobne lub masę gipsową.

Naklejane wzory

Ta metoda ozdabiania ścian jest popularna od niedawna. Jest lubiana ze względu na to, że stosunkowo małym nakładem - czasu i pieniędzy - można zdecydowanie odmienić charakter wnętrza.

Naklejki są wykonane z matowej folii samoprzylepnej. Ich producenci oferują niezliczoną liczbę wzorów, dostępnych w kilku rozmiarach i różnych kolorach. Są naklejki przeznaczone specjalnie do naklejania w narożnikach pomieszczeń, są też takie, które można łączyć ze sobą, kilkakrotnie powtarzając na ścianie ten sam motyw.

Naklejek foliowych można używać do dekoracji ścian, płyt meblowych, powierzchni ceramicznych, szklanych oraz z tworzywa. Naklejenie wzoru nie jest pracochłonne, choć - zwłaszcza przy dużych rozmiarach naklejek - wskazane jest zaangażowanie do pracy dwóch osób.

Naklejka składa się z trzech warstw: papieru, samoprzylepnej folii winylowej (czyli właściwej naklejki) i przezroczystej folii transportowej. Kupuje się ją w postaci rulonu.

Prace należy zacząć od rozłożenia naklejki na równej powierzchni wzorem do dołu. Następnie trzeba odkleić papier podkładowy, prowadząc go w miarę możliwości równolegle do płaszczyzny, na której leży. Jeśli na papierze zostają poszczególne elementy, należy powtórnie docisnąć ten fragment i zaginając lekko papier - docisnąć element do folii transportowej.

Arkusz folii podkładowej z motywem należy zbliżyć do ściany (nie dotykając jej), by sprawdzić, czy jest ułożony właściwie. Jeśli tak - można przykleić górną krawędź, przez miękką szmatkę lub filc dociskając wzór do ściany. Należy przy tym starać się nie dociskać tej powierzchni folii transportowej, pod którą nie ma wzoru.

Kolejny etap prac to odklejanie folii transportowej. Odklejanie jej należy zacząć od krótszego końca, po czym prowadzić ją równo i powoli, równolegle do powierzchni. Jeśli któryś element zostanie na folii, trzeba wrócić kilka centymetrów, dociskając wzór przez folię i ponownie ją powoli odklejać.

Wzory z weluru

Ciekawą nowością na rynku materiałów do dekoracyjnego wykańczania ścian są samoprzylepne naklejki zrobione z weluru. Dostępne są w dużym wyborze wzorów, pogrupowanych tematycznie. Znajdziemy tam m.in. kolekcję przeznaczoną do ozdabiania pokojów dziecięcych, linię tradycyjną z motywami kwiatowymi pasującymi do większości pomieszczeń czy specjalną kolekcję ozdób świątecznych i noworocznych.

Naklejkami welurowymi można ozdabiać praktycznie wszystkie powierzchnie: nie tylko otynkowane i pomalowane ściany, ale również meble, drzwi, okna, lustra, płytki ceramiczne. Dzięki warstwie kleju sposób nanoszenia dekoracji welurowych jest bardzo prosty. Wystarczy najpierw oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń powierzchnię przeznaczoną do dekoracji, a następnie przenieść elementy dekoracyjne z papieru podkładowego na ścianę, rozmieszczając je zgodnie z zaplanowanym wzorem.

Ile to kosztuje

- Tynk japoński (opakowanie 0,87 kg) - ok. 110-130 zł

- Tapety z włókna szklanego (1×50 m) - 8,5-11,5 zł/szt.

Szablony malarskie:

- szablon Astry, 56×60 cm - 70 zł

- szablon z powtarzalnym wzorem tła Flora, 90×126 cm - 135 zł

- szablon typu multikolor Flora 118, 8 arkuszy ze znacznikami do dopasowania, 111×161 cm - 360 zł

- szablon z powtarzalnym wzorem tła Abstrakcje 3, 30×29 cm - 26 zł

Farby:

- w sztyfcie - 16 zł/szt.

- akrylowe, specjalne do szablonów - 11 zł/80 ml

Naklejki z winylu:

- Flora 236 - bambus, kompozycja narożnikowa, 72×150 cm - 140 zł

- Flora 113, 33×60 cm - 125 zł

- Flora 113, 66×120 cm - 145 zł

- Flora 113, 94×170 cm - 155 zł

Naklejki z weluru, 60×100 cm - 35,9 zł

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach
Co zamiast glazury na ścianę?
Odpadający tynk wewnętrzny

Skomentuj:

Wykończenie ścian - malowanki, wyklejanki, nakładanki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej