Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rodzaje tynków zewnętrznych

Tekst Piotr Idzikowski
Tynki tradycyjne stosowane są obecnie do wykańczania ścian jedno- i trójwarstwowych - Fot. Quick-Mix

Gotowe tynki to suche mieszanki składników mineralnych i odpowiednich dodatków uszlachetniających - ich zadaniem jest zapewnienie materiałowi dużej plastyczności i odpowiedniej przyczepności do podłoża.

Rodzaj tynku powinien być dobrany do charakteru podłoża, czyli muru jaki chcemy otynkować, oraz do konkretnych warunków otoczenia.

Tynki cementowe (mieszanka cementu i wypełniaczy kwarcowych) są najmocniejsze. Stosuje się je tam, gdzie mur ma kontakt z wilgocią (na ścianach piwnic i cokołach) oraz na powierzchniach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne (wejścia do domu, klatki schodowe). Wadą tynków cementowych jest ciężka obrabialność. Można je modyfikować, dodając do nich wapna - uzyska się w ten sposób tynk cementowo-wapienny.

Tynki cementowo-wapienne. Mają mniejszą wytrzymałość i odporność na wilgoć niż cementowe, ale są za to łatwiejsze do nakładania, mają większą paroprzepuszczalność, lepiej też akumulują ciepło. Tynki cementowo-wapienne można układać na większości materiałów używanych do wznoszenia ścian zewnętrznych.

Tynki wapienne. Obecnie stosowane są rzadko, i raczej do wnętrz. Ich głównym składnikiem jest wapno. Długo wiążą, więc nie trzeba spieszyć się podczas ich nakładania. Dzięki temu są odporne na skurcz podczas schnięcia i nie ma ryzyka, że zaraz po ułożeniu popękają. Tynki takie mają małą wytrzymałość na uszkodzenia, ale za to idealnie nadają się do nakładania na inne, stare tynki - zgodnie z zasadą, że na tynk można nałożyć drugi tynk tylko pod warunkiem, że będzie on słabszy od pierwszego.

Tynki wapienne mają bardzo dobrą paroprzepuszczalność, dzięki czemu zapewniają dobry mikroklimat. Nie zaleca się stosować ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Oprócz zwykłych tynków tradycyjnych można również kupić ciepłochronne (termoizolacyjne), różniące się od nich rodzajem kruszywa - w tynkach ciepłochronnych najczęściej jest to perlit albo mikrogranulki styropianu. Tynki ciepłochronne w pewnym stopniu polepszają parametry cieplne przegrody - na przykład ograniczając wpływ mostków termicznych. Same również mają dobre, jak na tynki, parametry izolacyjne. Przeznaczone są m.in. do układania na ścianach jednowarstwowych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Tynk na ociepleniu z wełny mineralnej
Czym się różni tynk tradycyjny od cienkowarstwowego?
Tynki zewnętrzne - remont elewacji

Skomentuj:

Rodzaje tynków zewnętrznych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej