Parkiet na ogrzewanej podłodze
Drewno na ogrzewaniu podłogowym? Tak, to możliwe. Żeby jednak z podłogą nie było później problemów, trzeba starannie wybrać materiał i znaleźć dobrego wykonawcę.
Zazwyczaj na ogrzewanej podłodze układa się gres, terakotę lub kamień. Wykończenie takiej podłogi drewnem budzi u większości inwestorów wątpliwości - czy pod wpływem zmian temperatury i wilgotności podłoga nie będzie się rozsychać? Rzeczywiście, jest to dość częste zjawisko, zwłaszcza dla drewna o wysokim współczynniku skurczu. Trudne do utrzymania w czystości szczeliny nie muszą jednak szpecić naszej podłogi. Rozwiązaniem jest dobór właściwego rodzaju drewnianej posadzki oraz następnie jej odpowiednie ułożenie.
Jak dobrze wybrać podłogę
Podłogę z drewna można układać zarówno na ogrzewaniu wodnym, jak i na matach elektrycznych. Istotne znaczenie dla skuteczności i niezawodności ogrzewania oraz ładnego wyglądu podłogi podczas późniejszej eksploatacji ma wybór odpowiedniego gatunku drewna oraz rodzaju i grubości zrobionej z niego podłogi.
Uwaga! Warto zapamiętać, że szczeliny są najbardziej widoczne na podłogach wykonanych z jasnego drewna.
Żeby zminimalizować skutki rozsychania się drewna, najlepiej zdecydować się na ułożenie cienkich podłóg o wąskich elementach - takich jak mozaika czy parkiet przemysłowy. Sprawdzonym rozwiązaniem są także gotowe podłogi wielowarstwowe (dwu- lub trójwarstwowe). Mają one specyficzną krzyżową budowę, która umożliwia naturalną "pracę" drewna podczas zmian wilgotności oraz temperatury. Podłogi warstwowe znacznie lepiej znoszą naprężenia powstające w wyniku skurczy i pęcznienia drewna niż podłogi lite, dzięki czemu deski zachowują swój kształt i wymiar. W rezultacie niwelowane są nawet mikroszczeliny, a podłoga zachowuje estetyczny wygląd na całej powierzchni, nawet jeśli zbudowana jest z szerokich elementów.
Przygotowanie podłoża
Na ogrzewaniu podłogowym układa się jastrych cementowy lub anhydrytowy. Obowiązkiem pierwszej ekipy wykonawców jest wygrzanie podłoża, aby z jastrychu, po jego związaniu i skondensowaniu, odparowała woda. W tym celu należy włączyć ogrzewanie podłogowe, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 26°C, po czym zaleca się utrzymanie temperatury 24°C przez około 14 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C dziennie, do czasu gdy warstwa wierzchnia osiągnie poziom 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Podczas podgrzewania podłoże oddaje wilgoć, którą inaczej wchłonąłby świeżo położony parkiet. Wygrzewanie trwa około 21 dni i trzeba je przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietu.
Wilgotność jastrychu, zmierzona wilgotnościomierzem, powinna wynosić:
Jeśli pomiary wykazały odpowiednią wilgotność i nie upłynął więcej niż tydzień od zakończenia wygrzewania jastrychu, prace może zacząć kolejna ekipa - układająca podłogę. Aby drewno nie zmieniało wymiarów, w czasie układania jego wilgotność nie może wykraczać poza dopuszczalny zakres. Temperatura powietrza podczas układania i przez pierwsze 48 godzin po jego zakończeniu, powinna być utrzymana na poziomie 21°C, a następnie zwiększana o 1-2 stopnie dziennie. Granicą, powyżej której nie powinno się nastawiać ogrzewania jest 26°C.
Układanie podłóg litych
Typowe lakiery do drewna zawierają składniki, które swoimi właściwościami przypominają kleje. Jeśli taki lakier dostanie się w szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami parkietu, spowoduje ich sklejenie, a w rezultacie - powstanie bloków parkietu (problemu tego nie ma z podłogami warstwowymi, wykończonymi fabrycznie). Wybierając lakier do pokrycia parkietu ułożonego na ogrzewaniu podłogowym, zwróćmy więc uwagę na jego właściwości. Najlepszy wybór to lakiery na bazie żywic syntetycznych, głównie uretanowo-alkidowe, albo po prostu wykończenie powierzchni podłogi woskiem lub olejem. Zdecydowanie niewskazane jest natomiast stosowanie lakierów poliuretanowych, a także wodorozcieńczalnych, które powodują sklejanie płaszczyzn bocznych deszczułek.
Układanie podłóg warstwowych
- Podłoga pływająca. W ten sposób można układać panele podłogowe. Jeżeli wybraliśmy ten sposób montażu, musimy pamiętać, by między podłogą a podłożem umieścić materiał podkładowy - na podłogi ogrzewane najlepsza jest tektura falista (z uwagi na jej najmniejszy opór cieplny). Mając do wyboru panele klejone między sobą albo łączone na zatrzaskowe złącza typu klik, lepiej wybrać te drugie. Takie łączenie paneli pozwoli uniknąć ryzyka powstawania szczelin z powodu wysychania lub starzenia się kleju, poza tym podłoga będzie elastyczniej reagować na zmiany wilgotności i temperatury.
- Podłoga przyklejana. Tak mocuje się niektóre panele i podłogi dwuwarstwowe. Jeśli wybraliśmy ten sposób montażu, musimy zwrócić uwagę na rodzaj kleju: powinien zachować elastyczność na wiele lat i przy dużych wahaniach temperatury. Wymogi te spełniają kleje poliuretanowe hybrydowe. O pomoc w wyborze kleju można poprosić producenta podłogi.
Uwaga! Wszelkie inne materiały (zaprawy wyrównujące i gruntujące, ewentualnie też lakiery do podłóg niewykończonych fabrycznie) także muszą być odporne na podwyższoną temperaturę, co łatwo poznać dzięki specjalnemu oznaczeniu piktogramem "ogrzewanie podłogowe" na ich opakowaniu.
Skomentuj:
Parkiet na ogrzewanej podłodze