Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Odbiór prac wykończeniowych - posadzki

Jan Wrześniak
Niezależnie od materiału wybranego na posadzkę, prace warto zlecić doświadczonemu wykonawcy. - Fot. Sylwia Mróz

Wierzchnią warstwą podłogi, czyli w nomenklaturze technicznej - posadzką, może być parkiet, mozaika, panele drewniane lub laminowane albo płytki ceramiczne. Jakość ich ułożenia zależy od wiedzy i doświadczenia wykonawcy.

Wykończenie podłogi należy przeprowadzić w odpowiednim momencie budowy domu. Płytki ceramiczne układamy po zakończeniu wszystkich mokrych prac wykończeniowych (tynki, wylewki itp.) oraz instalacyjnych (wraz z próbami ciśnieniowymi instalacji wodnej i grzewczej).

Posadzki drewniane i panele podłogowe powinny być montowane dopiero po wstępnym malowaniu ścian. Wszystko po to, aby wcześniej przywieziony i ułożony materiał nie wchłonął wilgoci technologicznej, a wykonana z niego posadzka nie uległa uszkodzeniu. Szczególnie nie warto się spieszyć z układaniem parkietu i mozaiki. Temperatura we wnętrzu powinna wynosić 18-22°C, a wilgotność - 45-65%, by nie zmarnować materiału i pieniędzy.

O tym wszystkim wiedzą doświadczeni wykonawcy, zwłaszcza parkieciarze. Ci najlepsi nie kończą swojej pracy na rozliczeniu i pobraniu zapłaty. Dodatkowo zostawiają instrukcję użytkowania i właściwej pielęgnacji posadzki. Niestosowanie się do ich zaleceń może spowodować, że w razie problemów z posadzką (na przykład jej odkształcania) nie będą chcieli przyjąć reklamacji.

Odbiór posadzek

Gotową posadzkę najlepiej obejrzeć w świetle dziennym, stojąc tyłem do okna. Można też się pochylić lub usiąść - wtedy patrzymy na posadzkę pod innym kątem i łatwiej dostrzec różne defekty wykończenia.

Posadzka - z wyjątkiem paneli - powinna być na całej powierzchni przyklejona do podkładu i tworzyć równą płaszczyznę; dopuszczalne są odchylenia od poziomu nie większe niż 3 mm przy pomiarze łatą o długości 2 m dla posadzek z drewna lub paneli, a dla płytek ceramicznych - nie więcej niż 5 mm. Jedynie w łazienkach ceramiczne wykończenie podłogi powinno mieć spadek w kierunku odpływu (jeśli jest).

Sprawdźmy, czy wzdłuż ścian są dylatacje obwodowe o szerokości około 10-15 mm; dobrze to zrobić przed zamontowaniem cokołów lub listew przypodłogowych, które je zakrywają.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Łączenie posadzek z różnych materiałów podłogowych
Deski podłogowe, parkiet - montaż i wykończenie
Jak dobrze wybrać płytki ceramiczne

Skomentuj:

Odbiór prac wykończeniowych - posadzki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej